Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ling duo a regulator pokojowy


michaljazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zaczynam drugi sezon z Ling Duo+Recalart Economic 3000+ sterownik pokojowy.

 

Coś chyba namieszałem i proszę o pomoc.

 

Ustawiam temperaturę na sterowniku pokojowym na 20 stopni. A na sterowniku 25 nagrzane. Zastanawia mnie dlaczego siłownik 4D się cały czas kręci - raz zamyka - raz otwiera.

 

Jeśli dobrze rozumiem to po ustawieniu ogrzewanie (LATO+ZIMA) i podłączeniu sterownika pokojowego to on powinien być nadrzędny tak? Czyli jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej to sterownik otwiera zawór 4d jeśli jest wyższa to zamyka tak?

 

To dlaczego mój otwiera zamyka otwiera zamyka.... no i 25 w pokoju ;)

 

Proszę o pomoc.

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Ja zaczynam pierwszy sezon.Posiadam pogodówkę i ustawione parametry mam na AUTO.

Problem mam odwrotny.Temperatura wody na CO nie pozwala załączyć siłownika tak,by

zawór (trójdrożny) się otworzył.By dogrzać pomieszczenia obniżam temperaturę CO,przez

utawienie parametrów na regulatorze w pozycję LATO,wówczas wyłącza się pompka na CO,

spada temperatura i ponownie ustawiam parametr na AUTO.Piec się załącza, otwiera się siłownik na zaworze i woda sobie płynie na grzejniki.Siłownik pracuje(tak uważam)poprawnie kręci się pokrętło,

zamykając i otwerając,względem temperatury na powrocie.Gdy pomieszczenia zostają dogrzane,

wyłącza piec termostat pokojowy,mam ustawiony na 22 stopnie C. Histereza jest ustawiona na

krzywą grzewczą 6,co daje przy -20/ 69 stopniC na CO.Na czym polega mój błąd w ustawieniach,

a może jest inny problem? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jeśli chodzi o termostat Auraton 2005 - to zwarcie oznacza WYŁĄCZENIE fazy grzania. Oczywiście, zależy to od tego, jak są połączone końcówki odbiornika czy na NO-COM, czy na NO-NC. Powinno to pisać w instrukcji termostatu. Także jeden z mikroprzełączników na nadajniku powinien być odpowiednio ustawiony.

 

Witam.

Czy ktoś mógłby mi pomóc i podać jakie ma ustawienia sterownika Estyma Control ???

Mój piec Ling duo, za dużo spala węgla, prawdopodobnie problem tkwi w ustawieniach sterownika Estyma ControlM. Próbowałem go w różny sposób ustawić ale nie mogę sobie z tym poradzić. Z góry będę wdzięczny za podanie po kolei jakie macie ustawienia poszczególnych parametrów steorwnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,Zaczynam drugi sezon z Ling Duo+Recalart Economic 3000+ sterownik pokojowy. Coś chyba namieszałem i proszę o pomoc. Ustawiam temperaturę na sterowniku pokojowym na 20 stopni. A na sterowniku 25 nagrzane. Zastanawia mnie dlaczego siłownik 4D się cały czas kręci - raz zamyka - raz otwiera. Jeśli dobrze rozumiem to po ustawieniu ogrzewanie (LATO+ZIMA) i podłączeniu sterownika pokojowego to on powinien być nadrzędny tak? Czyli jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej to sterownik otwiera zawór 4d jeśli jest wyższa to zamyka tak?To dlaczego mój otwiera zamyka otwiera zamyka.... no i 25 w pokoju ;)Proszę o pomoc.Przemek

 

mam podobnie i nie wiem dlaczego tak jest...awaria prądu troszkę pomogła - albo mi się zdawało...pozostało mi tylko obniżyć temp. ogrzewania i teraz w większości siłownik zamknięty...ale piec zarasta przez to...ciekawe dlaczego...a podtrzymanie mam 15minut...bo palę pelletem

Może ktoś powiedzieć czy to jest normalna praca siłownika, że mimo że temp. zadana została osiągnięta na regulatorze pokojowym to piec nagrzewa się do zadanej temperatury i powoli uchyla siłownik aż spadnie temp. na kotle i znów się dogrzewa i tak w kółko...dzięki za odpowiedź pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś powiedzieć czy to jest normalna praca siłownika, że mimo że temp. zadana została osiągnięta na regulatorze pokojowym to piec nagrzewa się do zadanej temperatury i powoli uchyla siłownik aż spadnie temp. na kotle i znów się dogrzewa i tak w kółko...dzięki za odpowiedź pozdrawiam

Witam,

Kręcenie zaworem 4D jest zupełnie niezależne od tego czy temp. w pokoju jest osiągnięta czy też nie.

Otwarcie zaworu jest dostosowywane do OBLICZONEJ przez sterownik (pogodowy+pokojowy) temperatury w obiegu c.o. (zasilanie lub powrót, nie ma znaczenia).

Normalne jest więc, że pomimo osiągnięcia temp. zadanej, zawór czasem się otwiera.

 

Żeby wyczaić czemu pomieszczenia się za bardzo nagrzewają, trzeba umieć sprawdzić jaką temp. na c.o. obliczył w danym momencie sterownik [sprawdzić w instrukcji, spytać sprzedawcę]

Jak on sobie obliczy, że ma byc na grzejnikach 45C, a w danym momencie jest 42C, to będzie otwierał zawór niezaleznie od tego czy w pokoju jest 15 czy 30 stopni.

 

Wynika więc z tego, że oblicza za wysoką temperaturę.

Jak to więc oblicza? Zależy od sterownika.

Generalnie:

1. Mierzy temp. zewnetrzną i na podstawie ustawionej krzywej grzewczej przelicza ją na temp. c.o. [czyli sprawdzić krzywą grzewczą, moze być za wysoka]

2. Na podstawie informacji od termostatu pokojowego obniża (gdy osiągnięto zadaną w pokoju) obliczoną w p.1 temp. o ustawioną wartość liczbową lub procentową [sprawdzić to ustawienie u siebie - o ile obniża]

3. Czasem może jeszcze dodawać do tego wszystkiego przesunięcie [w lingu chyba tego nie ma]

 

Tak więc popatrz sobie jaką temp. na c.o. puszcza sterownik nawet gdy w pokoju jest za gorąco.

Może być np. tak, że sterownik pokojowy nie daje odpowiedniego sygnału (przerwany kabel, złe podpięcie itp) i już będzie sauna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam,

 

Wracam do starego tematu. Ling Duo 25kw + Recalart Economic 3000 + sterownik pokojowy.

 

Piec przy dobrym dobraniu charakterystyki grzania do mojego domu daje sobie dobrze rade. Mam jednak jeszcze podpięte pod to sterownik pokojowy i pytanie. Co dzieje się gdy idzie sygnał ze sterownika pokojowego, że temperatura zadana na nim została osiągnięta, ale temperatura za zaworem 4d (temperatura C.O.) jest niższa niż wymagana przez krzywą grzania. Co jest priorytetem do zamykania zaworu 4D?

 

Dlaczego pytam. Bo przychodzi taka spokojna niedziela jak dzisiaj. Odpalam kominek i na pokojowym mam 25 stopni a zawór 4 nadal otwiera na grzejniki. :( Szkoda węgla...

 

Pozdrawiam

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Podłączam się do tematu i proszę o pomoc.

 

Mam Ling duo 25 trzeci sezon. W tym roku dokupiłem regulator pokojowy Auraton 2005.

Mam zawór 4d z siłownikiem, czujnik pogodowy, regulator pokojowy (Auraton 2005 - podłączenie NO i COM), sterownik Recalart Economic 3000 wer. oprogramowania 1.03.

Kaloryfery mam dwa, jeden w ganku i drugi na poddaszu (gdzie jest dość zimno, jeszcze nie użytkowane). Reszta około 100m2 podłogówka (8 obiegów).

 

I teraz tak: na sterowaniu pieca mam ustawioną charakterystykę pogodową na 3 i Tpok 22st C. Przy tych ustawieniach w pomieszczeniach mam 23-24 stopnie (zależnie od temp zewnętrznej).

I tu pytanie? czemu regulator pokojowy mimo zadanej temperatury 22st C nie wyłącza grzania?

Oczywiście mogę Tpok ustawić niżej i wówczas będę miał pożądana temperaturę (do czasu). Jednak chcę aby za temperaturę w pomieszczeniu odpowiadał regulator pokojowy.

 

Czy mam piec ustawić na sterowanie ręczne? zadać np. 45 na CO? Czy wtedy będzie działał regulator pokojowy?

 

Może mam coś źle podłączone?

Edytowane przez marq1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować poprzedniego posta, więc pisze kolejnego pod.

 

Przeglądałem rożne tematy tego forum i znalazłem coś co mi pomogło w zrozumieniu jak właściwie podłączyć regulator pokojowy i sprawdzić czy to działa. Otóż istotna jest informacja, że gdy na sterowniku pieca odpalimy test, to przy temperaturze pokojowej w momencie nieosiągnięcia temp. pokazuje się [0], a gdy jest już temp. osiągnięta pokaże się [C]. To oznacza, że Auraton 2005 musi być podłączony pod styki NC i COM.

Edytowane przez marq1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam "lingowcy" i proszę o poradę. Mam ling duo 25 kw zawór 4d bez siłownika. Regulator pokojowy euroster, poza tym ok. 30 m2 podłolgówki, która cały czas "chodzi" i "trzyma tempraturę w pomieszceniach (salon, kuchnia i 2 łazienki) Regulator mam w pokoju dzieecięcym, w którym jest grzejnik (nie ma podłogówki). W pokoju tym utzrymuje się temp. 19,6 i dobrze, jednak gdy dzieci wracają z przedszkola mam ustawioną temperaturę na 21. No i tu zaczynają się schody. Regulator daje sygnał o potrzebue grzania piec strasznie się wychładza. Powrót spadł na 31C, a następnie 2,5 h się nagrzewa. Czy to normalne?W opcjach serwisowcyh mam ustawionę blokada pompy przez regulator 100%. Chciałem to zmienić na 8min praca, 2 min postój, ale chyba nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie. Zauważyłem, że mam chyba nie odpowiedni regulator pokojowy TYBOX 710. Problem polega na tym. Mam Temperaturę w pomieszczeniu np. 21*C na regulatorze Tybox 710 ustawiam 23*C i jak zauważyłem pracuje odwrotnie. Na sterowniku w kotle na wyświetlaczu pojawia się ikonka regulatora pokojowego, na regulatorze ikonka grzania, a zawór 4 drożny zamiast otwierać się i puszczać wodę na CO, to zamyka się co za tym idzie wychładza wodę w CO. Chyba tak nie powinno być, myślę że w chwili zapotrzebowania na temperaturę powinien grzać a nie wychładzać wodę na CO. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli chodzi o współpracę Tyboxa z resztą, to niczym się ona nie różni od innych "beznapięciowych" regulatorów (auraton, euroster itp).

Jak na nim zapal aie płomyk, to reszta ma grzać a jak płomyk znika, to reszta ma myśleć, że jest nagrzane.

Nie napisałeś jak ustawione jest działanie zaworu 4D - czy on ma obniżenie temperatury gdy nie trzeba grzać?

 

Gdy wydaje Ci się, że działa odwrotnie, to możesz sprawdzić podpięcie do Tyboxa - jak go otworzysz a nadal wisi na ścianie, to kable mają być podpięte od prawej strony.

 

Swoją drogą, to Tybox średnio się nadaje do sterowania z "obniżeniem temp. na zaworze 3D/4D". On lepiej się spisuje gdy jest podpięty do pompy, np. podłogówka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D ma ustawione obniżenie o 25%, u mnie jak pojawi się płomyk to siłownik przymyka zawór 4D czyli zmniejsza temperaturę jaka idzie na CO, a chyba powinno być odwrotnie powinien chyba otwierać zawór 4D aby była większa temperatura na CO. Przewody do tyboxa i kotła są podpięte prawidłowo. To jaki regulator byś mi polecił do mojego kotła lub może masz pomysł na mego tyboxa, a może zmniejszyć P16 z 25% na 5% bo niżej nie ma na skali. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.