Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kopciucha na pellet z podajnikiem


Tytaneks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji wieku swojego pieca (rok produkcji 2006)  zastanawiam się nad wymianą pieca i skłaniam się ku pelletowi z podajnikiem jednak mam trochę dylematów.

Najważniejszy jest dla mnie koszt ogrzewania i zastanawiam sie czy po wymianie pieca on wzrośnie czy zmaleje. Wiadomo że węgiel wychodzi najtaniej jednak w moim przypadku mam doczynienia z mocno starym piecem z dmuchawą i jedną pompką więc nie wiem czy porównanie jest miarodajne. Obecnie w sezonie spalam około 3 tony węgla plus troche drewna, dom ma około 125m2 do ogrzania i jest ocieplony ale z niewiadomych mi przyczyn nie została ocieplona jedna zewnętrzna ściana domu. Poddasze jest "gołe" i położona jest na nim wełna mineralna. Temperatura jaką utrzymuje w domu to około 20 stopni, w piecu zależności od temperatury zewnętrznej od 50 do 60. Z opowieści innych członków rodziny wynika jakoby oni przy metrażu większym palili od 1-2 tony posiadając nowsze piece węglowe zasypowe.

Co oprócz oczywiście pieca należy wymieniać przy takiej instalacji? Posiadam boiler 130l, i jedną pompkę. Oczywiście chce też mieć ciepłą wodę. Moc pieca według tabliczki znamionowej to 17kW. 

Kaloryfery są aluminiowe.

Wentylacja mechaniczna na korytarzach dwie kratki i w każdym pokoju jedna, osobiscie mam wrażenie że sporo ucieka przez z nią chociaż węgla ucieka tyle samo bo wcześniej były zaklejone przez teściową taśmą 🙂 Jedynie jeden pokój który jakby znajduje się w 1/3 poddasza jest ogrzewany i nie ma wentylacji.

Kotłownia nie jest za duża, nie licząc schodów ma 2 x 2,5 m. i Wysokość lekko ponad 2m.

Okna są nowe wymieniane 6 lat temu.

Myślałem też o gazie ale strasznie się obawiam wzrostu jego cen przez różne zawirowania polityczne

Jak wygląda kwestia dotacji z programu czyste powietrze? Czy jest tak kolorowo jak piszą czy są jakieś kruczki i problemy z urzędami w przyznaniu dotacji

Edytowane przez Tytaneks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pellet to tylko po uzupełnieniu braków w dociepleniu Twojego domu, bo w przeciwnym razie w przyszłym sezonie będziesz zakładał temat na forum typu: "strasznie dużo pali 3 worki na dobę..." i będziesz szukał problemu w kotle lub ustawieniach....

Kocioł o mocy max 10 kW

Wiem , bo paliłem pelletem przed dociepleniem swojego  budynku i teraz palę po jego dociepleniu...

Co do cen gazu , pelletu , prądu.

Gaz importujemy ...w większosci , w związku z tym cenę gazu narzucają nam podmioty od których go kupujemy .Wahania cen gazu moga być bardzo duze w zależności od sytuacji politycznej - nie gospodarczej.

Z pelletem jest o tyle bardziej przewidywalnie w dalszej perspektywie , ze pellet produkujemy "u siebie". Trzeba mieć na uwadze ,że zapotrzebowanie na pellet będzie rosło, ale będzie też rosła liczba producentów .Cena więc kiedyś się ustabilizuje. Co do gazu i prądu to nie mamy takiej pewności.

 

Zeby było jasne : NIKOGO NIE NAMAWIAM DO PALENIA PELLETEM, wręcz przeciwnie im mniej chetnych tym lepiej dla mnie 😉

Edytowane przez arthek
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisze rodzina o 1-2 tonach węgla to bajki. Jeżeli myślisz o pellecie to dobrze zastanów się nad kotłem. Bo pierwsz lepszy z brzegu sprawi, że 

10 minut temu, arthek napisał:

"strasznie dużo pali

A instalacje w kotłowni nich zrobi fachowiec a nie jakiś Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskich......;-)

A tak na poważnie , wszystko zależy od portfela  - jak w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł najlepiej z wymienikiem pionowym. Szukając takiego zweryfikuj jaka ma powierzchnię wymienika i temp spalin przy mocy nominalnej. Wybrany kocioł najlepiej zainstaluj w kotłowni za pośrednictwem sprzęgła z zaworem termostatycznym . W pomieszczeniach mieszkalnych koniecznie regulator pokojowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz takich bzdur o jak największym wymienniku bo jak ustawisz palnik na 5KW w kotle 200 KW to i tak tym nic nie zagrzejesz. Zagraniczne konstrukcje typowo pelletowe wcale nie mają dużych wymienników a jakoś grzeją. Sas-y mają duży wymiennik, i spaliny po 200 stopni...

Edytowane przez michalwa
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

na zdjeciu wymienik jednego z kotłów o mocy 17 kW. 

wymiary mniej wiecej 25x55 cm 

4 środkowe rury są z komory spalania i mają długość około 40 cm

po dwie z lewej i z prawej to kanały wylotowe ( do wentylatora wyciągowego ) i długość to około 80 cm. 

 

wymiennik red compact.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red compact

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Puławiak napisał:

4 środkowe rury są z komory spalania i mają długość około 40 cm

po dwie z lewej i z prawej to kanały wylotowe ( do wentylatora wyciągowego ) i długość to około 80 cm.


Nie wiemy jaka jest srednica (promien). Przyjmijmy ze d=8cm

0,4 x 3,14 x  0,08 x 4 =  0,4 [m2]
0,8 x 3,14 x 0,08 x 4 = 0,8 [m2]

Liczac tylko powierzchnie wewnętrzna rur 0,4 + 0,8 = 1,2 [m2]. Docelowo jest troszke wieksza gdyz nie liczymy innych powierzchni bioracych udzial w wymianie ciepla.

Pionowe wymienniki rurowe charakteryzuje sie jednym z leszych stosunkiem powierzchni calosci do sprawnosci.

Gorzej wypadaja rurowe poziome.

Gorzej plaskie pionowe

Najgorzej plaskie poziome.

Jesli mamy jeszcze konstrukcje przeciwpradowe to w polaczeniu z pionowym rurowy wypadnie najkorzystniej.

Ps. Zawirowywacze te sprezynki stosowane czesto i powszechnie sa moim zdaniem beznadziejne!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Gorzej wypadaja rurowe poziome.

Gorzej plaskie pionowe

Najgorzej plaskie poziome.

No i co myślisz jak widzisz te półki bez zawirowaczy z papierem Ecodesign?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle zrozumiales @eliks. Polki takie czy owakie z czy bez zawirowywaczy nie maja wplywu na ecodesign. W obu przypadkach da sie osiagnac deklarowane zalozenia. Tu chodzi o stusunek wielkosci wymiennika do sprawnosci. Mozna nadrobic powierzchnia lub rozwiazaniami. Ksztalt wymiennika rowniez moze miec wplyw na osiągana emisje, ale oba rozwiazania moga lapac sie w paramatrach. To samo dotyczy uzytkowania (obslugi) jedne wygodne inne upierdliwe, jedne wyczyscisz w 5 minut (poziome polki) a innym rozwiazaniom trzeba poswiecic 1-2h na rozkrecenie kotla, wyjecie zawirowywaczy, czyszczenie, poskladanie. Ja czyszcze co dwa tygodnie Ty co sezon - przyklad.

Warto miec swiadomosc wyboru.

Osobiscie mi odpowiadaja rurowe pionowe z przeciwpradowym wymiennikiem.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ostatnio dopadłem u nas 2 SASy pelletowe ze sterem Techa, półki poziome, prosta konstrukcja, w standardzie czujnik temperatury spalin bo jest potrzebny do poprawnego działania PIDu. Na czopuchu 200-250* i tak sobie myślę, w jaki sposób oni zrobili tu Ecodesign.

 

Pisałeś o tych spiralach w rurze wymiennika, to tak chyba tylko nasi robią. Ja mam zawirowacz który wygląda jak skręcony płaskownik, on jest w środku gęstej spirali która drapie ściany wymiennika. Nie ma bata żeby to się zapchało. Na wykresie tego nie widać akurat. Ale co do sprawności, widzisz jaki tu jest przelot spalin z ogniem grawitacyjnie w górę. I potem się okazuje że wkładamy palnik do wymiennika z 3 półkami i na papierze mamy taką samą sprawność 🙂

 

unnamed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jak to wyglada cenowo? Czy w moim przypadku koszt wzrośnie znacząco, oczywiście przy założeniu ze uzupełnię ubytki w ociepleniu. Obecnie kupiłem 2 tony węgla pale tak od października i została mi tona ale tez w tym miesiącu zacząłem dopomagac drewnem bo mam go sporo. Widziałem ze istnieją kotły które pozwalają tez na palenie awaryjne bez użycia podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły 4 klasy miały ruszt awaryjny na drewno i śmieci, nowe kotły już tego nie mają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z daleka od takich wynalazków. Poza tym pamiętaj że do kotła musisz dokupić jeszcze bufor. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.