Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 20 ustawienia


Lysy5891
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez eliks,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .mój problem polega na ustawieniach sterownika .na ustawieniach fabrycznych pięć spala około 50kg na dobę .pięć nowy .około 100m ocieplonego domku .bardzo proszę o pomoc

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. Tylko już nikt nie liczy zapotrzebowania budynku na ciepło na zasadzie 10m² = 1kW. Jak dom jest dobrze ocieplony to niektórzy takie 200m² grzeją kotłami 12kW, no 15 kW to max. Ta Gamma moduluje od 6kW do 20kW. Napisz jeszcze jak masz zrobioną instalację,czy grzejniki czy podłogowa,jak to jest sterowane,czy jest zawór 3-4D/sprzęgło,pompa kotłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

No masz pewnie nieprawidłowo wykonaną instalację. Daj zdjęcia instalacji i ekranu głównego sterownika. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia każdy ma inne, to nie działa na zasadzie kopiuj/wklej. Daj zdjęcia instalacji. Tam z boku kotła masz taką czarno-żółtą naklejkę, co tam jest napisane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie  Możliwości  w tym momencie zrobienia zdjęcia  po iwwaz nie jestem w domu .jestem na wyjeździe służbowym .jak najbardziej zgodzę się z Panem że każdy ma inne ustawienia  kotła .ale ...... Prosiłem o pomoc w ustawieniach startowych nie fabrycznych .żeby zacząć coś korygować poprawiać trzeba od czegoś zacząć od czegoś co sprawdza się od innych użytkowników tego kotła .

Trzy pompy .zawór 4d. membrana  zawór mieszający  przy kotle miedź.komin 7 m średnicy 200  7 grzejników .powierzchnia 110 m ocieplone ściany stropy .więcej info .  

Jest Pan w stanie mi pomóc czy nie .co powiedzą panu zdjęcia  . Niechce być niemiły ale narazie  nic pan niedoradzil.nic pan niepowiedzial czego do tej pory niewiedzialem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam szklanej kuli i nie podam Ci rozwiązania problemu na tacy. Mówisz że wszystko wiesz, to się pytam czy kocioł działa jak napisane jest na naklejce z boku kotła? Zadana kotła 65*, powrót 55*? Raczej nie. Jeśli masz skopaną instalację to żadne ustawienia nie pomogą. Bez zdjęć instalacji nie zdiagnozujemy problemu, oprócz tego co już wiesz, że nie trzymasz zalecanych przez producenta wartości.

 Poza tym musisz wiedzieć że ten 20KW kocioł pali na godzinę od 1,5 - 4kg pelletu. Masz w domu czujnik pokojowy? Te 3 pompy gdzie są umiejscowione? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna zasilanie kotła drugą bojler trzecia zawór mieszający.prosilen tylko o ustawienia typu czas podawania siła nadmuchu itp ..

A jeżeli ograniczę moc kotła do 10 kw bo ponoć takie będzie wystarczające do mojego metrażu spalanie i zapotrzebowanie na pelet się że mniejszy o połowę.??

Bez urazy ale uczepiłem się instalacji .hydraulik który mi to robił wykonywał pracę wykonywal ja w zaleceniach producenta abym niestracil gwarancji więc skąd przekonanie że wina leży po stronie instalacji a nie ustawień kotła????

Z tego czego się dowiedziałem ten kocioł może pracować w zakresie pracy bodajże 6 kw  -. 19.6 Kw czyli zapotrzebowanie tego kotła na pelet też można regulować ustawieniem mocy kotła.jezeli się mylę popraw mnie .

Jeżeli mój kocioł może spalić nawet do 4 kg / h to w ciągu doby jest wstanie spalić 96 kg peletu ?!!!  

Nie zamontowałem czujnika pokojowego .jedynie czujnik zewnętrzny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać,że temperatura kotła jest 65,a powrotu 46 więc raczej nie ma tam pompy kotłowej/przewalowej. Jeśli jednak jest to działa cyklicznie,nabije temperaturę i się wyłącza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lysy5891 napisał:

Jeżeli mój kocioł może spalić nawet do 4 kg / h to w ciągu doby jest wstanie spalić 96 kg peletu ?!!! 

Tak.

3 godziny temu, Lysy5891 napisał:

Nie zamontowałem czujnika pokojowego .jedynie czujnik zewnętrzn

To błąd.

3 godziny temu, Lysy5891 napisał:

Jedna zasilanie kotła drugą bojler trzecia zawór mieszający.prosilen tylko o ustawienia typu czas podawania siła nadmuchu itp ..

Zasilanie czy powrót kotła? Druga bojler, trzecia pompa zawor, tu ok. Co do ustawień, zrozum że nie ma uniwersalnych. Po co Ci zmieniać czas podawania i nadmuch skoro pellet dobrze się wypala? To się zmienia w ostateczności, jeśli spalanie mamy nieprawidłowe. Masz zadaną kotła 65 i powrót 46 i to już po wygrzaniu kotła, to już jest źle wg tego co zaleca producent. Jeśli nie masz zdjęć instalacji to ją narysuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tu widać, ale po pierwsze będzie ci potrzebny termostat pokojowy, po drugie siłownik na zawór mieszający. 

Czy na tej rurze powrotnej jest jakaś pompa? 

 

 

 

 

received_963651610931711.jpeg.a64979d740aff61f84aacb7510fb0b7e.jpeg

 

Na sterowniku masz temperaturę zaworu zadaną, ale nie masz siłownika więc ta opcja nie działa. Dobrze masz podpięte czujniki powrotu i zasilania? Powrót to wiadomo, przy kotle. Zasilanie za pompą zaworu. Pisałeś że masz jeszcze podłogówkę. W jaki sposób ona działa? Na zaworze RTL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma pierwszym zdjęciu na dole kotła jest pompa .RTL jest na powrocie z podlogowjki wpięta pod powrót z grzejników.to stara instalacja wpięta w nową kotlowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą pompę na powrocie spinasz razem z pompą zaworu i ustawiasz na wyższy bieg. Start pomp od 50* i myślę że będziesz miał załatwioną kwestię powrotu. Zadana kotła na 65*, histereza wyłączania kotła 10*. Pamiętaj o siłowniku na zawór mieszający. Nie wyskakuje ci alarm niskiej temperatury powrotu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ten sterownik jest ok z włączaniem pompy kotłowej, ale funkcja żeby działała w danym przedziale sprawia że buja kotłem i instalacją, dlatego bierzesz kostkę elektryczną zwykłą lub Wago, odpinasz pompę dodatkową i spinasz razem z pompą zaworu. Pompę tą na powrocie włączasz na wyższy bieg niż ta na instalację i masz problem z głowy. Jednak dołóż jeszcze siłownik zaworu, sam sobie z tym poradzisz. 

W dniu 24.01.2022 o 21:09, Lysy5891 napisał:

Bez urazy ale uczepiłem się instalacji .hydraulik który mi to robił wykonywał pracę wykonywal ja w zaleceniach producenta abym niestracil gwarancji więc skąd przekonanie że wina leży po stronie instalacji

Bez urazy, ale jeśli hydraulik wykonuje robotę i bierze za to pieniądze to powinien zrobić tak, żeby tego alarmu nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, eliks napisał:

Pompę tą na powrocie włączasz na wyższy bieg niż ta na instalację i masz problem z głowy.

W takim układzie jak poniżej pompa nr 6 ma działać na wyższym biegu niż pompa nr 4? Bo zawsze myślałem że na odwrót no chyba że u @Lysy5891 jest inny schemat

webpc-passthru.webp.fd0c723f88e9bbc6ac148a1731bbb9d7.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływem potem regulujesz sobie temperaturę powrotu. Jak widzisz, u niego cykliczne włączenie pompy nie zdaje egzaminu. Ostatnio w SASie miałem podobną sytuację, również pompa załączana cyklicznie, ale pompa na stałe i ustawienie przepływu zdało egzamin

received_1701088726747832.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.