Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3d firmy Diamond i siłownik


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Hydraulik zainstalował u nas zawór trójdrożny marki Diamond. Zawór obsługujemy ręcznie, a chciałbym, aby piec sam sobie dobieral temp wody na powrocie, więc potrzebny będzie siłownik. Z czasem chciałbym zmienić zawór na 4d. 

Czy używacie siłowników firmy Dioamond? Jak sprawdzają się u Was?

Ewentualnie, czy np. siłownik Afriso lub Esbe będzie pasował do zaworu Diamond? Jeśli pasowałby siłownik innej firmy, to pewnie w przyszłości zamontowałbym także zawór 4d firmy Afriso lub Esbe, aby siłownik był lepiej zestawiony z zaworem.

 

Pozdrawiam,

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3D i siłownik wykorzystaj do sterowania temperaturą obiegu grzejnikowego a do ochrony powrotu dodaj pompę kotłową. Nie komplikuj sobie niepotrzebnie instalacji. Zrób szkic, jak masz podłączone a najlepiej zdjęcia kotłowni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie zawór 4D tej firmy. Wczoraj przyszedł siłownik do niego też od tej samej firmy. Jutro w ramach zajęć praktycznych będę go montował i konfigurował w sterowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, markus383 napisał:

Witam.

Hydraulik zainstalował u nas zawór trójdrożny marki Diamond.

 

4 godziny temu, MrWolf napisał:

Mam u siebie zawór 4D tej firmy

To jaki w końcu masz??

Pamiętaj, że masz też kocioł pelletowy, a przy nim przypadkowe rozwiązania zwykle się nie sprawdzają. Ale działaj...życzę, abyś nie musiał juz tu w nowym roku wracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie daj znać jak będzie działał. Jak będzie ok to zakupie, a najwyżej przy zmianie na 4d kupie cały komplet innej firmy. Częściej spotykanej ☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 posiadam zawór 4D Diamonda i wspomniałem o tym, ponieważ kolega myśli o montażu takowego w przyszłości.

@markus383 zawór jak zawór. U mnie jest mała użyteczna skala regulacji (podobno dość częsta przypadłość w zaworach nie tylko tej firmy jak się dowiadywałem). Regulacja do mniej więcej 4. Powyżej już generalnie nic się nie dzieje. Ktoś wspominał niedawno, że to może być kwestia dużego przepływu przez zawór. Jutro montuję siłownik i zobaczę jak to będzie współpracować. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie zauważyłem że zacytowałem dwie różne osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szkic. Jest, jak widać, bardzo prosty, ale chyba dobrze rozrhsowalem najbliższą okolice pieca. Dodatkowo dałem też zdjęcia samej okolicy zaworu 3d i tyłu pieca. 

Czy montaż siłownika na takiej instalacji będzie odpowiedni, czy może poprawili byście coś? 

IMG_20220101_154900.jpg

IMG_20220101_153201.jpg

IMG_20220101_153244.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię to interesuje to napiszę swoje odczucia z montażu i pierwszych chwil użytkowania zestawu zawór 4D wraz z siłownikiem. Sam zawór jak to zawór działa i spełnia swoje zadanie. Tutaj nie mam się do czego przyczepić. Co do montażu siłownika. Niby banalna sprawa, ale jeśli tego się nigdy nie robiło i się czyta, a ściślej mówiąc ogląda (obrazkowa jak meble z IKEA bez żadnych opisów i wyjaśnień) instrukcję montażu to trzeba się podrapać kilka minut po łepetynie, by stwierdzić co autor miał na myśli. Był problem z montażem adaptera na trzpień zaworu. Niby wkładałem jak trzeba (frez na trzpieniu zgrywał się z adapterem), nie chciał dojść do końca, przez co nie dało się przykręcić siłownika do zaworu. Pomogłem sobie delikatnie młotkiem, adapter wsunął się te brakujące dwa milimetry i śruba mogła złapać gwint i się wkręcić. Dodatkowy minus to tylko 1,5 metra przewodu z siłownika do sterownika. Lipa totalna, ale zauważyłem wszędzie jakąś głupią modę na krótkie przewody. W pompach które kupiłem to samo. Tragedia, musiałem we wszystkich trzech przedłużać przewody.

Ustawienie w SKZP 02 nie było trudne, bo już wiedziałem co i jak. Działa to bardzo fajnie w połączeniu z czujnikiem pokojowym. Zaznaczyłem by pompa działała cały czas mimo osiągnięcia żądanej temperatury w pomieszczeniu. W tej chwili mam w salonie 21,8 stopnia. Na grzejniki idzie 32 stopnie. Fajnie siłownik wraz ze sterownikiem pilnuje temperatur. Podoba mi się taka praca. 

Jeśli jednak miałbym jeszcze raz kupować zawór z siłownikiem to brałbym Afriso z Proclickiem. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, markus383 napisał:

Czy montaż siłownika na takiej instalacji będzie odpowiedni, czy może poprawili byście coś? 

Podtrzymuję to, co napisałem wczesniej. Uważam, że montaż siłownika na tym 3D jest bezsensowny. 

Wystarczy zamknać na chwilę obieg CWU, zeby nie wpływał na temperaturę powrotu.. Potem otworzyć termostaty na wszystkich grzejnikach, odczekać chwilę, ustawić zaworem 3D potrzebną minimalną  temperaturę powrotu i ponownie uruchomić pompę CWU.  

Jedyne, co bym zmienił w tej chwili to podejścia do kotła na rury stalowe lub miedziane - odcinek do pompy i na powrocie do trójników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.