Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie założyć pompę kotłową


Szczurzasty
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez 1mps,

Rekomendowane odpowiedzi

686176513_img_20220109_165809(1).thumb.jpg.51dfadf41bdfb671b5e37d2a006dee0e.jpgimg_20220109_165853.thumb.jpg.4d11a74061f1395ccb361813539856b9.jpgimg_20220109_160742.thumb.jpg.8f14dcb407b2521c9edd09f64e147e9c.jpgimg_20220109_160400.thumb.jpg.38e16dd168818e5f1cde9bbe289078b7.jpgWitam w którym miejscu zamontować pompę która będzie grzała powrót.kombinuje od początku sezonu jak to ustawić. A że kupiliśmy ten dom w zeszły roku więc jest to moja pierwsza zima. Poprzedni właściciele trochę wiekowi spalali 4-5 ton groszku. Ja po zmianie sterownika na skzp2 i dołożenie siłownika na zawór 4d zszedłem do 1.5 tony narazie. Męczy mnie to że przy wchodzeniu w modulację temperatura na kotle potrafi nieraz spaść o 10-15stopni i dopiero bardzo powoli rośnie. Jeśli w tym momencie załączy się pompa od bojlera to pięć znacznie lepiej osiąga temp. Jeśli zawór 4d akurat jest bardziej otwarty na powrót to też jest lepiej ale gdy jest w trakcie grzania co to są problemy. Temperaturę od jakiegoś czasu trzymam na 65 stopni gdzie i tak dobija do 70ponad w czuwaniu. Parametry modulacji, temperatur, mieszacza, spalin testowane na różne sposoby żeby się lepiej rozpalało myślę że jest brak pompy obiegowej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli zawór będzie akórat grzał mocno co wtedy na powrót będzie zamknięty w jakimś stopniu. Na tej róże z zaworu spotykają się jeszcze inne róry powrotne. Niema żadnego schematu tej instalacji sam dobrze niewiem co gdzie idzie.myślałem że będę musiał na róże z góry pieca przed zaworem wstawić trójnik i dorobić nowy obieg prosto na dół na powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór będzie grzał tyle i ustawisz na sterowniku a tej temperatury będzie pilnował siłownik. Zresztą to wszystko już jest. Po założeniu  pompy kotłowej zawór będzie się otwierał max 40 % a teraz pewnie otwiera się 70-80 %. Wszystkie powroty powinny przechodzić przez zawór oprócz powrotu z bojlera.

Cośtakiego, chodzi o bojler.IMG_20211104_182113304.thumb.jpg.074501711c6c50c6b63d0749fa0541ef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę zawór mam ustawiony max 50% pompa od bojlera ma dodatkową wtyczkę na CO2 i zrobiłem z niej dodatkową pompę obiegową powrót ustawiony na 45stopni ale to dodatkowo podgrzewa bojler.bez tej pompy powrót około 30-35stopni. Przy włączonej ochronie powrotu w domu zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na odcinku od kolanka zaworu do pierwszego połączenia bocznego pierwsze zdjęcie. Po złożeniu pompy wszystkie te problemy znikną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na górze jak zaznaczyłemimg_20220109_165809.thumb.jpg.a1de1aa1ad2c5909f1f7cc300596a5b9.jpg

Tam idą jeszcze inne powroty sam nie wiem od czego. Jakaś może pompa dedykowana do tego masz coś takiego na oku. Żeby dała radę? Oczywiście bez przegięcia cenowego. Jakie parametry później zmienić. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na górze, tylko nie wiem co za 2 powroty niżej na tej rurze, zakładam że jeden z bojlera a drugi ? Z bojlera będzie zawsze ciepły natomiast tej drugi jeżeli jest z innej nitki powrót z grzejnika lub z podłogówki będzie zimny i będzie zakłócał pracę kotła.

Acha ale ten pierwszy to idzie od tej czerwonej pompy, czyżby to było grzanie powrotu tzw pompa przewałowa ? Sprawdź skład wychodzi.

Teraz widzę, to jest powrót z bojlera, czyli pompą cwu jest założona nie na zasilaniu bojlera a na jego powrocie do rzęs rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wyżej to z bojlera ma pewnie z 60 stopni w tej chwili zaraz za zaworem rura pewnie ma koło 40 a ten dodatkowy powrót co idzie z góry i wpięty jest niżej to niewiem ale pewnie ma z 50 stopni takIMG_20220109_202325.thumb.jpg.de0b1055effac3828dc68ec18b8fb433.jpg namoje dotknięcie ręką.sterownik pokazuje teraz tak po prawie 4 godzinach modulacji i wspomaganiem bojlera spada do 45 i rośnie tyle ile trochę zależy od histerezy ale dobija do 55 bo wiadomo że pompa tylko na chwilę się włącza

Tak pompa na powrocie bojlera. I pewnie przez to mam odgłosy jakby się zapowietrzało po załączeniu pompy 

Róra powrotną z góry wczoraj była chłodna ale może akurat zawór się przymknął na ogrzewanie bo pewnie było nagrzane w domu

Róra powrotną z góry wczoraj była chłodna ale może akurat zawór się przymknął na ogrzewanie bo pewnie było nagrzane w domu

Tak jest bez wspomagania bojlera. Pewnie jeszcze trochę spadnie powrótIMG_20220109_203657_1.thumb.jpg.b3ab124d6a3883a8ffa8beb5f0a3c66c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego sterownika nic nie pomogę. Powiem tylko że pompa na powrocie rozwiąże te problemy o których piszesz, różnica temperatur zasilania i powrotu będzie się kształtować w przedziale 3-10 stopni praca pieca będzie bardzo stabilna. Widzę że jest sterownik pokojowy. Zwróć uwagę zawor otwarty 47%  aby uzyskać temperaturę 39 na grzejniki . Powinno być jak pisałem wcześniej. Tak dla zobrazowania u mnie. To jest pokojowy.

16417573810145819112474114730108.thumb.jpg.b055301584728a2954831636685c7ed2.jpg

 

Czyli podsumowując , założyć pompę na powrocie we wskazanym miejscu, przełączyć pompę cwu na zasilanie, dolny powrót przełożyć do rury powrotu przed zaworem 4 drogowym. Chyba się z tym zgadzasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę założyć cały komplet taki jak mam na zasilaniu co czyli pompa zawór zwrotny i to sitko czy tylko pompa. Polecisz mi jakąś pompę?

A może tą pompę z co założę na powrót a na co jakąś nowszą cichszą sterowaną elektronicznie chociaż niewiem czy taka to dobry pomysł bo ona pewnie sama steruje prędkością 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Osobiście używam wilo janos pico (wszystkie) ale one są drogie, ważne aby elektroniczna- kotłowa pracuje cały czas, wystarczy 1-4. Zawory zwrotne przed każdą pompą patrząc z kierunkiem przepływu. Widziałem pompy Hella wita ok 350 złotych hurtownia chyba Rybnik ale tu wybór jest dość spory. Tak zawór z sitkiem pompa zawór zwrotny i zawór zwykły, taka kolejność.

https://kotly.com.pl//produkt-energooszczedna-pompa-wita-delta-midi-40-25-180--maksymalna-wysokosc-pionu-4m--6083.html?l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie przeróbek czeka chyba zostawię to na lato teraz założę samą pompę na powrocie ale wydaje mi się że nie zmieszczę tego wszystkiego na tym krótkim odcinku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę,  tylko nie wiem czy zamierzasz to robić sam czy masz odpowiedniego majstra. Jak robić ta za jednym zamachem i tak woda do spuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zawór sitko i zawór zwrotny potrzebuje 50 cm ja do tego trójnika od powrotu bojlera mam tylko 30 cm będę musiał obniżyć powrót bojlera albo się wpiąć poniżej tego trójnika na ostatniej prostej do pieca. Pewnie sam będę grzebał. Zastanawia mnie tylko ta róra powrót z góry co idzie była gorąca teraz jest chłodna a grzeje cały czas tak samo 

Już wiem czemu jak się włącza bojler to zamiast iść woda w pięć to też cofa się w ten powrót co idzie do góry mowa o tym powrocie co idzie pod powrotem bojlera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadza się dlatego zawory zwrotne, ale musisz ustalić skąd ta dolna rura biegnie. Do przełożenia tak jak pisałem wcześniej jeżeli to jest powrót z obiegu grzewczego. Nie wiem jaka instalacja czy obieg zamknięty czy otwarty. Jeżeli otwarty może ktoś miał pomysł stamtąd poprowadzić do naczynia wyrównawczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1422013027_img_20220109_165853(1).thumb.jpg.f14f289b587096c2f2c31f5fefc07eaa.jpg1422013027_img_20220109_165853(1).thumb.jpg.f14f289b587096c2f2c31f5fefc07eaa.jpg

Obieg otwarty. Czyli że ta róra niby uzupełnia mi instalacje?

Jeszcze inaczej tam gdzie zaznaczyłem na żółto pompa musi być a powrót z bojlera dam niżej róre z naczynia też dam niżej i dodatkowo na nie muszę założyć zawór zwrotny żeby pompa obiegowa nietłoczyła tam gorącej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójnik na dół a pompa tam jak zaznaczone na żółto. I teraz ta rura od naczynia wyrównawczego jeżeli tak jest faktycznie powinna być prawidłowo zamontowana bezpośrednio z wyjścia kotła patrz 1 schemat który wysłałem, więc to miejsce na czerwono nie jest odpowiednie. Chyba że to jest powrót z obiegu grzewczego to tak. Więc najpierw musisz ustalić to na 100 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś to sprawdze co to za rura jeszcze nie wiem jak. a jak tą z naczynia dam na zasilaniu przed mieszaczem to gorąca woda grawitacyjnie przecież tam będzie szła to dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie za bardzo będzie szła, przecież pompa c.o i powrotu będzie wyciągać wodę z kotła. To jest zabezpieczenie w razie wzrostu temperatury i ciśnienia wtedy jak piszesz grawitacyjnie nadmiar jest wypychany do zbiornika wyrównawczego a następnie wydalany rurą przelewową poza układ, do kratki ściekowej czy do kanalizacji, możesz sprawdzić gdzie taki odpływ masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas dopuszczania wody przelewa sie prosto do kanalizacji bo słysze jak leci. a co jeśli pompy będą wyłączone od bojlera i CO  np wiosną  będzie juz wyłączone zostanie tylko bojler ale pompa załączy sie tylko raz na jakis czas. to wtedy napewno pujdzie do naczynia ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zetknąłem na twój profil. Piszesz że 30 m ogrzewania podłogowego, może ta rura o której piszemy to powrót z podłogówki ? Więc trójnik ,zaznaczony na czerwono jak najbardziej w tym miejscu.

Teraz pytanie jak jest sterowana podłogówká oraz gdzie jest podłączona rura do naczynia przelewowego. 

Nie musisz się martwić o to naczynie przelewowe w trybie letnim tak ma być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem już o co chodzi ale ten sposób co jest u mnie też jest chyba dobry

podłogówka i grzejniki zasila ta sama pompa co w każdym miejscu czyli w kuchni w jednej lazience i drugiej łazience są założone zawory rtl

powrót z podłogówki to nie bardzo bo to jedynie z górnej łazienki by był to bez sensu troche

wode dopuszczam przez kocioł a tylko ta rura o której piszemy jest chłodna wiec to pewnie jest od naczynia pytanie czy ją tak zostawić czy faktycznie przenieść w pierwszej kolejności na wyjściu z pieca.  oczywiście najpierw sie upewnie na 100% że to od naczynia jest

dziś damy spokój pózno jutro to sprawdzę i się coś wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaliłem że rura co idzie na zasilanie bojlera idzie jeszcze dalej w sufit podejrzewam że idzie ona do naczynia a ta rura obok niej zupełnie z prawej to jest powrót z naczynia uzupełniający instalacje.naczynie ma dodatkowo podłączoną zimną wodę i samo sobie napełnia wyrazie potrzeby jak spłuczka,dodatkowo nadmiar wody wrazie gotowania się; idzie do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się połapać ale widzę że powoli "rozgrywasz" schemat. A ta rura poniżej powrotu z bojlera ?

Czyli tzw rura bezpieczeństwa do naczynia jest bezpośrednio z kotła i id niej odchodzi zasilanie na bojler tak ?

Czyżby ta poniżej powrotu bojlera była do dopuszczania wody do instalacji ?

1641835577492186176972496975922.thumb.jpg.25ea9acf044d023b56b6096270809ccc.jpgTo robi pompa na powrocie różnica temperatur i otwarcie zaworu.16418356114875949427793844712204.thumb.jpg.5c4576943d841fb37f3e8c5448f99d9b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.