Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana sterowania pompą ciepła Carrier na smart...PROBLEM


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć Wszystkim. Od kilku dni intensywnie myślę o wymianie swojego termostatu (model: Carrier 33AW-CS1) do pompy ciepła powietrze/woda Carrier XP ENERGY 38AW/80AW. Pojawił się jednak problem ponieważ większość nowych smart termostatów z jakiegoś powodu nie jest integralna z moim systemem. Mówię tutaj chociażby o takich rozwiązaniach jak Google NEST czy ecobee... Problemem jest schemat połączenia, który posiadam. Opiera się na on na 4 przewodach oznaczonych literami: C W G Y . W większości popularnych rozwiązań jest potrzebny jeszcze przewód z oznaczeniem R lub RH/RC. U mnie niestety nie jest on wykorzystywany mimo, iż zarówno w aktualnie posiadanym sterowniku i na płycie głównej wewnętrznej jednostki pompy takowe oznaczenia widnieją. Nie są niestety podłączone. Wspomnę jeszcze, że aktualnie steruję manualnie obiegiem CWU i CO (podłogówka) - to na czym mi zależy i czego mi tutaj brakuje to rozwiązanie sterowania online (wifi), krótko mówiąc smart. Może znajdzie się tutaj jakiś Magik, który pomoże ogarnąć ten temat. Poniżej kilka zdjęć sterowania, które posiadam. Z góry dzięki za wszelką pomoc w tym zakresie!

 

 

image0 (Kopiowanie).jpeg

image2 (Kopiowanie).jpeg

image3 (Kopiowanie).jpeg

image4 (Kopiowanie).jpeg

image5 (Kopiowanie).jpeg

Opublikowano

Napisałbym zapomnij, ale nie wiem do końca jaki jest poziom Twojej wiedzy. To co masz wbudowane w hydrobox to nie jest tylko termostat, to jest panel zarządzania podłączony do płyty głównej i wykorzystujący komunikację RS232 czyli Dane są przesyłane w obie strony za pomocą RX i TX czyli odpowiednio W i C , pozostałe dwa przewody to zasilanie gdzie 12V to G a Masa to Y . Odczytanie danych bez znajomości szybkości transmisji i samego protokołu to droga przez mękę i nawet jak się uda to bez odpowiedniej wiedzy nic z tym nie zrobisz.

Na czym konkretnie Ci zależy ? Co ma być smart ? Może producent przewidział jakiś expander - moduł , który pozwala na zdalną kontrolę tej pompy, warto się dowiedzieć. Jak nie to zostaje się pogodzić lub robić plombę na zasadzie oszukiwanie czujników itp. 

Opublikowano

Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Szukam konkretnie rozwiązania, które pozwoli mi na zdalną kontrolę ogrzewania. Dla przykładu - jeśli temperatura danego pomieszczenia spadnie poniżej zadanej pompa ma dogrzewać. W momencie kiedy osiągnie zadaną temperaturę ma przestać. Ewentualnie przed powrotem do domu chciałbym zdalnie dać sygnał pompie, że to już czas aby zagrzać wodę w buforze wody (CWU). W zasadzie tylko na tym mi zależy.

Nawiązując do Twojego pytania - kontaktowałem się w sprawie zewnętrznych, dedykowanych modułów do pomp Carrier, które usprawniłyby komunikację przez sieć wifi - jednak sam Carrier nie przewidział tego typu rozwiązań dla tych jednostek grzewczych. Na kilku forach zagranicznych dotyczących obsługi i modyfikacji pomp firmy Carrier również otrzymałem niestety niezbyt pozytywne zwrotki typu: " trochę jesteś uziemiony z tym tematem i prawdopodobnie będziesz musiał zostać z tym co masz". Wnioskuję, że jedynym słusznym rozwiązaniem pozostanie mi zabawa z elktrozaworami / siłownikami w rozdzielaczach do podłogówki + czujniki temperatury dla poszczególnych obiegów. Pozostanie tylko pytanie jak sprawić aby pompa nie chodziła cały czas 🙂

Kombinuję i szukam rówżnych rozwiązań - bo kto jak nie Polak...? 😉

 

Opublikowano (edytowane)

Czyli zostają tzw plomby . Z CWU czyli bojlerem chyba najmniejszy problem , czujnik wpięty do zasobnika na 99% jest analogowym czujnikiem rezystancyjnym , czyli jego oporność zmienia się proporcjonalnie do temperatury wody . Załóżmy teraz że rezystancja przy zagrzanym zasobniku wynosi 10k a przy wychłodzonym 15k te wartości to tylko przykład i trzeba by sobie zmierzyć jak jest w rzeczywistości. Takie dwie wartości wystarczą do pełnego sterowania grzaniem tej wody wedle twoich potrzeb, czyli grzejesz kiedy chcesz , włączasz kiedy chcesz ustawiasz histerezę od 0 do 10 stopni , wyłączasz grzanie na czas wyjazdu i włączasz zdalnie kilka godzin przed powrotem do domu.

Jak poradzisz sobie z pomiarem tego czujnika to mogę pomóc w ogarnięciu reszty , lub przygotować gotowca. Coś takiego jak na foto 

2.JPG

Ze sterowaniem pracą samej pompy nie jestem w stanie pomóc bo nie wiem co nią steruje czy to pogodowy czy czujnik w pomieszczeniu a może jedno i drugie 

Edytowane przez besix
dodanie tekstu
Opublikowano (edytowane)

Pogodowego czujnika tutaj nie mam - choć to bardzo fajne rozwiązanie. Aktualnie wygląda to tak, że robi mi się zimno to idę do pomieszczenia z pompą i włączam manualnie na sterowaniu grzanie CWU i CO (podłogówka). System priorytetowo traktuje grzanie wody. Po zagrzaniu zasobnika 220l do zadanej (teraz 45oC) trójdrożny elektrozawór przełącza grzanie na CO. Zadana na pomieszczenia to 23oC. Jak osiągnię tę temperaturę to zwyczajnie przestaje grzać. Spada to dogrzewa i tak w kółko do momentu aż nie nacisnę stop 🙂 Tak to wygląda - jak widać dużo przy tym chodzenia, sprawdzania a mamy przeciez XXI wiek ;D Sprawdzę te rezystencje i dam znać. Dzięki ogromne za pomoc! Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.