Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Atmos DC18 S problem


BeciaO

Rekomendowane odpowiedzi

@maronka.czyli jednak jest coś nie tak, bo 800 litrów ,żeby nagrzać do 80 stopni palimy około 6 godzin. wysunęłam ten pręt ,klapa jest czysta.Jednak po wysunięciu pręta piec dziś mi buchnął podczas rozpalania . Nie wiem czy ma to jakies znaczenie.Węglowy tez tak buchał ,gdy był przyduszony i dostał powietrza .Rozpaliłam o 7.30.   będę sprawdzać te osiągi i napiszę. Kiedy rozpalam na buforze jest zawsze 40 stopni na termometrze ,który jest umieszczony na drugim wylocie od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buchnęło dymem ponieważ nagromadziło się go dużo w górnej komorze i nie został zassany przez dysze do dołu. U mnie pomagało zmniejszenie PP (Górny pręt). Do tego można dodać PW

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BeciaOMoże za dużo go wysunęłaś ,może wystarczy tylko 2mm,a to że buchnęło to faktycznie za dużo pp do potrzeb,więc wciśnij go z powrotem ale np o 1mm i zobacz czy będzie buchać i tak do skutku ,jak przestanie to wtedy będą dobra ustawienie dla danego opału i staraj sie po rozpaleniu jak najszybciej zamykać klapę górnego spalania by jak najmniej sie rozpalił cały zasyp,a dmuchawę do jakiej temperatury kotła masz włączoną? i czy dobrze miarkownik masz utawiony 5-10 stopni więcej od wyłączenia dmuchawy,przykładowo wyłączenie dmuchawy przy 80 to miarkownik zamyka się dopiero przy 90,te 10 stopni jest na pracę tylko na ciągu naturanym bez dmuchawy i jak jest dobry ciąg potrafi sobie tak spalać przez jakiś czas na mniejszej mocy i po spadku temp do poniżej 80 załącza się dmuchawa i dochodzi do 80 i sie wyłącza i znów idzie tylko na miarkowniku,ale tylko wtedy gdy miarkownik jest ustawiony na 90 i jest dobrze wyregulowany  i tak w kółko do wypalenia opału

2 godziny temu, Emtecc napisał:

Do tego można dodać PW

W jaki sposób?,tam jest jeden pręt i umożliwia tylko zmianę stosunku pp do pw,przykładowo zwiększając pp zmniejszam tylko w proporcji pw do pp bo pw idzie zawsze tyle samo, w innych wersjach mocniejszych są dwa pręty i wtedy faktycznie oddzielnie dozujemy pp i pw 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam na dole w srodku jescze jedna taka oska,no zupelnie sa na tym rozprowadzeniu powietrza nie znam,ale widze napis generator,tam jescze inaczej powietrze dodane.

 

generator_rez_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze atmosy dc mają dwa pręty, pp nad miarkownikiem, pw pod wentylatorem. Widać oba na zdjęciu stronę wcześniej. U mnie pw na maks, pp wysunięty 8mm

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pali się 4 godziny na buforze jest ledwo 80 stopni ,na piecu 88 stopni.wkład już prawie wypalony.jak wszystko ostygnie wsunę trochę pręt ,żeby n ie buchało. Wszystkie ustawienia mam tak ,ze wentylator wyłącza się jak na piecu przejdzie przez 94 stopni,a klapka zamyka sie po osiągnięciu 90 stopni ,ale nie do końca jak pisała @maronka.Kaloryfery są puszczone na dom ,ale chodzą prawie na samym powrocie. w domu jest ciepło tak jak chcę .muszę palić dwa razy dziennie ,bo ciepło z baniaka wystarcza na  4-6 godzin plus to co się pali czyli powiedzmy 5 godzin ,bo jeszcze z godzinę się będzie paliło.Na pewno mam duży wydatek ciepła ,dużo pomieszczeń się grzeje ,dom ocieplony ale dawno i stare okna i drzwi ,chociaż w domu nie czuje się zimnych przewiewów. osiągam komfort termiczny czyli 23 stopnie i widocznie tak musi być. Mam jeszcze  takie pytania

1 czy jak w kotle już się nie pali  wentylator wyłączył się na kotle jest 70 stopni ,na buforze 80- mam wyłączyć pompę pieca i laddomat. ta pompa ciągle chodzi i wyłącza się dopiero jak piec wystygnie poniżej 60 .według mnie pompując chłodzi wodę w buforze

2 czy powrót z kaloryferów ,który jest podłączony do drugiego wylotu od dołu ma znaczenie ? czy absolutnie powinien być podłączony do dolnego wylotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że wentylator idzie do 94 czyli zawsze bo kocioł wyciąga 80 ,czy coś źle zrozumiałem,wentylator daj max 90 i miarkownik 90 z tą zapasową przerwą co pisałaś ale powinien wentylator iść do 80-85 max bo po co ma chodzić jak miarkownik prawie zamknięty,takie ciągnięcie jajka przez słomkę,choć jeśli kocioł ci nie osiąga więcej jak 80 nie ma to znaczenia ale jak dołożysz drugi wsad i baniak sie nabije to już ma znaczenie więc lepiej jest tak jak pisałem wentylator 80-85 miarkownik 90

Godzinę temu, mcjszt napisał:

Nowsze atmosy dc mają dwa pręty, pp nad miarkownikiem, pw pod wentylatorem. Widać oba na zdjęciu stronę wcześniej. U mnie pw na maks, pp wysunięty 8mm

Tak jest zwracam honor ,dojrzałem na zdjęciu,to faktycznie trochę zabawy jest by to fajnie dostroić,z jednym było szybciej,a ciekaw jestem czy to wtórne idzie z miarkownika czy oddzielnym kanałem,i szkoda że nie ma wizjera do komory dolnej by widzieć płomień i super sobie dostroić pp i pw

38 minut temu, BeciaO napisał:

1 czy jak w kotle już się nie pali  wentylator wyłączył się na kotle jest 70 stopni ,na buforze 80- mam wyłączyć pompę pieca i laddomat. ta pompa ciągle chodzi i wyłącza się dopiero jak piec wystygnie poniżej 60 .według mnie pompując chłodzi wodę w buforze

2 czy powrót z kaloryferów ,który jest podłączony do drugiego wylotu od dołu ma znaczenie ? czy absolutnie powinien być podłączony do dolnego wylotu?

Tu niech się inni wypowiedzą ,wg mnie wyłączyć bo po co ma chodzić jak już nic nie wnosi a przez krążenie przez kocioł wychładza sie woda, 4h to jest ok bo to około 80kw w tym czasie a drewna więcej nie włożysz niż 60litrów,a to że nie możesz załadować więcej to może to że już pobierasz ciepło z bufora w czasie jego ładowania,i kw -ty uciekają

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtórne idzie z miarkownika, rura przechodzi przez wymiennik gdzie pw się podgrzewa i wychodzi w przewężeniu dyszy dogrzane dodatkowo przez samą ceramikę. Robiąc zdjęcie przez otwór miarkownika tak to wygląda w środku, po prawej wlot pw wzdłuż wymiennika, na pierwszym planie pp.

5777751 (1).jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest jasne dzięki

Godzinę temu, bercus napisał:

Jest tam na dole w srodku jescze jedna taka oska,no zupelnie sa na tym rozprowadzeniu powietrza nie znam,ale widze napis generator,tam jescze inaczej powietrze dodane.

 

generator_rez_1.jpg

Ale przyznaj że regulacja obrotów wentylatora i wizjer na płomień by się przydało 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jasne.Kiedy plomien nie widac,to ciežko sterowac.Z tym wentylatorom,to može przepisy nowe tak rozwiazuja,bo na pelnej mocy powinno palic,no co potym-piec sa zadlawi,lub ma wybuchnac?Zdrowego rozumu w tym nie ma.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Najczesczej Potrzebne ustawic PP i PV,miarkownik.Instrukcja obslugi isto czytales.....Instalacja z ladomatom,czy 3d do ochrony powrotu? Opal ?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blaszka32 paląc w kotle puść ciepło tylko na sam bufor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.12.2022 o 22:51, krzych13 napisał(a):

Dzięki za info. Już tak próbowałem. Wyłączyłem sterownik i grzanie na kaloryfery, które są żeliwne a cała instalacja dość duża ponad 200 l plus zasobnik na wodę 300 l bufor przez kilkanaście godzin nagrzał się do temperatury 65 st. Przez noc temperatura spadła do 24 st. Czy problem może być z drzewem? Tz nie jest zbyt suche? Kocioł nagrzewa się to temperatury 72-80st

W dniu 14.12.2022 o 22:32, bercus napisał(a):

Najczesczej Potrzebne ustawic PP i PV,miarkownik.Instrukcja obslugi isto czytales.....Instalacja z ladomatom,czy 3d do ochrony powrotu? Opal ?

Co to jest PP i PV lodomat jest podłączony dedykowany do tego modelu pieca. Opał być może jest nieodpowiedni.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdejcjach opisu czesci kotla jest to nr.42 i 43.Tymi prety(ich wysunieciem) ustawuje sia pomiar dystrybucji powietrza poza miarkownikom pomiedzy komore zaladunku i powietrze dopalajace gazy- dysze.

https://www.atmos.eu/produkt/zplynovaci-kotle-na-drevo-drevoplyn/dc18s/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam. 

Palę w Atmos dc18s od początku obecnego sezonu grzewczego i najbardziej denerwuje mnie ustawienie pp oraz pw. Czasem jest ok a czasem nie. Dziś np, zamykam górne drzwiczki, wciskam cięgno zamykające krótki obieg i przez kilka sekund słychać charakterystyczne buczenie czyli słychać gazowanie, ale za chwilę słychać już z przerwami a po kolejnej chwili, dźwięk buczenia już nie jest słyszalny. Dym tłucze się po podwórku a mnie ch*j strzela. Palę sosną, drewno suche. 

Jak macie ustawione te cięgna.?

Edytowane przez pawelb5913
aa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Može za dužo PW schlodzi i zerwe ci plomien w dysze.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.