Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4 d wita


Ela6
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez eliks,

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam, mam pytanie. Wydaje mi się że mam źle zamontowany zawór 4d ponieważ na żadnym schemacie nie znalazłam takiego ustawienia. Strona lewa kocioł, prawa powrót zimnej , góra grzejniki, dół powrót do pieca. Wydaje mi się, że w tym ustawieniu puszcza ciepłą wodę na powrót. Proszę o podpowiedź

16390548754533112786035446885908.jpg

16390549153936322191395006245272.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie z zamontowaną wajchą wtedy jest ustawiony na max 6. Woda w kaloryferach szybko się nagrzewa a pięć się wychładza.. Nic się nie znam ale obawiałam się że woda wtedy idzie na pompkę i powrót zimnej wody.16390597173245179567595240762649.thumb.jpg.76cd2cefbe60946849517671cdf07172.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując to do zdjęcia, które ja wstawilem, to zawór masz ustawiony na "0" i jest otwarty na max, a to dlatego, że został zamontowany o 90 stopni w prawo. 

Jak ustwisz w połowie wajche, to przegroda w srodku będzie w poziomie, a powinna być w pionie... No chyba, że się mylę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
2 godziny temu, Ela6 napisał:

Strona lewa kocioł, prawa powrót zimnej , góra grzejniki, dół powrót do pieca.

@Trener40 jeśli jest tak jak pisze to ma dobrze. Nie sugerowałem się pokrętłami

 

Godzinę temu, Ela6 napisał:

To zdjęcie z zamontowaną wajchą wtedy jest ustawiony na max 6. Woda w kaloryferach szybko się nagrzewa a pięć się wychładza..

No i dobrze, otwierasz na maksa przepływ na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraułlik pokazywał skalę do ustawiania z lewej strony (zasilania od pieca)a przy tym ustawieniu opiera się na 6 i temperatura wzrasta na termometrze do kaloryferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka piłka, bez patrzenia na skalę i cyferki:

1-wajcha w prawo - gorąca na grzejniki

2-wajcha w lewo - goraca na powrót

Jeśli powyższe się zgadza a nie pasuje ze skalą, to obrócić skalę.

Jak jest odwrotnie, znaczy, że przegroda przy 50% jest poziomo a powinna być pionowo. Wtedy najpierw ustawić przegrodę, potem skalę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, digi napisał:

 Masz dobrze zamontowany.

Z przegrodą w poziomie 😁, bo wajche w pionie nie da się ustawić. Nie mój zawór, nie moje rybki 😜

Screenshot_2021-12-13-20-02-17-1~2.png

Trzeba tak ustawić przegrodę, aby na kolorze niebieskim bylo na max otwarte na grzejniki, a na kolorze czerwonym całkowicie zamkniety, a wtedy na kolorze zielonym będzie przegroda w pionie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 jeśli masz na myśli to zdjęcie:

16390619422805180771676428411159.jpg

-to zgadzam się, że na nim jest pełny przepływ na instalację ( "6" ). "Zawleczka" jest prostopadle do przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tę Witę od 2006 z siłownikiem SM4.6. Bezawaryjnie od tamtego czasu.

Z tego co pamiętam wejścia nie są kryzowane w żaden sposób, a lustro jest symetryczne. Położenie nie ma znaczenia dla działania.

@Trener40 Wiem o czym myślisz.Gdyby instalator zainstalował go do śrub w pionie to wajcha, byłaby tak jak wszędzie intuicyjnie w prawo lewo, a nie góra dół. Z tym, że moim zdaniem nie ma znaczenia dla działania poza nieco "dzikim" ustawianiem. O ile dobrze pamiętam to można te śruby na śrubokręt płaski nieco poluzować po to, aby lustro przestawić. Ja tym kręciłem kiedyś o 180st. Raczej nie mam wajchy do przestawiania i już nie sprawdzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem po co drążyć temat. Jeśli działa to tak jak jest opisane w pierwszym poście to jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.