Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers - przerywana praca palnika pomiędzy CO i CWU


warzone

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

Posiadam sterownik pogodowy Cw400 do mojego pieca ZSB-14C (tryb ręczny, temperatura obniżona jest wyłączona). 1 obieg grzewczy. Sposób regulacji: Temp. zewn. z punktem pocz.

Od momentu wprowadzenia do się do swoich 4 ścian, staram się coraz bardziej zrozumieć, jak działa mój piec i co jest związane z danymi opcjami w menu serwisowym. Zastanawiałem się nad logiką startów palnika kotła. Chodzi o to, że w moim przypadku, gdy kocioł działa w większości czasu non-stop na niskiej mocy, to w momencie ogrzewania C.W.U, oczywiście przełącza tryb i zajmuję się osiągnięciem temperatury zadanej, natomiast po jej osiągnięciu, palnik kotła wyłącza się na kilkanaście minut pomimo nieosiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniu. Po danym czasie palnik znowu się uruchamia i działa stale znowu do momentu zakończenia ogrzewania C.W.U. Czy to normalne? Czy da się zmienić ustawienie, aby palnik kotła nie wyłączał się po ogrzaniu C.W.U?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkowicie normalna praca kotła, jak chcesz to możesz go trochę tuningować :), ale jakaś minimalna przerwa w jego pracy zawsze bedzie.

Na początek interesują Cię 2 parametry ustawiane bezpośrednio w piecu, w CW400 tego nie znajdziesz. 

Instrukcja w dłoń i jedziemy: 

 

2.3F - po zakończeniu grzania CWU, piec nie przełączy się na grzanie CO, przez czas jaki jest ustawiony w tym parametrze. 

2.3C - aby piec zaczął grzać CO, różnica miedzy temp. zadaną pieca a temp. rzeczywistą powrotu wody CO musi wynosić min tyle, ile jest zadane w tym parametrze. 

Jeśli masz podłogówkę to możesz tu ustawić 5 lub 4 stopnie, niżej nie ma sensu. 

 

Dodatkowo jak skończy grzanie CWU, wciśnij na piecu przycisk serwisowy, tam jest pokazany nr kodu stanu pieca, 

W instrukcji wszystkie numery kodów są opisane i po tych kodach można łatwo sprawdzić na co w danej chwili piec czeka, lub co aktualnie robi (a robi dużo rzeczy, a nie tylko grzeje CO lub CWU) 

Ogólnie polecam zaprzyjaźnić się z instrukcją instalatora tego pieca, 🙂 wszystko jest ładnie opisane.

fnncnbvbbbb.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja głupota, z góry założyłem, że wszystkie ustawienia z kotła dotyczące pracy palnika są możliwe do zmiany ze sterownika CW400 z menu serwisowego. Dziękuję bardzo za sugestie i cenne podpowiedzi. Te wyświetlane kody alarmowe to jest bajka. Właśnie zapoznałem się z zaproponowaną instrukcją, teraz spróbuję ją zrozumieć.


Zapytam na przyszłość, aktualnie posiadam: 
1.    Instrukcję montażu dla instalatora – Sterownik CR 400/CW 400/CW 800
2.    Instrukcję obsługi Moduł obsługowy CR 400 | CW 400 | CW 800
3.    CerapurSmart – instrukcję obsługi, 
4.    CerapurSmart - Instrukcję montażu i konserwacji dla instalatora
5.    Instrukcję montażu zasobnika WST120-5o 
Czy powinien jeszcze z czym się zapoznać w przypadku funkcjonowania mojej instalacji? 

 

Sprawdziłem dane ustawienia o których wspominałeś na moim kotle:
2.3C --> jest: 6K – jeśli dobrze zrozumiałem, palnik będzie wygaszony, jeśli różnica temperatury rzeczywistej zasilania i zadanej temperatury zasilania będzie >= niż 6K i palnik nie włączy się, dopóki nie spadnie poniżej tej wartości, zgadza się? 
2.3F --> jest: 1min, nie udało mi się zmienić na 0min, wartość nie obniża się wraz z naciśnięciem dolnej strzałki. 

 

Zrobiłem przed chwilą test z podgrzewaniem C.W.U (ręczne uruchomienie).
Opis próby po kodach:
- przed załączeniem nagrzewania CWU – 200
- po załączeniu nagrzewania CWU – 201
- po osiągnięciu zadanej temperatury CWU – 305, palnik wyłączony, kod po około 1min (czyli zgodne 2.3F), zmienia się na 204 (Aktualna temperatura zasilania jest wyższa niż zadana temperatura zasilania. Kocioł został wyłączony). Odczyt z diagnostyki: Temp. zasilania – wart. zadana: 26.0C, wartość rzeczywista temperatury zasilania: 23.1C 
- palnik wyłączony przez około 29min, po tym czasie – kod 200 i wszystko działa normalnie

Wczytując się w zaproponowaną instrukcję, zastanawiam się czy dany parametr 2.3b nie będzie miał również na to wpływu, ale w moim przypadku to 2.3b -> 10min, więc ni jak ma się to z czasem ~29min.  

image.png.deb3edfbf4fe5e13d2edd859afbe1671.png

Co może mieć tu wpływ na ten czas? Może coś błędni interpretuję lub pomijam. Jeśli jest to bezpieczne chciałbym zredukować ten czas. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja którą posiadasz spokojnie wystarczy.

Na Twoim przykładzie:

2.3C --> masz ustawione 6 stopni --> wart. zadana: 26.0C --> wart.rzecz. temp. zasilania: 23.0C --> piec sie nie włączy, ponieważ różnica wynosi tylko 3 stopie. Dopiero gdy różnica temp. wyniesie 6 stopni lub więcej, to piec sie załączy. 

Piec czeka na te różnice temp. 6 stopni. czyli: instalacja CO odda ciepło do domu i temp rzeczywista się zmniejszy, albo na polu ( tak jestem z podkarpacia 🙂 ) zrobi się zimniej i wartość zadana temp. pieca się zwiększy. Lub oba warunki jednocześnie. 

Teraz jest stosunkowo ciepło na zewnątrz wiec masz niską temp zadaną i musisz czekać. Gdy przyjdą większe mrozy i będziesz miał temp zadaną np 33' to piec sie od razu przełączy na grzanie CO. Wszystko zależy od wielu czynników i nie ma tu jednego stałego czasu. 

Ustaw ten parametr na 4 stopnie i będzie dużo lepiej.

2.3F --> wiem, ze sie da zmienić na 0min. dlatego pisałem, ze zawsze będziesz miał minimalny przestój. 🙂 Myślałem, że może masz tam ustawione coś więcej. 

2.3B --> raczej nic Ci tutaj nie da, to jest zabezpieczenia pieca przed taktowaniem w trybie grzania CO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za konkretną i szybką odpowiedź Viqud 😃. Masz u mnie piwko. Ta kwestia jest już dla mnie jasna. Parametr przestawiony, studiuje dalej. 

Temat do zamknięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Viqud napisał:

2.3F --> wiem, ze sie da zmienić na 0min. dlatego pisałem, ze zawsze będziesz miał minimalny przestój. 🙂 Myślałem, że może masz tam ustawione coś więcej. 

Tutaj ma być: ze sie nie da zmienić na 0 min. 

Gdzieś mi "nie" uciekło, a nie mogę juz tego edytować.

Warzone - nie ma problemu, doktoryzuj się dalej 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.