Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzywa grzewcza a regulator pokojowy TECH


Okopowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jestem nowym użytkownikiem regulatora pokojowego i mam kilka wątpliwości dot. działania całej instalacji. Najpierw szczegóły:

kocioł Vitodens 50, sterownik Tech I-3+, regulator pokojowy Test St-280 z modułami do komunikacji Wi-Fi, 2 obiegi (podłogówka oraz grzejniki) + CWU.

Do tej pory system pracował według krzywych grzewczych na obu obiegach. Teraz dokupiłem regulator i nie do końca wiem, jak ustawić wszystko, aby ze sobą grało. Na regulatorze mam ustawioną temperaturę 23,5 (i tyle też osiąga). Krzywe grzewcze mam ustawione tak, że mniej więcej dla 5C na dworze podłogówka ma ok 28C, a grzejniki 32C. 

Może mi ktoś wytłumaczyć logikę działania tego? Czy nadrzędny jest regulator czy krzywe na sterowniku? Czy tą ustawioną temperaturę 23,5 mogę osiągnąć z niższych krzywych? Czy jest jakieś standardowe ustawienie KG dla powyższych danych? Nie chciałbym za bardzo grzać, ale też nie chcę mieć zimno. Cały powyższy system mam od wczoraj i dopiero go testuję, dlatego będę wdzięczny za wszelkie rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa definiuje jaka jest obliczona temperatura na obieg co

I teraz na sygnał z termostatu mogą się zdarzyć dwa scenariusze:

Albo wyłącza się pompa obiegowa co i przestaje grzać
Albo następuje obniżenie zadanej temp co o x stopni (ja z tego korzystam)

która z tych opcji będzie definiujesz sam w ustawieniach instalatora /zawór/ funkcja pokojówki

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Ja również mam ustawioną opcję obniżenia temperatury na obiegach (o 2st).

Mam jeszcze tylko wątpliwość dot. tego na jakim poziomie ustawić temperaturę krzywych? W tej chwili mam ustawione (dla 7st na zewnątrz) 27st na podłogówkę i 31 na grzejniki. Czy ten poziom jest ok czy należałoby go skorygować (obniżyć/zwiększyć)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości ci nikt nie poda bo musisz dobrać pod swoją instalacje

Nie wiem czy masz cały czas taka sama temp w domu czy stosujesz np. Obniżenie w godzinach nocnych. Sama podlogowka ma bardzo dużą bezwładność i to też ma znaczenie. Ustaw tak żeby ci za bardzo nie wybiegał poza zadaną temp w domu - jak przekracza to dodaj kolejny stopień mniej obniżenia i patrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, myślałem, że jest może jakaś standardowa/wyjściowa wartość od której zacząć testy i ustawianie. 

A co w przypadku, gdy mam zadaną temp. np. 24, a maksymalnie nagrzewa do 23,5 - 23,7? Oznacza to, że muszę podnieść temp. na krzywych?

Generalnie system fajny, ale przy posiadaniu tylko 1 regulatora widzę taki minus, że cały dom ogrzewa w odniesieniu to temperatury tylko w jednym miejscu. Niby ok, ale jak ktoś chce zróżnicować temperaturę w różnych pokojach to jakim sposobem? Myślałem, żeby obieg podłogówki (dół domu) zostawić pod regulatorem, a obieg grzejnikowy (na pokoje) zrobić tylko z krzywej - wtedy będzie grzał w zależności od rozkręcenia poszczególnych zaworów na grzejnikach. Tylko czy takie rozwiązanie nie mija się z celem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przy grzejnikach masz termostatyczne zawory to puść na stałe wyższą temp na grzejniki, jeden w łazience zostaw rozkręcony a reszte sobie ustawisz temperaturę na zawodach termostatycznych

Możesz to rozdzielić i zrobić tak żeby sterował tylko podlogowka, możesz też pewnie sobie dokupić drugi termostat dać go na górze i z niego sobie sterować temp na grzejniki

Te sterowniki techa mają bardzo duże możliwości, poczytaj dokładnie instrukcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2021 o 20:04, Okopowy napisał:

Czy tą ustawioną temperaturę 23,5 mogę osiągnąć z niższych krzywych?

Owszem, ale musisz zwiększyć przepływy. Oczywiście są pewne granice.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.