Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak dodać dogrzewacz wody do obecnej instalacji - proszę pomóżcie !


Morientes

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich, wszystkiego dobrego życzę ! 

 

proszę koledzy o pomoc w sprawdzeniu obecnej instalacji i jej tanim przerobieniu..

 

jako że mam chwilkę czasu w te święta chciałbym dowiedzieć się czy mogę moją instalację przerobić , dodając do niej dogrzewacz wody na same podłogówki ( 3 x 50mb rury pex ), by w cieplejsze dni nie palić w piecu  a w nogi by od płytek nie ciągło... ... budynek jest mały dwupiętrowy ocieplony, zasilany z kopciucha niestety 😞 , instalacja z 1 cal rur ocynkowanych potem przechodzą w rury 1/2 cala.

całą instalację narysowałem jak umialem w paint.

chciałbym wpiąć dogrzewacz 2 - 3kw przed pompę od zasilania podłogowego , zasilanie dodatkowe pompy i dogrzewacza dopiąć pod włącznik czasowy zabezpieczony bezpiecznikiem, . 

czy to do zrobienia ? narysowąlem jak ja to widzę i proszę o opinie i pomoc fachowców 😉

 

(ps. czas mam bo w pracy kryzys..., gwintownice do rur też, także wykonałbym to sam 😉 )

obecna instalacja 1.jpg

obecna z dogrzewaczem.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce i sposób wpięcia zależy od tego, jaką temperaturę i przepływ chcesz mieć przez dogrzewacz. Wtedy albo niską bezpośrednio, albo wyższą przez mieszacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy rys. przedstawia obecną instalację , nie wiem czy jest  poprawna...

, drugi rys. z dogrzewaczem gdzie myslę go założyć .. przed pompa i zaworem.. 

 

chciałbym by  czy chodzi dogrzewacz czy nei można było kożystać z pieca. 

 

jak pisałem kolego by zagrzać pętle podłogówki do 35 stopni . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno rysunek przedstawiający obecną instalację jak i po przeróbce jest niepoprawny. Przede wszystkim żle zamontowany mieszacz i pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ogrzewacza przepływowego w inst CO był kilka razy poruszany na tym forum.

Problemem jest ciśnienie zadziałania takiego ogrzewacza - większe od 1 bar , czego nie osiągnie żadna szanująca się pompa CO.

Temat warto zacząć od przeczytania instrukcji tego czy innego ogrzewacza przepływowego i poznaniu warunków jego pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzęki za zainteresowanie, instalację robił hydraulik ja tylko nanioslem ją w paint,

instalacja działa i jak przeglądam schematy to rzeczywiście zawór 3 drożny montowany jest na powrocie a za nim pompa a ja mam odwrotnie... czy to wielki problem ? 

 

instrukcji na alegro nie ma ale poszukam podgrzewacz taki.

https://allegro.pl/oferta/elterm-dogrzewacz-ukladu-c-o-strzelec-3kw-230v-11231951682?utm_feed=6bb7005d-9dc7-4374-8565-4bc127df615a&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_ss&ev_adgr=ogrzewanie&ev_campaign_id=14937753733&gclid=Cj0KCQiAwqCOBhCdARIsAEPyW9nkes647HrgWJ80CGUJ_KNKaQhoYweGbaEoSRWG6DPnj-dYthSkBo4aAqUtEALw_wcB

 

w obiegu będzie 20 l wody także spokojnie by dogrzal do temp 35 stopni

nie rozumiem co z tym ciśnieniem... przecież układ otwarty ...... ale postaram się doczytać

Edytowane przez Morientes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nadaje sie.

Bedzie toto grzalo wedlug nastawa +/- histereza. A histereza jaka? pewnie z 5-7C. Wiec jak ustawisz w podlogowke 30 to bedzie grzac np. od 35 do 25? Jak ci pasuje to ok.

Instalacja zla lub tylko zle narysowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Problemem jest ciśnienie zadziałania takiego ogrzewacza - większe od 1 bar , czego nie osiągnie żadna szanująca się pompa CO.

To nie są ogrzewacze przepływowe, tylko "zwykłe" sprzęgło 6/4" ze spiralą grzejną wewnątrz. 

image.png.0197391b673da26c376bd331e2d5b994.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzę światełko w tunelu panowie 🙂  

tak o to sprzęgło zwane dogrzewaczem mi się rozchodzi , co do histerzy i grzania +/-  5 stopni to do zaakceptowania ! lepiej tak niż dziecią mają nóżki marznać w łazience jak nie przepalę w piecu.... a tak załączy żona przed kąpaniem z dwie godz i poowinno być ok .

 

pomóżcie tylko i poprawcie mi tą instalację skoro zła .... taka mam i dobrze zrysowałem na 1000 %. 

 

proszę napiszcie co gdzie przenieść czy wstawić , dokupić  ... 

 

ten budynek gospodarczy  przerabiałem na mieszkalny ok 5 lat temu i hydraulik ( starszy pan mi to ogarnął ) nie wiedzialem że źle....

Edytowane przez Morientes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby ta instalacja była prawidłowa, to i tak powinno być w niej 4D albo sprzęgło .

Zrób zdjęcie zamontowania zaworu 3D, i pompy, które masz w instalacji

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak wyżej na 1 rys. jak zamieściłem 

 

tak przeglądam i czytam i widzę żę pompa powinna być za zaworem trójdrożnym  diamond ,

pompa eco rohenbach 25-60 .

 

tak będzie ok ? czy coś dodać

sprzęgła , dogrzewacza jeszcze nie kupiłem ...ale chciałbym taki jak wyżej podałem lub jak kolega podal na zdj.

przerobić tak.jpg

Edytowane przez Morientes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy przed sprzęgłem z pompą na powrocie do kotła grzejąca również bojler. Tylko trzeba dać zawór z głowicą i kapilarą w bojlerze na powrocie CWU. Powrót CWU wpięty PRZED pompą kotłową. To wersja "oszczędnoęciowa" bez zaworu stałoemperaturowego i pompy CWU.

Obiegi CO i podłogowy ZA sprzęgłem z własnymi pompąmi. 

Poniżej prosty szkic.

image.thumb.png.2a418ea4ad8a42a928ca7a2528dd3bdb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego fajnie że mi zechciałeś pomóc ale sprzęgło-dogrzewacz tylko na same podłogówke chcę ,  myśle że tylko na dwa obiegi kuchnia i łazienka.... nie stać mnie żeby całość grzać... piec mam w garażu a rozdzielnie w małym schowku w domu...1,5m na 1,5 m gdzie wisi bojler 80 l zasilany grzalką na wodę użytkową i tam chcę przeróbki  tylko wprowadzić ... nie chcę calości przerabiać ! i nie chcę idealnego ogrzewania .... tylko do przyjęcia 😉

Edytowane przez Morientes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sprzeglo tylko „zwykła” rura z grzalka. Wejscie-wyjscie i szeregowo wpiac za pompa na podlogowke. Zreszta jak sprzeglo zaslepisz po stronie pierwotnej to bedzie z niego taka rura z grzalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro  chcesz mieć tak, to zrób jak kolega wyżej pisze. Z tym że ta "rura z grzałką" powinna być nie za pompą na podłogówkę a przed 3D i pompą. Wtedy mieszacz będzie spełniał swoją rolę a grzałka nie bedzie musiała sie wyłączać przy 35C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jedno, ani drugie..

.Tak jak @PioBin napisał: szeregowo.

image.thumb.png.d4ee78f16878592951ab7cfd1556433c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a na dole co dodałeś  ? ten prostokącik zamalowany w polowie pod skosem , 

a  teraz to wody wiecej nie będzie w obiegu ....... będzie zaciągać z pieca , choć może i bez róznicy czy z powrotu czy z pieca....... eh

Edytowane przez Morientes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zawór zwrotny, min. po to, aby nie zaciągał powrotem z "pieca"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2021 o 15:28, gmaj22 napisał:

Tak jak @PioBin napisał: szeregowo.

Ale napisal za pompa 🙂

Zawor 3d jest termostatyczny czy z silownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #15 napisałem, dlaczego widziałbym go przed pmpą i mieszaczem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin bez siłownika 🙂 termostatyczny z nastawem od 0 do 8 chyba firmy diamond  , ok zawór zwrotny zakodowałem do dokupienia 😉 po 10 biorę się za przeróbkę i dam znać jak poszło

 

na dzisiejszy wieczór , szczęśliwego Nowego roku Panowie , niech wam się wiedzie !!!  chwała za to że chce wam się komuś pomagać !!!!

 

uwagi do 10 mile widziane 🙂

Edytowane przez Morientes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 10-tej czy 10-tego? 😉 Masz zamiar ostatni dzień w roku w kotłowni spędzić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.