Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie założyć pompę kotłową


Szczurzasty
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez 1mps,

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak piszesz.ta poniżej powrotu bojlera idzie z naczynia uzupełnia stan.pierwsze napełnienie robię przez zawór w piecu a potem naczynie samo sobie dobiera.images.jpeg.69472270eefe14518187bae87d55488c.jpegnaczynie-wzbiorcze-schemat-dzialania.jpg.993f237fc140a31b3f8620001b5aaa91.jpg

Tak wygląda to podłączenie.przynajmniej tak się domyślam przynajmniej tyle samo rur mam.podczas prub dzisiejszych co jest co i gdzie idzie to prawie zagotowałem pięć ale wszystko działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba masz jasną sytuację, obie rury przenieść niżej oby zmieściła się pompa z zaworami i przełożyć pompę cwu na zasilanie. Czyli plan gotowy z wykonaniem dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz mi tylko jak te pompy wstawić z całym osprzętem patrząc od kturiejś strony co ma być pokolei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc zgodnie z kierunkiem przepływu najpierw:

Zawór z sitkiem 

Pompa 

Zawór zwrotny 

Zawór zwykły   

Dotyczy to wszystkich pomp .twin_bio_luxury_compact_schematinstalacji2.jpg.3faf3e1d041fade1f0f77bfb3463e9c0.jpg

 

Tak jak widać na tym schemacie. No i oczywiście życzę powodzenia.

 

Acha na zasilaniu bojlera za ostatnim zaworem zwykłym tuż przed bojlerem załóż odpowietrznik jeżeli jest w poziomie.

To wycinek z innego schematu i obrazowo wygląda to tak przy czym w tej wersji sitko i zawór są osobno ale to nie ma znaczenia.1918381314_164184682126377125520472484881132.png.79ee44a173ab2d5bd57fbf4d2f3a5ba1.png

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zerknij na moje podłączenie CO tam jest jeden zawór zwykły i na końcu zwrotny dzięki temu można wymienić pompę bez spuszczania wody. A po twojej myśli są dwa zawory obok siebie przez co nie da się wyjąć pompy wrazie awari

A nie ok źle zrozumiałe to akurat w mojej instalacji jest samo sitko a przed tym zawór zwykły wszystko się zgadza

Ten odpowietrznik dam chyba przed zaworem wrazie jego wymiany. Czy może lepiej nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie jego wymiany to raczej za tak jak pisałem. Zakrecasz zawory na bojlerze i wymieniasz, a przed to jak ? Co do wymiany pompy co to jest możliwość z jednej zawór z sitkiem z drugiej , zawór zwrotny jeżeli jest szczelny to powinno dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na zasilaniu dwu zrobię tak. Zawór z sitkiem pompa zawór zwrotny odpowietrznik bojler i na powrocie za bojlerem ostatni zawór.

 

CWU miało być wyświetlacz mi wariuje bo potłuczony z tąd te błędy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest wymiennik płytowy, to pompa obiegu kocioł/wymiennik powinna byc na ZASILANIU. Zawór zwrotny na obiegu CWU moze być na powrocie przed samym podłaczeniem do powrotu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po przeróbkach.Pomoa kotłowa dołożona zajęło mi to cały dzień,ale wkońcu nie siedzę w tym na codzień. Ogólnie jestem zadowolony z efektu. Piec się uspokoił spalanie groszku zmalało.tempertura jest stabilna piec się już nieodstawia pracuje w ciągu i niema  już efektu spadku temperatury o 10-15 stopni. 

Forumowicz 1mps dobrze mi to wytłumaczył i przynajmniem byłem zmuszony poznać swoją instalacje co.

Nie przerobiłem tylko zasilania Cwu ale to zostawiam na ciepłe dni jak wygasze piec na chwilę obecną uważam że bojler 80L jest chyba przymały na 4 osobową rodzinę.  

Ogólnie zapowietrza się się układa na tej pompie przypuszczam że to wtedy jak pompa cwu ruszą brak tego odpowietrznika na samej górze 

Zdjęcia po przeróbkach powrót ma normalną temperature i zawór 4d otwarty w połowie do tego co było i jest ciepło w domu.20220116_124046.thumb.jpg.4c533bfba06fb8dfd5fc458e0c679675.jpg

20220116_123409.jpg

20220116_124216.thumb.jpg.eff8c8e2fb373b1b3838d227688fb30f.jpgZastanawiam się czy jak bym zrobił cyrkulację tylko na sam bojler to czy niemiał bym więcej gorącej wody. Bojler na górze ma wyjście do cyrkulacji a dalej podłączył bym do wyjścia ciepłej wody z niego. Taki mały obieg bym zrobil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam również założona pompę kotłową zgodnie ze schematem prócz zaworu grzybowego do regulacji przepływu za pompa i zz . U mnie występuje coś takiego , że przy zwiększeniu biegu pompy kotlowej zwiększa się temperatura zasilania na instalacje CO co jest dziwne i nie mogę tego zrozumieć czy coś jest złe .

instalacja to zawór 4d na wyjściu pompa CO 25-6 chodzi w auto bo mam głowice i na powrocie 4d pompa 25-4 .

Roznica temperatur między zasilnie/powrót mam obecnie 5 st zasianie co 45 przy zwiększeniu biegu pompy kotlowej robi się na CO 48 a różnica powrotów 2-3st. 
Dlaczego tak się dzieje czy to normalne , czy w moim przypadku kotłowa na 1 bieg i dołożenie tego dławika grzybowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Super że działa jeszcze popraw sobie pompę... oś wirnika powinna być w poziomie bo zajedziesz łożyska 🙂 nie może napierać ciężarem ani na wirnik wody ani w przeciwną stronę.

Dodatkowo skrzyneczka elektryczna pompy nie może być pod korpusem pompy tylko z boku lub u góry silnika, gdy nie można tak zrobić to zakręć zawory i ampulem odkręć 4 śrubki ustaw prawidłowo i przykręć.

Pozdrawiam. YARO.

obraz.png.759685c431e6556e0af9fdf8e0aaea40.png

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20220116_124216.thumb.jpg.eff8c8e2fb373b1b3838d227688fb30f.jpgZastanawiam się czy jak bym zrobił cyrkulację tylko na sam bojler to czy niemiał bym więcej gorącej wody. Bojler na górze ma wyjście do cyrkulacji a dalej podłączył bym do wyjścia ciepłej wody z niego. Taki mały obieg bym zrobil

Ogólnie to zdjęcie się źle dodało powinno być w pionie tak że rury są z prawej strony. I zdjęcie bojlera też powinno być w pionie. Niewiem czemu tak się zrobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że niby bojler ma 80 l ale szybko się ciepła woda w nim kończy.wydaje mi się że przez to że czujnik temperatury jest w połowie bojlera to nagrzewa się on tylko częściowo i gdyby woda w nim krążyła to nagrzewałby się całkowicie do zadanej temperatury. Tak jak z piecem po instalacji pomy terze nagrzewa się całą woda w nim a nie tylko na górze. Co myślisz o moim wykonaniu pompy obiegowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co ci chodzi ale z chwilą użycia wody napływa zimna i to mieszanie będzie miało skutek ujemny choć przyznaję że spadek temperatury bojlera może być wolniejszy. Po drugie czujnik w połowie pokazuje zadaną w wyższych partiach jest większa.  Można przełożyć czujnik na dół i praktycznie ciepłej wody będzie więcej. Można zmniejszyć histerezę jak pisałem wcześniej,ale podejrzewam że zużycie opału może wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsumie nie pomyślałem o tym że podczas używania w danej chwili cyrkulacja niepotrzebnie by wychłodzała gorącą wodę. To by miało tylko sens gdyby na czas kompieli wyłączyć cyrkulacje. Pomysł do niczego. Chistereze i tak już ma na 2 stopnie. Przy normalny używaniu wody NP w kuchni lepiej jak piec częściej dogrzewa bojler wtedy mniejsze zużycie jest groszku.przynajmniej tak mi się wydaje. Może mi się uda to znajdę inne miejsce na czujnik temp. W bojlerze. 

Bo rozumiem że bojler nagrzewa się tak jakby od połowy w górę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do połowy ale jeżeli w połowie jest czujnik to wyłącza się kiedy na tym poziomie osiągnie temperaturę zadaną. Napływ wody zimnej jest od dołu wypływ od góry więc naturalne rozkład temperatury w poszczególnych strefach jest różny przy braku mieszania. Prawa fizyki nie oszukasz. Przykład masz na podstawie pieca z pompa na powrocie i bez. Problemem w przypadku bojlera jest poprostu mała pojemność. Bojler płaszczowy 140 l myślę że rozwiązał by te problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No to właśnie za bojler się wezmę później robię fotowoltaike na dachu i stwierdziłem że będzie mi się to bardziej opłacało założyć większy bojler tylko większy kłopot z miejscem w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Super że działa jeszcze popraw sobie pompę... oś wirnika powinna być w poziomie bo zajedziesz łożyska 🙂 nie może napierać ciężarem ani na wirnik wody ani w przeciwną stronę.

Dodatkowo skrzyneczka elektryczna pompy nie może być pod korpusem pompy tylko z boku lub u góry silnika, gdy nie można tak zrobić to zakręć zawory i ampulem odkręć 4 śrubki ustaw prawidłowo i przykręć.

Pozdrawiam. YARO.

obraz.png.759685c431e6556e0af9fdf8e0aaea40.png

Zdjęcie przypadkiem nie jest obrócone o 90 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem w pionie ale dodało w poziomie. Niewiem czemu. Pisałem wyżej że się tak zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.