Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bardzo duże spalanie, Krzaczek SKP BIO Pellet Max Sterownik ecoMax920p1 KR


pawel384

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jako kolejna osoba, zgłaszam swój problem z bardzo dużym spalaniem mojego kotła Krzaczek SKP BIO Pellet Max 24kW Sterownik  ecoMax920p1 KR .

Na dobę mój kocioł pali 5-6 worków pelletu. 

Układ zbudowany jest w oparciu o zawór 3 drożny.

Kocioł zamontowany w nowym domu, bardzo dobrze ocieplonym.

Jak zauważyłem sporym problemem jest cięgle włączająca się ochroną powrotu. 

Tzn. posiadam termostat pokojowy ustawiony na 23 st. Po osiągnięciu zadanej temperatury sterownik wyłącza pompę podłogowki w związku czym piec się dogrzewa do 75 stopni i przechodzi w postój. Problem zaczyna się gdy żądaną w pokoju temperatura spadnie, i kocioł musi ponownie grzać pomieszczenia. Po rozpaleniu cały czas jest ochrona powrotu przez co kocioł na podłogówke zamiast zadanych 40 st. Podaje ledwo 20 st. Zanim kocioł się dojrzeje i zacznie podawać żądaną temperaturę na podłogówke mija 3 godziny. W tym czasie w pokojach temperatury spadnie jeszcze 1-2 stopnie. Więc do ponownego osiągnięcia zadanych w termostacie 23 stopni od momentu uruchomienia kotła moja 6-7 godzin. W tym czasie kocioł pracuje na pełną moc spalając worek peletu na 2 godziny .

Jedynym pocieszeniem.jest to że później temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się przez kilka godzin. Nie mniej nie zmienia to faktu , że w ciągu doby piec pracuje ok 12 godzin...

Czy ktoś jest w stanie pomóc mi rozwiązać problem. Co zmienić w sterowniki, a może trzeba poprawić coś w instalacji.

 

W załączeniu zdjęcia instalacjiIMG20211210210931.thumb.jpg.ef2fc77b9feb381161031ec8bb9e89ae.jpg

 

IMG20211210210925.thumb.jpg.c3e7706973db609d2671af7262d93e79.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem

Kocioł z palnikiem Viper 25 kw

Ustawiłem moc maks 14 kw

Modulację maks 50 %

Czyli wykręca moc maks 7 kw
Zawór 3d na kaloryfery idzie 360stopni plus 4 na każdy spadek o 10. Stopni

Kocioł ustawiony na temp 73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podlogowke nie wyłączać pompy od termostatu. Przy obecnej temperaturze na podłogę dać 29-30 stopni. Nowy dom musi się pozbyć wilgoci technologicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, papen76 napisał:

Na podlogowke nie wyłączać pompy od termostatu. 

Które to będzie ustawienie ? W ustawieniach mieszacza -> wyłącz pompę od termostat -> nie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno być to. Podłoga niech chodzi cały czas. Masz kaloryfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama podlogówka, bez kaloryferów.

 

Moc też obniżyć, czy na razie tylko dać, aby nie wyłączało pompy od podlogowki ?

18 minut temu, mkaczko napisał:

Miałem podobny problem

Kocioł z palnikiem Viper 25 kw

Ustawiłem moc maks 14 kw

Modulację maks 50 %

Kocioł ustawiony na temp 73

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mkaczko napisał:


Zawór 3d na kaloryfery idzie 360stopni plus 4 na każdy spadek o 10. Stopni

 

Co przez to rozumieć? To też jakoś się ustawia jak ma pracować ten zawór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny palnik, chociaż też z ecomaxem to więcej nie pomogę, bo nie chcę wprowadzić Cię w błąd.
Co do prowadzenia podlogowki, to jak ja wyłączasz od termostatu, to tak jakbyś codziennie uruchamiał CO na początku sezonu. Ustaw kocioł na 60 stopni, powrót powinien być ok.45-50 stopni. Tak przynajmniej przy stałej pracy jest u mnie.
Obserwuj.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są kaloryfery więc temp.startowa na kaloryfery to 36 stopni

Potem jak spadnie temperatura o 10 stopni temperatura na kaloryfery rośnie o 4 stopnie itd

Co do podłogowki nie odpowiem

Skoro po osiągnięciu temperatury zadanej pompa cały czas dział więc sterownik moduluje temperatura wody na podłogowke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady , spalanie znacznie spadło przez obniżenie temperatury kotła i pozostawienie włączonej pompy termostatu, w pomieszczeniach cały czas jednakowa temperatura.

 

Jest jeden mankament tego wszystkiego. Mianowicie kocioł bardzo często się rozpala. Dosłownie co 1,5 godziny rozpala za na 40 minut aż przebije żądaną temperaturę i się wygasza.

 

Da się jeszcze jakoś temu zapobiec? Próbowałem zwiększyć histerezę ale to daje w zasadzie dodatkowe 20 minut . W ciągu ostatniej doby kocioł rozpalił się 13 razy

Temperatura zadana kotła 70 

Temperatura ogrzewania podłogowego 30

Histereza kotła 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwiększył histerezę. 13 rozpaleń to nie najgorzej. Nie mogę znaleźć nigdzie, jaką pojemność wodną ma Twój kocioł. Mój ma 75 litrów, ustawiłem mieszacze tak, żeby podłoga chodziła cały czas, na kaloryfery obniżam temperaturę od termostatu. Moce mam 16/8/4 kW i histerezy 10 i 5. Temperatura zadana 22.2 z histerezą 0.2 i od wczoraj pracuje non stop. Przy innych histerezach rozpalał mi się 18-19 razy na dobę. Spalanie podobne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu zdjęcie z tabliczki mojego kotła.

Ale ustawiając histerezę na 10 tak jak ty to kocioł będzie rozpalał się jeszcze częściej.

IMG20211212145108.thumb.jpg.861d6ac41d209d1e22fb12915bfa1919.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o histerezie kotła, ja mam na 20.
Histerezy mocy H1=10 a H2=5. Dzięki temu chodzi cały czas.
Jak bylo cieplej to miałem 5 i 3, wtedy się wygaszal.
Masz większą pojemność kotła niż u mnie i sama podlogowke, to powinno być mniej rozpaleń. A wogole to i Tobie i mnie przydałby się bufor ciepła.
EDIT:
Kto Ci sprzedał kocioł 24 kW z minimalną mocą 7 kW do samej podlogowki? O losie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przetestuje z twoimi ustawieniami.

Z twojego doświadczenia, co wychodzi korzystniej ciągła praca, czy jak sie wygasza ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy własnie od instalacji, zapotrzebowania, kotła a nawet typu palnika... Tu trochę napisałem, rzuć okiem:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/histereza-kota-termostat-pokojowy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego robert1991 no niestety pieca już nie zmienię. Masz jeszcze jakieś rozwiązanie dla mnie, poza tym co napisali koledzy wyżej ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę. Jedynym wyjściem byłby tu bufor ciepła i niech pracuje 2 do 5 razy na dobę  tylko na mocy max. A to będzie zależne od pojemności bufora. Kocioł już z racji, że jest parowozem spala za dużo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma moc minimalną na tabliczce 7.2 kW....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł hef eko plus 25 kw 130 litrów

Palnik viper 25 kw

Sterownik skzp 04p

Nie wiem jaka ma moc minimalna kocioł w sterowniku ustawiłem najmniej na razie 6 kw,

Przy obecnych temperaturach sprawdza się 7,5 kw

Temp. Maks 73 i nie jest osiągana

Jeśli sterownik umożliwi ustawienie 8 kw to niech kolega sproboje

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sterownik pozwala na 3kw temperatury nominalnej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG20211212231259.thumb.jpg.e4797799ff813537a6407389a61b1fa9.jpg

Edytowane przez pawel384
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.