Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciągła czy czasowa praca pompy obiegowej CO


Jace

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Szanowni forumowicze - proszę o pomoc. Mam mieszkanie w nowej szeregówce, parter i piętro, łącznie ok 120 m. Ogrzewanie piec na ekogroszek (marketowy, taki był), w pomieszczeniach grzejniki z termostatami i na powrocie podłogówka w łazienkach. Za piecem zawór 4D sterowany ze sterownika TECH. Nie mam żadnego czujnika temperatury w pokoju więc kombinuję jak by osiągnąć najbardziej ekonomiczne spalanie.
Ustawienia:
- temperatura zadana 60 st; histereza 2 stopnie
- podawanie 17 se
- przerwa podawania 80 se
- nadmuch 3 /10
- pompa obiegowa (3 biegi) ustawiona na bieg nr 1
- na zaworze 4D ustawiona temperatura na CO w zależności od temperaturze na zewnątrz od 42 do 44 / 45 st (w duże mrozy nawet 50), ochrona powrotu na 35 st

Z moich kombinacji wyszło mi, że najmniej opału idzie kiedy mam ustawioną pompę na I biegu oraz gdy pompa załącza się przy temperaturze 59 stopni. Powoduje to, że kiedy piec jest w podtrzymaniu, pompka chodzi, kiedy zaczyna się wychładzać, pompa się wyłącza, piec jest jeszcze chwile w podtrzymaniu i potem szybciej dochodzi w trybie pracy do tych 60 stopni.

Czy takie rozumowanie i postepowanie jest słuszne?

Kiedy ustawiałem załączanie pompy na np. 50 stopni, piec w podtrzymaniu był max przez kilka minut i potem ponownie wchodził w tryb pracy. Powodowało to 2 razy większe zużycie ekogroszku (worek 25 kg na dobę groszku Wesoła - 28 KJ).

Przestawienie pompy na wyższy bieg, także na moje oko wpływa na dużo większe spalanie.

Czy macie pomysł co mogę zrobić? Może jakimś pomysłem byłoby olanie zaworu 4D i ustawienie tam powiedzmy 60 stopnie by całość z pieca szła w obieg i by tylko termostaty regulowały temperatury w pomieszczeniach?

 

albo puszczenie pompy na ciągłą pracę ale zmniejszenie temperatury na zaworze 4d do powiedzmy 40stopni?

Jakie jest książkowe, modelowe ustawianie takiego układu (z samą kombinacją z czasami podawania i przerwy mogę się już pobawić)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jace napisał:

Jakie jest książkowe, modelowe ustawianie takiego układu (z samą kombinacją z czasami podawania i przerwy mogę się już pobawić)?

Nie ma takiego, tak jak nie ma książkowego domu i instalacji ani warunków, w jakich pracują.

19 minut temu, Jace napisał:

albo puszczenie pompy na ciągłą pracę ale zmniejszenie temperatury na zaworze 4d do powiedzmy 40stopni?

Dobrze kombinujesz, do tego zadana na kotle min. 60 C. Zwiększy się przy okazji temperatura powrotu. Za nisko ustwiona ochrona powrotu. Powinna być min. 50 C, ale bez pompy na powrocie trudno będzie to osiagnąć.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och, miałem coś napisać ale po powtórnym przeczytaniu postu widzę że kolega wie gdzie w trawie piszczy. Życzę powodzenia, ale napiszę tylko że temp. załączenia pompy CO ma gówno do spalania itd, a właściwie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldusz  °_° 

Wystarcza tylko dužo nie kombinowac.Pompka niech jest biežaca,wieksza temp.kotla 60+++ i z pogodynka liepiej sterowac,startowac temp. CO nižej,by termostaty byly zawsze wiecej otwarte,niž zatwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.