Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C + CW 400, załączanie palnika.


dekmax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Posiadam kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C z sterownikiem CW400 z czujnikiem na zewnątrz.
Jestem jeszcze trochę zielony jeśli chodzi o obsługę ale się uczę.
Mam pytanie gdyż teraz zaczęliśmy grzać dom,  wczeskiej tylko CWU. Powierzchnia do ogrzania to około 150m2, dom piętrowy + strych, dach pełne odeskowanie plus blacha, dom ocieplony 10 cm grafit ściany grube na 45 cm, okna nowe 2 szybowe, małe pętle podłogówki w kuchni, 2 łazienki i2  przedpokoje na zaworach RTL reszta to grzejniki odpowiednio przewymiarowane wszystko na jednym obiegu. 
Temperatura na kotle ustawiona na 40C, w domu w ciągu dnia temperatura rządna na sterowniku 19,5C a obniżona 19C w ciągu nocy. Jak na razie moje ustawienia to (  metodą prób i błędów):
Zainstalowany czujnik sprzęgła hydraulicznego -NIE
Min temp zewnętrzna.  -20C
Tłumienie - TAK
Typ budynku - ŚREDNI
Czas wybiegu pompy 3 min
Sposób regulacji - TEMPERATURA ZEWN. Z PUNKTEM POCZĄTKOWYM
System grzewczy - GRZEJNIKI
Krzywa grzewcza: punkt końcowy 50C, punkt początkowy 25C, max temp zasilania 60C, wpływ pomieszczenia 4K, korekta temp. pomieszczenia 0K
Sposób obniżenia - PRÓG TEMP. POMIESZCZENIA
Jak do tej pory wydaje mi się że wszystko z dogrzewaniem wygląda ok ale nurtuję mnie jedna rzecz mimo że temperatura zmierzona w pomieszczeniu jest wyższa od temperatury ustawionej na sterowniku około 1C, w kotle i tak się załącza palnik podgrzewa wodę do 40C ( temperatura żądaną na kotle) i się wyłącza, czyli w ciągu dnia mimo że nie musi dogrzewać pomieszczeń załącza się 20 parę razy.

Czy to jest normalne? 
Czy powinienem zmienić jakieś ustawiania?
Czy jeśli nie posiadam sprzęgła hydraulicznego to może jednak muszę na sterowniku ustawić że takie sprzęgło posiadam na kotle? 

Proszę o pomoc :) 
Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś dodatkowe informacje z chęcią udzielę.

Z góry dziękuję :)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz wysoka temperaturę na zewnątrz.

Poczekaj aż będzie +5 i oceń, czy dalej ci piec non-stop się włącza i wyłącza.

 

Piec się włącza, bo inaczej nie jest wstanie ocenić, czy jednak nie trzeba podgrzać domu. Po włączeniu widzi, że temperatura wody wychodzącej z pieca jest o 6K wyższa niż zadana piecowi I się wyłącza. Temperatura wychodząca z pieca jest taka wysoka, bo temperatura wchodzącej wody jest wysoka, a piec mimo że grzeje na minimalnej mocy, to ja jednak podgrzewa. Temperatura wchodząca jest tak wysoka, bo twój dom nie odbiera ciepła z niej, bo jest w nim ciepło. Jest w nim ciepło, bo jest za mała różnica temperatur miedzi domem a powietrzem na zewnątrz, bo... jest po prostu ciepło.

 

Sam fakt, że temperatura zmierzoną w pokoju jest wyższa o 1K niż zadana nie jest powodem nie włączania się pieca (może ktoś otworzył okno w innym pokoju i ten pokój trzeba ogrzać, piec o tym się nie dowie, jak się włączy).

 

Jak bardzo nie chcesz, aby się wyłączał, to obniz temperaturę "tryb letni/zimowy", wtedy w ogóle przestanie grzać, dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej wpisanej. U mnie jest ustawiona na 14stC. Kiedyś obnizylem do 12stC i (a) przestał się włączać, ale za to (b) czasami było za zimno. Więc wolę, aby przy takiej pogodzie jak teraz (Temperatura na granicy 14stC), piec się wyłączał na chwilę, niż aby było nam czasami zimno, mimo że mnie to trochę więcej kosztuje zużytego gazu. Taka decyzja biznesowa... :-)

 

Ps. A w ogóle to ten piec nie za duzy jak na 150m2. Ja mam 24kW ale dla 400m2.

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc

 

Czyli rozumiem że częste zapalanie się palnika nie ma negatywne wpływu na kocioł i niemam się czym martwić.

Tak zrobiłem ustawiłem temperaturę przełączania na tryb letni na 14C ale dopiero kocioł załącza ten tryb przy 11-12C , pewnie jest to zawiązanie z tym że mam ustawione tłumienie ( tak myślę) Jak jest u Ciebie? 

Kocioł jest tak duży gdyż prawdopodobnie w przyszłości będę ogrzewał suteryne i strych więc dojdzie kolejne 150m2 . Z tego co wiem kocioł z pogodówką sam powinien modulować swoją moc do potrzeb, tak? Czy może jednak zaprosić serwisanta z Junkers i obniżyć mu moc w ustawieniach serwisowych na kotle, np do 17Kw Co radzisz? 

Pozdrawiam Serdecznie 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to włączenie pieca zawsze kosztuje np zwiększone zużycie gazu. Więc raczej się dąży, aby pracował stałe i włączał się jak najrzadziej. Oczywiście są sytuacje graniczne jak np temperatura na zewnątrz 14st I tego nie przeskoczymy. Mnie się udało (gdy nie miałem cwu) tak ustawić piec, że włączał się tylko raz dziennie i cały dzień i noc działał non-stop.

Jak masz włączone tłumienie, to RC310 liczy średnia z kilku godzin (w zależności od typu budynku) i dopiero jak ta średnia spadnie poniżej ustawionej temperatury, to przechodzi z trybu letniego na zimowy, czy włącza się.

Z tego co czytałem twój piec moduluje 1:8 czyli jest wstanie zejść z mocą grzania do 12,5% (mój do 11%). Jeżeli przy tej mocy produkuje ciągle za dużo energii, to temperatura wychodzaca wody jednak wzrasta, co powoduje, że się potem wyłącza.

Jak nigdy nie rozumiałem argumentu zmniejszenia mocy maksymalnej pieca, więc Ci tego nie sugeruje. Po to jest ta cała automatyka, aby piec działał optymalnie. A jak przyjdą mrozy po - 25stC to i moc się przyda, więc po co to ograniczać? Nie spowoduje to, że piec zejdzie niżej niż 12,5% swojej mocy maksymalnej, bo to wynika raczej z jego konstrukcji a nie z jakiś ustawień.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden serwisant nie ma tyle czasu, aby ci ustawić cały system na tip-top. Mnie to zajęło rok.

Moje spostrzerzenia spisałem tutaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

Czytałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki, postaram się przetestować, mówiąc o sterowaniu masz na myśli Sposób regulacji - TEMPERATURA ZEWN. Z PUNKTEM POCZĄTKOWYM zmienić na Sterowanie wg. Temperatury pomieszczenia ? Czy nie przypadkiem jeśli masz pogodówką musi być ustawiona temp. Zewnętrzna z punktem początkowym? a do lektury na pewno przysiade.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "musi", ale raczej "powinno".

 

Jak ustawisz wg pomieszczenia, to jakbyś się cofnął z 30 lat. Piec będzie działał on-off: włączy się jak temperatura spadnie, grzać będzie na Maxa i wyłączy się jak będzie za duża, poczeka aż spadnie i tak wkółko.

 

Po to kupiłeś termometr na zewnątrz, aby piec:

A ) nie grzal na Maxa

B ) sam odbierał temperature grzania (krzywa grzania)

C ) minimalizować ilość włączeń

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, teres napisał:

Junkers ze sterownikiem CW400 jest jednak trochę inteligentniejszym kotłem, niż tylko grzanie z pełną mocą jeśli bez krzywej.
Do autora: spróbuj jeszcze obniżyć temperaturę projektową i/lub ustawić dłuższy czas blokady palnika.

 

Witam, wydaje mi się że jak masz regulacje według temp. zewnetrznej z punktem początkowym to nie możesz ustawić temp. projektowej? A jak ustawić ta blokadę palnika? Bo niestety nie potrafię tego znaleźć.

Jak na razie pozostawię ustawienia jak są.

Poczekam gdy będzie niższa temp. Na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura projektowa, to ta temperatura w krzywej grzewczej dla - 20 (lub - 15stC zależnie co masz wpisane).

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumienie działa w obie strony, tak przy spadku temperatury na zewnątrz jak i przy wzroście. Jest to odpowiednik pojemności cieplnej budynku.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest teraz:
Startow=4119
Czas pracy= 7595h

Tylko co z tego, jak przez całe lato 5 razy dziennie startował, aby podgrzać tylko cwu?


Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dekmax napisał:

Witam, wydaje mi się że jak masz regulacje według temp. zewnetrznej z punktem początkowym to nie możesz ustawić temp. projektowej? A jak ustawić ta blokadę palnika? Bo niestety nie potrafię tego znaleźć.

Szukaj w instrukcji serwisowej kotła, to ustawiasz na kotle w "menu 2", nie na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może chodzi o opcję, która u mnie w rc300 jest w menu serwisowym, dane kotła I nazywa się 'Int.czasu (blok.cyklu)'?

 

Określa czas w minutach po wyłączeniu pieca, po którym piec ponownie próbuję się włączyć.

 

Ja przestawiłem na 30minut.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie interwał czasowy palnika zmieniony na 25 min, zobaczymy :) teraz na pewno będzie się włączał rzadziej. 

Jesteście może wstanie wytłumaczyć mi na chłopski rozum to ustawienie nr 2.3C 

Może zmiana ustawień w tym punkcie pozwoli zmniejszyć częstość załączania się palnika mimo że temperatura pomieszczeń jest już osiągnięta.

Dziękuję i z góry przepraszam za.moja nie wiedzę ;) 

156975233554252170811277381856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.3C o ile (po przekroczeniu temperatury zadanej) musi spaść temperatura w instalacji poniżej zadanej, żeby ponownie włączył się palnik. W sumie taka dodatkowa blokada. Spróbuj podnieść na 10 lub 15 i poobserwuj kiedy włączy się kocioł. Przy czym cw400 może to "optymalizować" :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, no nic będę próbował, jak na razie czekam na spadek temperatury, bo do tej pory kocioł prawie nie dogrzewał pomieszczeń ( w pokojach cieplej niż temp. ustawiona na sterowniku) więc ciężko mi cokolwiek wywnioskować z jego pracy. Tylko irytujące jest to ciągle zapalanie się palnika w ciągu dnia:/ ale gazu prawie nic nie używa.

Proszę mi powiedzieć czy jeśli kocioł jest cały czas załączony ( dioda niebieska zapalona na kotle) a palnik gaśnie to czy przed każdym uruchomieniem palnika kocioł przedmuchuje komorę? Czy tylko gdy kocioł się całkiem wyłączy? 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.