Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Dwóch Instalacji, Otwartej I Zamkniętej


hudik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chciałem prosić o poradę jak rozwiązać w prosty i możliwie niedrogi sposób połączenie dwóch instalacji.

Dom dwukondygnacyjny, parter ogrzewany z kotła zasypowego w otwartej instalacji CO (tylko grzejniki), piętro niezależna instalacja zamknięta z kotłem gazowym kondensacyjnym (większość ogrzewania podłogowego + kilka grzejników). Ponieważ oba źródła zasilania znajdują się w piwnicy chciałbym w tym sezonie troszku zmniejszyć sobie rachunki za gaz wspomagając się kotłem na paliwo stałe.

Cel jaki chciałbym osiągnąć to, kocioł gazowy pilnuje minimalnej zadanej temperatury w obiegu instalacji zamkniętej oraz dostarcza to ciepło do instalacji otwartej, a po rozpaleniu w kotle na paliwo stałe ciepło również jest przekazywane do instalacji zamkniętej.

Do głowy przychodzi mi kilka pomysłów:

1. wymiennik płytowy pomiędzy instalacjami

2. bojler CWU dwupłaszczowy, gdzie zasobnik na ciepłą wodę byłby swego rodzaju minibuforem dla instalacji zamkniętej

3. zastosowanie bufora ciepła w instalacji kotła na paliwo stałe + wymiennik lub bufor z wężownicą która pracowałaby w instalacji zamkniętej.

Wydaje mi się, że wersja 2 byłaby najtańsza w realizacji, tylko pytanie czy poprawnie to wszystko by funkcjonowało.

Bardzo proszę o poradę i ewentualne propozycje połączenia tych instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć co masz na myśli w swojej "wersji nr 2" Z opisu wygląda to marnie więc proponuję abyś ten pomysł przelał na papier (schemat) to będzie o czym dyskutować, chociaż nie wdając się w szczegóły dla mnie to głupi pomysł. Jedyne rozsądne rozwiązanie to wymiennik ciepła, ale to nie takie proste jak się wydaje. Niestety podajesz za mało informacji o instalacji z kotłem kondensacyjnym (jakie sterowanie, jak zbudowana instalacja?) aby móc powiedzieć czy układ zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy to De Dietrich MCR3 sterowny regulatorem iSense + czujnik temp. zewn. W załączeniu schemat poglądowy jak to wygląda obecnie oraz moja propozycja. Myślałem nad tym aby wymiennik dwupłaszczowy wpiąć szeregowo w obie instalacje, co pozwoliłoby pracować instalacjom na istniejących pompach obiegowych. Pytanie czy to ma sens.

post-61912-0-70515400-1435334600_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację grzejników trzeba połączyć razem, do kotła na paliwo stałe - wymiennik i układ grzejników w układzie zamkniętym na który może pracować albo kocioł gazowy albo wymiennik - były takie układy na forum np kocioł gazowy i kominek - szukaj.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wymiennikiem w układzie kotła gazowego musi być dodatkowa pompa. W układzie kotła na paliwo stałe muszą być min 2 pompy jedna na CO druga na wymiennik. Nic nie piszesz o podgrzewie cwu  które też powinno się rozwiązać. Kolejna sprawa to proponuję do sterowania kotłem gazowym zastosować termostat pomieszczenia zamiast sterowania pogodowego. Sterowniki pogodowe zawsze mają opcję ochrony przeciwzamrożeniowej której niestety wyłaczyć nie można a która uruchamia kocioł gazowy od zakodowanej temp. zew. (przeważnie jest to od +3 do +5 C). Tak jak to masz obecnie też może działać tylko że na czas grzania kotłem na paliwo stałe musisz wyłączyć kocioł gazowy. Oczywiście to nie może być żaden wymiennik dwupłaszowy (podgrzewacz cwu) tylko wymiennik ciepła (dostępne w prawie każdym sklepie instalacyjnym). Całkiem odrębna sprawa do rozwiązania to sterowanie nad którym też pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.