Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt duża moc kotła.


Artur1991

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mój problem polega na tym że w domu zainstalowany mam taki piec : https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://tilgner.pl/kotly-ktm/&ved=2ahUKEwjAhvCs55D0AhWOyosKHXHOCB8QFnoECAkQAQ&usg=AOvVaw3dLg1nkEP0-WRPOGqTk8S0 

Dom o powierzchni grzewczej ok 100m ocieplony 15 cm, 60% to ogrzewanie podłogowe plus 4 pokoje z grzejnikami . Z tego co czytałem to na ten metraż wystarczył by kocioł 10-12 kw a ten ma 25. Dodam że kupiłem ten dom już z zainstalowanym piecem. Z opowieści znajomych wiem że w sezonie w podobnych domach spalają 2-3 tony a ja 4-5 tym samym groszkiem. Czy można coś z tym zrobić czy najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana pieca na nowy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje pozbyć się tego. To podajnik tłokowy. Ślepa uliczka kotłów podajnikowych. Jeżeli chodzi o moc po potwór, który źle pracuje na niskich mocach. Sadzę będziesz z niego wynosił wiadrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto bogatemu zabroni ;).

Ja w domu 200m2 i ociepleniu 10sciana i 30 sufit spaliłem zeszłej zimy 3,5t plus podpałka i jakieś gałęzie z ogrodu.

Tobie w zwykłym zasypowcu palac w cywilizowany sposób powinnienes się zmieścić w 2t.

Oczywiście zakładając, że sufit masz jakoś ocieplony i temperatury w domu to 21-23oC i w miarę szczelna stolarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioskuję że najlepsze jest wymiana na nowy piec adekwatny do ogrzewanego metrażu ? To może ktoś mi określić moc nowego pieca? Dół ogrzewany 100m2 60 % podłogowe 40 grzejniki , dach ocieplony wełną a ściany 15 styropian , góra nieogrzewana w przyszłości może 2 albo 3 grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoo Panie, taka moc i ekogroszek. Wywal ten kocioł i kup najsłabszego skampa, albo ds z buforem, a koszty ogrzewania będą niższe i się zwrócą szybko. Do końca roku dostaniesz jeszcze dotacje na podajnikowca, więc warto się nad tym zastanowić.

Znam te historie sąsiadów, że im kotły miały zjadać po 2 tony grochu, a w rzeczywistości lecą ponad 4 tony na sezon.... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem. Ale pchać się w obecnej sytuacji w węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś patrzy tylko na ekonomię i potrafi palić w kotle to MPM DS 10kW ( 5 klasa + małe modyfikacje i jesteśmy szczęśliwi) + bufor i jedziemy ( do 2030 spokój czyli 9 lat a może i więcej , bo czasy niepewne, ekonomia wygrywa) W przypadku gdy mniej lubimy/potrafimy/ nie chce nam się - to kocioł na pellet 10kW + bufor moim zdaniem.A w temacie kotłów kondensacyjnych to właśnie wywaliłem Viotodensa ... zabiło go taktowanie - tak więc i do kotłów gazowych przy małym zapotrzebowaniu bufor też jest dobry ... bo zmniejsza taktowanie kotła. Miałem w  domu (112m2 powierzchni ściana 4- ro warstwowa po modernizacji cegła pełna 5 cm wełny pustak max 10cm styropianu a pod dachem 30cm wełny) kopciucha, spalanie w zeszłym roku kopciuchem 2 tony węgla + 3m drewna razem z ciepłą wodą. Teraz mam MPM DS 10kW + bufor i widzę że idzie troszkę mniej. Vitodens wisiał na ścianie jako zabytek, ściągnięty i złom ( pracował 2 lata - zabiło go taktowanie, bo modulował min od 6kW a bufora nie było)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.