Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory Termostatyczne, Grawitacja, Dławienie żeliwniaków


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie po raz pierwszy. Jako pierwszy :) mam taki problem. Jestem w posiadaniu głowic termostatycznych heimeier DX jak ta http://www.imi-internationalcee.com/pl/pro...atyczna_DX.html i potrzebuje do nich zawory termostatyczne.

Na tej stronie producenta jest napisane że do tych głowic pasują zawory Danfoss RTD, lecz porównując je wizualnie z zaworami heimeiera http://www.imi-internationalcee.com/pl/pro...atyczna_DX.html widać na pierwszy rzut oka że nastawa wstępna jak i kapturek zabezpieczający w Danfosie jest znacznie dłuższy od heimeierowskiego, więc czy to możliwe żeby do siebie pasowały?

Pytanie drugie - które zawory termostatyczne są lepsze, z nastawą wstępną czy bez?

No i ostatnia informacja, mam instalację grawitacyjną z pompą na bypassie, kaloryfery żeliwne, podłogówkę w łazience na RTL - u (niedługo jeszcze będzie w d drugiej łazience i w kuchni i chce dorzucić kilka grzejników aluminiowych więc będę chciał pewnie przydławić niektóre żeliwniaki dla wyregulowania ciśnienia.

Więc jakie zawory termostatyczne mi polecacie do tych głowic, żebym jeszcze ustawić przeplyw na nich i czy to w ogóle możliwe.

za odpowiedzi z góry dziękuje :)

Opublikowano

No dobra widzę że nikt nie ma ochoty odpowiedzieć na taką serię pytań więc zadam tyko jedno a dalej sobie poradze.

Czy zaworami termostatycznymi mogę zdławić przepływ w grzejniku np. tymi z nastawą wstępną?

Opublikowano

Głowica termostatyczna DX pasuje do wszystkich zaworów termostatycznych firmy Heimeier. Kwestia tylko jaki typ Cię interesuje. Nie mam tu na myśli prosty czy kątowy czy osiowy bo to jest sprawa podłączenia ale czy chcesz dławić coś na tym zaworze czy nie.

Jest kilka modeli zaworów termostatycznych:

z nastawa wstępną wtedy istnieje mozłiwość poprzez nastawę wstępną dławienia na grzejniku czylu ustawienia odpowiedniego przepływu .Zawór taki nosi nazwę V-exakt i posiada 6 nastaw.

http://www.imi-internationalcee.com/pl/pro...wa_wstepna.html

Kazda nastawa to precyzyjny otworem i nie ma nastaw połowkowych tylko 1,2,3 do 6. Nastawę wykonuje sie specjalnym kluczykiem.

Dzięki precyzyjnym otworkom przepływ jest odpowiedni na twój grzejnik. Stosuję je od lat i jestem bardzo zadowolony.

Również zawory Heimeiera sie nie zapiekają z uwagi na najmocniejszą na rynku spręzynę która powoduje że nawet jeśli ktos na sezon letni zostawi głowicę zamknięta to nie przypieka grzybek do gniazda i zawór się nei zawiesza tak jak to jest w innych firmach.

 

Jeśli masz instalacje grawitacyjna to interesują cię jak najmniejsze opory w instalacji i do tego typu systemu najlepiej dac zawory o jak najmniejszym oporze hydraulicznym i to bez nastawy wstępnej.

nazwa zawór grawitacyjny:

http://www.imi-internationalcee.com/pl/pro...y_wstepnej.html

 

pozdrawiam

Opublikowano

Wielkie dzięki krakowiak za odpowiedź, właśnie to chciałem się dowiedzieć co to ta nastawa wstępna ale teraz mam dopiero dylemat który zawór wybrać :)

Mianowicie w rzeczy samej mam grawitację ale korzystam z niej tylko do osiągnięcia przez kocioł temp. 45* a później załączą się pompka i pracuje na pompce układ do momentu aż temperatura spadnie mi do 40* i znowu na grawitacji

(ustawiłem sobie tak trochę dla oszczędności ale nie wiem czy to coś daje). Piec jest w piwnicy, następnie 4 piony lecą przez parter 5 grzejników, klatka schodowa grzejnik, piętro 5 grzejników i podłogówka bez pompy na RTL-u.

Do czego zmierzam: chodzi oto by pozakładać wszędzie zawory termostatyczne i przydławić grzejniki żeliwne na parterze (a może i na piętrze) tak by uzyskać najlepszą wydajność na podłogówce na piętrze (a dodam że zamierzam zrobić jeszcze dwie podłogówki) oraz na nowych grzejnikach aluminiowych.

Dlatego zastanawiam się nad kupnem zaworów z nastawą wstępną wszędzie albo na parter z nastawą a na piętro zawory grawitacyjne :)

Z grawitacji praktycznie nie korzystam więc jeżeli przez zawór z nastawą wstępną woda przechodzi grawitacyjnie (potrzebne jedynie awaryjnie na skutek braku prądu) to wybieram wszystkie z nastawą - czy to dobre rozwiązanie?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam

Jakiś czas temu założyłem wreszcie sterownik do pieca w domu i teraz przydałoby się założyć rodzicom zawory termostatyczne na grzejniki ale nie mam zbyt dużej wiedzy na temat hydrauliki i tu moje pytanie jakie zawory i głowice polecacie zastosować do takiej instalacji grawitacyjnej z piecem na drewno.

rysunek1l.gif

mam w planach założyć głowice na grzejniki 5,7,8,9,10 są to grzejniki aluminiowe i 2 żeliwne (reszta otwarta na zaworach lukowych) rury 1/2 cala

Instalacja niema żadnej pompy same rury i dużo wody wszystko jest super ale temperatury trochę za duże w mieszkaniu zwłaszcza na górze a nie chcę dławić pieca na temperaturze 45 stopni C.

 

1- grzejnik żeliwny 6 żeberek korytarz

2- aluminiowy 6 żeberek korytarz

3- aluminiowy 10 żeberek łazienka

4- aluminium 5 łazienka

5- aluminium 12 pokój

6- aluminium 15 kuchnia

7- aluminium 15 pokój

8- żeliwny 16 pokój

9- żeliwny 20 pokój

10- aluminiowy 18 pokój

11- bojler

12- piec

13- naczynie przelewowe czy jakoś tak

 

 

Pozdrawiam

post-10686-1256733077_thumb.jpg

Opublikowano

Jak to wreszcie jest?

Byłem dziś w 4 sklepach hydraulicznych i nigdzie nie mieli nic takiego jak zawory i głowice termostatyczne do instalacji c.o. grawitacyjnej

Proszę o pomoc a najlepiej link do sklepu internetowego gdzie takie zawory i głowice są.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Ok już wszystko wiem co potrzeba ale widzę że ta stronka to strona dystrybutora a ja chcę kupić 5 sztuk więc napewno nie kupię u nich

Może ktoś podać jakiś sklep internetowy z ich produktami

  • 2 lata później...
Opublikowano

Jest kilka modeli zaworów termostatycznych:

z nastawa wstępną wtedy istnieje mozłiwość poprzez nastawę wstępną dławienia na grzejniku czylu ustawienia odpowiedniego przepływu .Zawór taki nosi nazwę V-exakt i posiada 6 nastaw.

http://www.imi-internationalcee.com/pl/pro...wa_wstepna.html

Kazda nastawa to precyzyjny otworem i nie ma nastaw połowkowych tylko 1,2,3 do 6. Nastawę wykonuje sie specjalnym kluczykiem.

Dzięki precyzyjnym otworkom przepływ jest odpowiedni na twój grzejnik. (...)

 

Jeśli masz instalacje grawitacyjna to interesują cię jak najmniejsze opory w instalacji i do tego typu systemu najlepiej dac zawory o jak najmniejszym oporze hydraulicznym i to bez nastawy wstępnej.

 

Zawory dedykowane do instalacji grawitacyjnej są OK, dla ułatwienia podaję linki do najważniejszych modeli.

 

DANFOSS RA-G: http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/548781_MNU17379405_SIT18.html

 

HEIMEIER (termostaty bez nastawy wstępnej): http://imi-international.pl/pl/products_catalog/all,c,474,p,64,Termostatyczne_zawory_grzejnikowe_grawitacyjnebez_nastawy_wstepnej.html

HEIMEIER TERMOTEC (zwykłe zawory z możliwością dodania wkładki termostatycznej): http://imi-international.pl/pl/products_catalog/all,c,516,p,1286,Termotec.html

 

HERZ TS-E: http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=55

HERZ TS-90-E: http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=54

 

Nie polecam jednak stosowania ich przy każdym grzejniku w tego typu systemie grzewczym. Zawory termostatyczne o zwiększonym przepływie nie posiadają bowiem nastawy wstępnej. Co w jednym przypadku może być zaletą, w innym może okazać się wadą (moim zdaniem to największa wada tych zaworów). Niektóre kaloryfery rozgrzewają się szybciej i dodatkowo jeszcze "zabierają ciepło" innym grzejnikom. Nie zawsze istnieje możliwość ich łatwego skryzowania np. z uwagi na układ rur w pokoju może nie być opcji montażu powrotnego zaworu odcinającego, a przy tym przytłumienia przepływu (mam u siebie taki przypadek). Dlatego przy takich, szybko rozgrzewających się kaloryferach, spokojnie można zastosować zawór termostatyczny z nastawą wstępną o nieco większych oporach przepływu i też bez problemu działać będzie grawitacja na taki grzejnik. W razie potrzeby można taki zawór przewymiarować (np. 3/4'' dla rury 1/2'').

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.