Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stała Praca Pompy ?


dream4you

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje opinii od użytkowników - przetestowane instalacje.

 

Otóż mam instalację PIEC - automat na węgiel brunatny z małym obiegiem otwartym do wymiennika płytowego. Jest w tym obiegu pompa

 

która tłoczy wodę non stop. Z wymiennika płytowego kolejna pompa pobiera wodę na kaloryfery a kolejna na zbiornik CWU.

 

Wszystko działa OK ale moje pytanie czy ta pompa na małym obiegu musi pracować non stop ?? Czy nie lepiej jest ją połączyć z pompami

 

( mostek przez przekaźnik z cewką ) odbierającymi ciepło ?? Wówczas gdy włączy się ogrzewanie grzejników włączy się i ta pompa na

 

małym obiegu.

 

Obecnie ta pompa małego obiegu tłoczy wodę cały czas - czy jest odbierane ciepło czy nie - krąży i moim zdaniem traci ciepło - wychładza

 

piec, który to musi częściej się włączać i dogrzewać wewnętrzną wodę.

 

Nie wiem czy tak musi być czy nie można by właśnie to przerobić i trochę zaoszczędzić węgla ?? Co o tym sądzicie - jakie są za i jakie

 

przeciw ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ta zapewnia stały przepływ oraz odpowiednią temperaturę powrotu. Ale można spróbować. Można też oprócz wyłączania zastosować włącznik czasowy który od czasu do czasu włączy pompę i przemiesza wodę w kotle np. na 30 sekund co np. 15min. zapewni to właściwy pomiar temperatury temperatury na wylocie kotła, na powrocie kotła i w samym wymienniku zapewniając natychmiastową jego pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - to może być dobry pomysł musiałbym spróbować - byle koszty całej przeróbki sterowania nie przerosły spodziewanego zysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako sterownik można wykorzystać zegar sterujący podłączany do gniazda 230V. Należy tylko pamiętać o podłączeniu tej samej fazy. Ewentualnie można odseparować napięcie ze sterownika i zegara poprzez przekaźnik. dziła steronik załącza napięcie przez przekaźnik ,wyłączenie sterownika powoduje przełączenie na zegar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze co by było gdyby nie dawać tego zegara - obecnie piec po uzyskaniu zadanej temperatury 75 stopni wyłącza się - pompa śmiga cały czas - piec czuwa z 30 - 40 minut - to oczywiście zależy od temperatur zewnętrznych , temperatura spada i piec znów startuje

 

Teraz gdy odłączymy tą pompę małego obiegu - czas spoczynku powinien znacznie się wydłużyć ( oszczędność paliwa )

 

Ale czy spadek temperatury wody w dolnej części ( powrót ) nie będzie zbyt duży a jeśli tak to czy to będzie miało wpływ na trwałość pieca ??

 

Producent zaleca 60 stopni na powrocie - a mam zawór zabezpieczający piec który poniżej 45 stopni nie puszcza wodę na wymiennik

 

płytowy tylko jeszcze krótszą drogą ( dodatkowa rurka ) wraca do pieca aby go nie wychłodzić

 

 

Zakładając że piec ma 75 stopni w górnej części własnego zbiornika - to na dole i w rurach ( samoczynne rozprzestrzenianie się ciepła ) będzie ile ? 50-60 ??

 

Jeśli tak to wsio powinno działać poprawnie i nie potrzeba dodatkowego przeganiania wody ( czasowy włącznik )

 

??

 

Rozumiem, ze Tobie chodzi tylko o podniesienie sprawności - prędkości uzyskania na wymienniku odpowiedniej temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tryb letni i zimowy.

W trybie letnim wentylator załączany jest od załączonej pompy c.w.u. (impuls) ale tylko w przypadku gdy temperatura kotła obniży się poniżej min. zadanej. Wyłączenie zaś następuje po osiągnięciu temperatury maź zadanej, niezależnie już od pompy c.w.u. Tak samo działa w trybie letnim zegar sterujący c.o. (działa też priorytet ciepłej wody). Natomiast pompa małego obiegu (kotłowego) działa w zadanym zakresie temperatur niezależnie. Tryb zimowy - wentylator już jest sterowany niezależnie od pozostałych układów. Działa tylko priorytet c.w.u. Część układów sterowniczych wykonywałem sam (tryb letni i inne). Bazuję na sterowniku Auraton 1111.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki układ i pompy są sprzężone (pracują dwie lub żadna). Działa.

Nie wiem czy to opcja sterownika kotła, ale co jakiś czas sterownik "miesza" tymi pompami, przyłapałem go kilka razy ;) niezależnie od czujnika temperatury w pomieszczeniach, nagle włącza pompy na minutę może dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.