Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Neovent KNV 520lux - woda kapie z wymiennika po stronie czerpni


pawel8888

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam centralę rekuperacyjną jak w temacie.

Jest spory problem z przeciekaniem wymiennika po stronie czerpni. W konsekwencji dwa razy zalało łazienkę 😞

Proszę o wyrozumiałość, jest to moja pierwsza styczność z wentylacją mechaniczną. Wiążę z nią duże oczekiwania.

Poniżej kilka faktów:

Dom jest na etapie wykończenia. Ogrzewanie podłogowe działa od piątku.

Centrala stoi na strychu, poddasze jest użytkowe. Skosy na poddaszu użytkowym są zaizolowane wełną 30cm + folia. Sam strych jeszcze nie jest zaizolowany.

Korytarz na środku dom jest nie jest jeszcze zamknięty i  ciepło ucieka na strych. Na dniach będziemy zamykać piętro. Obecnie w domu panuje temperatura 19'C.

Centrala jest tak zainstalowana:

IMG_20211017_174413.thumb.jpg.5233dcdcbb679eadf212fdba143b445f.jpg

Wszystkie rury na piętrze oraz czerpnia i wyrzutnia są zaizolowane wełną.

IMG_20211017_174311.thumb.jpg.f68ee16d032fe88f77bbcc282d4a851f.jpg

 

Uruchomiłem centralę  kilka dni temu aby wykorzystać ją do nagrzania domu (wtedy jeszcze ogrzewanie podłogowe nie działało) oraz aby wydmuchać wilgoć z domu.

Kilka dni temu pojawiła się plama na ścianie pod centralą.

Po otwarciu centrali kapało z wymiennika po stronie czerpni:

IMG_20211203_164405.thumb.jpg.d2b93724cba2a574a5f4e5224408b9a3.jpg

IMG_20211203_164413.thumb.jpg.474d3751b1db423bba1728c874082d16.jpg

Odpływ jest do kanalizacji, bez syfonu. Układ odprowadzania skroplin jest tylko po prawej stronie centrali (wydmuch na dom i zewnątrz). Pod stroną czerpni i wyciągu z domu nie ma miejsca na tacę.

Jako ciekawostka dodam, że dostałem w międzyczasie aktualizację panelu sterowania, w/g serwisu po czasie okazało się że nie jest to mojej centrali... Planujemy jak wrócić do stanu wcześniejszego.

Zauważyłem że po aktualizacji. Gdy uruchamiałem centralę temperatura była około 15'C (październik), temperatury wyglądały tak:

IMG_20211103_155906.thumb.jpg.a2ad71123e4b1fc83a1edca55aa556f6.jpg

Ciekawostką jest jak wygląda to po aktualizacji:

IMG_20211204_141921.thumb.jpg.a4dbe9665fb534af025bacab4a536ccd.jpg

Temperatura wyciągana z domu na panelu jest 5'C gdzie dziś, jak robiłem zdjęcie, temperatura była w domu była ok 16'C.

Czy aktualizacja sterownika / panelu od innej centrali może powodować inną prace centrali która powoduje skraplanie?? Ew czy stan obecny domy (nagrzewanie, wilgoć) powoduje że jest to zjawisko normalne?

Jutro uruchamiam dodatkowy osuszacz powietrza z racji tego że centrala nie nadaje się do używania.

Dziękuje za poradę i pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcie ostatnie ze sterownika na to wygląda  że jednak zamienione

Dodatkowo odpływ bez syfonu ? Serio to aż taki problem zrobić?

Kolejny zarzut do montażu - jest miejsce od góry dlaczego nie podnieśli centrali do góry na podkładkach z gumy? Wentylacja by była od doły i można by zajrzeć czy nie dzieje się nic złego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega musi najpierw ogarnąć, gdzie jaka rura idzie (instrukcja w łapy). Na moje to ktoś tam zupełnie rury pozamieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te gumy mogły być faktycznie. Sprawdziłem rury, są podłączone zgodnie z opisem na obudowie (wlot, wylot).

 

Macie może instrukcje w pdf? 

 

Pierwsze od zdejmowanej płyty to nawiew i wywiew z domu, a z tyłu są do czerpni i wyrzutni.

 

Nie wiem co jest grane z temperaturami i ta wodąTakodąTak, te gumy mogły być faktycznie. Sprawdziłem rury, są podłączone zgodnie z opisem na obudowie (wlot, wylot).

Macie może instrukcje w pdf? 

Pierwsze od zdejmowanej płyty to nawiew i wywiew z domu, a z tyłu są do czerpni i wyrzutni.

Nie wiem co jest grane z temperaturami i ta wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlot/wylot czerpnia/wyrzutnia. 

 

Sprawdź dokładnie, bo niemal jestem pewien, że ktoś coś  ***

 

Zdejmij klapę, odpal reku i sprawdź, z której wieje, z której zasysa (uważaj na palce 👍)

Gdzie jest zimne powietrze z dworu, gdzie ciepłe wyrzucane z domu.

 

PS Jakiejś instrukcji instalatora poszukaj, może ktoś źle naklejki przykleił (idzie dojść do tego jak to ma być podłączone bez naklejek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed tym jak ja powietrze wejdzie na wymiennik powinien być filtr. Szukaj tym tropem na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest źle nawet ze względu na wymiennik zobacz jak przelatuje powietrze spacer.png

Najgorsze że producent nie umieszcza czytelnego schematu - wstyd.

I już wiadomo - 1 wlot z domu idzie przez wentylator od dołu wymiennika gdzie niema tacki i stąd skropliny

Zaznacz na rysunku centrali gdzie są filtry?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz na oko spieprzone. Rozumiem, że ktoś Ci to robił, zadzwoń, zareklamuj, niech poprawi. Chyba, że chcesz sam to ogarnąć, to skorzystaj ze schematu kolegi. Szczerze mówiąc nie chce mi się analizować rozkładu rur, przepraszam.

 

Wklej jak chcesz więcej fotek ze środka. Wyciągnij wymiennik i wklej jeszcze raz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pawel8888 napisał:

 

Zamień rury na to co podał kolega.

 

 

PS Swoją drogą co to za paprak montował ? Można się pomylić, ale przy odpaleniu centrali nawet bez rur wiadomo OCB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

***** *** nie możesz zamienić tych rur, tylko czekasz na nie wiadomo co?  Przecież jak to zrobisz źle, to nie wybuchnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem wczoraj rury 1 z 2. Czyli teraz jest tak jak napisał Szakallo i przypuszczał o6483256

Tak było przed zmianą

IMG_20211204_141921.thumb.jpg.a4dbe9665fb534af025bacab4a536ccd.jpg.4bff792b332df9d10dd92aeacb9199d3.jpg

 

A tak po zmianie rur 1 z 2:

IMG-20211221-WA0000.thumb.jpg.158d741655006e3a462f7978cae378e5.jpg

 

Pozostaje teraz obserwować czy nie pojawiają się jakieś kolejne wycieki.

Zauważyłem że teraz bypass zaczął działać, dodatkowo czasem pojawia się tryb obniżonej wydajności i działa tylko wentylator do wyrzutni. Dam znać jak sytuacja z wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator "do wyrzutni" działa dlatego, aby ogrzać wymiennik, tak aby nie zamarzł. Czyli nawiew w tym momencie nie działa, działa tylko wywiew który ogrzewa wymiennik.

Teraz będzie ok 👍

 

Jak widzisz sprawa była prosta i zajęło Ci to może 20 minut.

 

teraz masz sprawnośćtemperaturową:

image.png.0409c87424357b265710e1b16c82025b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.