Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie dwóch instalacji c.o.


patrycja0027

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowa na forum i szukam pomocy przy realizacji dość nietypowego rozwiązania. 

Obiektem problemu jest wielopokoleniowy dom jednorodzinny, w którym funkcjonuje dość leciwa instalacja grawitacyjna ze starymi żeliwnymi grzejnikami żebrowymi zasilana tzw. kopciuchem na paliwo stałe (węgiel + drewno). Jakiś czas temu piętro domu zostało wyremontowane i w ramach remontu została wydzielona osobna instalacja grzewcza - kocioł gazowy dwufunkcyjny, nowe grzejniki i nowe rury. Instalacja na parterze pozostała bez zmian i na chwilę obecną instalacje te pracują niezależnie.

W chwili obecnej myślimy nad połączeniem tych instalacji. Priorytetem jest podłączenie instalacji na parterze pod kocioł gazowy (moc kotła będzie wystarczająca), ale nie likwidować kotła na paliwo stałe. Chcemy żeby w sumie możliwe były następujące tryby pracy instalacji:

1) Piętro ogrzewane gazem, a parter węglem (jak obecnie)
2) Zarówno i piętro, jak i parter ogrzewane tylko gazem
3) Zarówno i piętro, jak i parter ogrzewane tylko węglem

Innymi słowy - chcemy te instalacje połączyć pozostawiając oba kotł,y które pracować będą alterantywnie, ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z możliwości niezależnej pracy tych układów.

Czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe?

Rozważamy oczywiście wymianę grzejników i rur na parterze, chociaż do wymiany rur podchodzimy niechętnie bo jak wiadomo wiązać się będzie z generalnym remontem. 

Będę wdzięczna za wszystkie rady za i przeciw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest skomplikowana instalacja, można zostawić zarówno gazowy i węglowy, które będą ogrzewać alternatywnie całość budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez schematu obecnego stanu i kontroli jak to wyglada na miejscu beda teoretyczne dywagacje.

Mozliwe pewnie jest. Trzeba jeszcze doprecyzowac czy przelaczanie ma byc recznie np. zaworami czy automatycznie po wykryciu spadku temperatury wewnatrz/zewnatrz, paleniska w smieciuchu itd. Kotly w systemie otwartym/zamknietym czy mieszanym, itd.

Nie jest to takie typowe jak 99% prostych instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie mieszać wodę z obydwu instalacji? Z tej "leciwej" i na 100% niepłukanej chcecie puścić przez nową i kocioł gazowy? Uważam, że to trochę ryzykowne, pomimo zastosowania filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 🙂 nie chcemy tej wody mieszać. W żadnym wypadku. Dlatego wspomniałam o wymienniku lub też wymianie całej instalacji.

Przełączanie ma być ręczne. Będzie odbywało się "od czasu do czasu" więc nie widzę sensu inwestowania w rozbudowaną automatykę.

Jeżeli chodzi o schematy - są to typowe instalacje w standardowych rozwiązaniach. Piętro: kocioł gazowy kondensacyjny VICTRIX 24 TT (podgrzew wody przepływowy), grzejniki płytowe rozprowadzenie instalacji bez rozdzielacza. Parter: Kocioł na tradycyjny węgiel, stara instalacja grawitacyjna, układ otwarty, bez podgrzewu wody użytkowej (osobny podgrzewacz gazowy). 

Mniej więcej tak to widzę po połączeniu, zakładając wymianę całej instalacji na parterze.

image.png.92645c6b4451b6f5d63378248798da93.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.