Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł do instalacji dla domu 150m2.


PanJanek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do wyboru Vaillanta ECOTec Plus VC 20CS/1-5 ktory moduluje na mocach  2,8 - 21,0 i Vaillanta EcoTec Plus 25CS/1-5  ktory moduluje na mocach 2,8 - 26,4

Ciekawostka, bo na kartach produktów pisze ze VC 20CS/1-5 ma 20 kw a nie 21kw jak na stronie, a 25CS/1-5 ma 25 kw a nie jak na stronie 26,4.

Ale wracając do mojego pytania. Przy wyborze kasa nie gra roli, który wybrać? Akurat ten mocniejszy jest dostępny od ręki i nie trzeba na niego czekać. Na moją logikę to są te same piece ale mogę się mylić. Moj dom to budynek z lat 80 na razie nieocieplony o pow. 150m2. Roznica w cenie miedzy nimi nie jest duza. Ogrzewanie tylko grzejniki.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał VC 20CS 1-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem . 

Ja mam ten model Vaillanta ale VC 15.

Ogrzewam 100m2 nieocieplonego domu i pracuje w trybie ciągłym bez problemów. Ty masz 150m2 więc po czorta Ci kocioł  zdolny ogarnąć 300m2? 

Jeśli kiedyś zrobisz termomodernizacje, będą problemy z traktowaniem .

Ale niech tutaj zajmą stanowisko eksperci. Ja jestem zwykłym użytkownikiem i z doświadczenia wiem że bezpieczniej się jest nie sadzic  na przewymiarowany kocioł. Wszystkie Vaillanty z tej serii mają min. 2.8 kW.  I co, w takim razie i 35 kW byłby OK?

Zaczekaj na opinie kogoś,  kto para się zawodowo instalacjami i montażem kotłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz że nikt za bardzo się nie spieszy z radami. Moje zdanie znasz. Żaden ze mnie znawca tematu ale musi być szereg zależności . Tak sądzę . Bo nikt nie kupuje kotła przewymiarowanego. Gdyby chodziło tylko o moc maksymalna , producent nie produkował by 5 kotłów tylko jeden  35kW . Poza tym , kocioł to nie wszystko, instalacja , wielkość domu czy ocieplenie , wszystko to rzutuje na późniejszą eksploatację , zużycie gazu , koszty i na końcowe zadowolenie użytkownika. Naprawdę trzeba by było być dobrym fachmanem I mieć dostęp do serwisowki by przestudiowac podane tam dane. Gdzie są ewentualne różnice które mogą potem przysporzyć problemów. Ja nie wierzę że za duży kocioł nie będzie stwarzał problemów czy inaczej pracował niż taki odpowiednio dobrany.

Nikt nie chce aprobowac takiego zakupu i pisać że owszem, kup, by potem nie czytać że piszesz o problalemach z kotłem.

Sądzę że powinieneś zadzwonić na infolinię Vaillanta i ich maglowac. Uprzedzam że dodzwonić się to trudna sztuka. Mnie się nie udało. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tak od siebie.

Mam dom nieocieplony 140m2. Prawie jak twój. Grzeje 100m2 . Nie grzeje CWU z kotła. Wybrałem VC 15 kW. Chodzi i nie narzekam bo cudów się nie spodziewałem.

Ty masz praktycznie to samo sklaniasz się do 25 kW... Gdybyś miał zamiar ocieplić dom to będą problemy.

Pytaj NIE tego kto Ci ten kocioł proponuje, pytaj kogoś kto będzie neutralny i obiektywny w opinii. Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz odpowiedź. 

Znajdź ogarniętego instalatora by miał pojęcie jak to poustawiac. Ja niestety nie miałem farta bo gość zupełnie nie zdradził chęci by to z głową poustawiac i uruchomić. Jedynie pokusił się o analizę spalin i stwierdził że w normie. Na pozostałe parametry spojrzał ale niczego nie ustawial bo stwierdził że to stosunkowo nowa linia kotłów i on z nimi się nie spotkał. 

Parę rzeczy sam ustawiłem, ale nie mając wiedzy , nie będę kręcił każdym parametrem nie znając skutków.

Na razie pracuje bez niespodzianek. Czy oszczędnie ... Skąd mam wiedzieć? W porównaniu ze zwykłym gazowym, widzę różnicę. Po sezonie znajdę kumatego serwisanta żeby to przynajmniej posprawdzal i ewentualnie poprawił. Na pewno powinienem ocieplić strychy, stropy piwnic i dołożyć żeberek do grzejników albo je wymienić na blaszane o większej mocy.

Z początku też tu pytałem bo nurtowaly mnie różne wątpliwości. Teraz już nie. Bo albo tematy o taktowaniu albo o niby za dużym zużyciu gazu. Albo takie, jakby wyłącznie serwisanci i instalatorzy ze sobą dyskutowali. Skoro kocioł chodzi , nie zwracam już nikomu tyłka, bo bez wizyty fachmana i tak niczego nie zmienię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mam taką nadzieję. 

Dobrze by było bo ja w gazowych także dopiero zaczynam przygodę.

Pewnie może i masz rację, ale ja myślę że gdyby zerknąć do serwisówki, może by coś się wyjaśniło.

Są tutaj tegie głowy z doświadczeniem. Miejmy nadzieję że któryś jednak zechce Ci coś wyjaśnić mimo zdawało by się banalnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są te same kotły. Mogą różnić sie palnikiem, pompą, zaworem gazowym, oprogramowaniem i jeszcze czymś innym. Dla ciebie to bez znaczenia, ważne by miał zadeklarowaną przez producenta moc minimalną. Generalnie te mocniejsze sa nieznacznie droższe, jesli ci to nie przeszkadza to ten mocniejszy tez będzie dobry. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierze się kocioł na styk mocy. Nie bierz większego zwłaszcza że budynek nie ocieplony.

Jeśli chcesz mieć po ociepleniu komfort i ekonomię bierz kocioł o max mocy jaka teraz wychodzi.

Dla kotła najlepiej jak pracuje z min mocą i jak najdłużej. Jak weźmiesz za duży będzie się często włączał przy małym zapotrzebowaniu i wyłączał a to odbije się na jego bezawaryjności.

Ociepl chałupę - wymień okna a rachunek spadnie ci nawet o połowę.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od ilu startuje to nie ma znaczenia 🙂 ważne, że moduluje powiedzmy do tych 2,8kw. W twoim przypadku, jeśli nie dokonasz termomodernizacji to też nie będzie pewnie miało znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom klocek 145m z pustaka żużlobeton - były dom moich rodziców bez ocieplenia kocioł -buderus 072 14 kw dawał radę. Teraz po ociepleniu też jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że da radę, sam mam 15 kW i spoko. Wziął bym z mniejszą mocą ale ten  najmniejszy w ofercie. Grzeje 100m2 a dom ma 140m2 więc gdyby co, jest na styk.

U PanJanek 150m2. Dla mnie spoko by to ogarnął VC 15CS. Ale każdy ma swój plan. Ale jeśli nie był dostępny VC20CS od ręki  to i mniejszy też pewnie nie. Stąd pomysł autora na VC25CS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA tutaj kasa nie jest wazna. Wazne jest dla mnie ze bede mial zapas mocy, bo byc moze bede kiedys rozbudowywał dom. Ogolnie tak wazne jest ze ten VC25CS (czyli ok. 26-27kW ) pracuje już od 2.8 kW., więc to nie ma takiego znaczenia czy wezme tego vaillanta 21kW czy 27kW  jak oba taktują od 2.8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanJanek wybaczy, że trochę poza tematem :).

 

W dniu 19.01.2022 o 08:21, BORA napisał:

Czy oszczędnie ... Skąd mam wiedzieć? W porównaniu ze zwykłym gazowym, widzę różnicę.

BORA póki co nie mogę się uporać z takim dylematem, czy mój w ogóle, a jeżeli już to o ile jest oszczędniejszy, bo jeżeli konsumuje coś mniej to oszacowanie tej ilości na razie mnie przerasta.

Niestety nie mam zgody na odtworzenie parametrów które spełniał stary kocioł, żona stwierdziła, że obecne ceny gazu to nie czas na eksperymenty, więc temperatury utrzymuję kryzysowe :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janku... Mocą maksymalną to ja bym sobie głowy nie zawracal. 25 kW mocy wystarczy na rozbudowę domu do co najmniej 250m2 . A gdyby był ocieplony to cho cho 😊

Ważna jest moc minimalna a to masz już wyjaśnione.

Duck, piszę że widzę różnicę bo x lat temu , używając kotła z termetu , takiego zwykłego bez kondensacji,przy takich temperaturach zjadal do 20m3.  W mrozy -10-15 to już 30m3... Ostatnia doba zużycie kocioł pokazuje 14m3. Więc na pewno jest oszczędniej. Natomiast ceny i prognozy wzrostowe mnie niepokoją. Liczyłem się z faktem podwyżek ale nie w takiej skali. Będę na pewno coś modernizowal ale bez przesady. Pisałem już dlaczego. Za rok, dwa..  Mogę dojść do wniosku że wymiekam z kosztami. 

Pewnie wtedy znowu trzeba będzie inwestować w podajnik dwupaliwowy ... Koszty inwestycji znaczne ale I tak później paliwo będzie mnie kosztować pół taniej...

Kurde, mętna woda wokół I ni czorta nie wymyślisz co lepsze. Czas pokaże.

Acha, nie używam KG . Nie mogę dopasować krzywej bo przy braku ocieplenia mam huśtawke temperaturowa. Ustawianie ręczne mimo wszystko daje ciut oszczędności. Dla mnie 19 stopni jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam póki co, starą taryfę więc fakturę dostane pewnie w marcu. Wtedy też podniosą mi taryfę z automatu na wyższą.

Wówczas będzie czas na podsumowanie i przemyślenie co dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w planie zakup to się nie wahaj za długo. Wiem o czym piszesz. Ja końcem sierpnia kupiłem u swój za 5600 z opustem 400 zł.  W listopadzie ten sam kocioł 7500 zł. Co prawda cena się nadal utrzymuje i nie wzrasta bo ludziska ostygli i podaż spadła. No ale kto zaręczy że to koniec podwyżek? Niestabilny mamy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.