Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie przeponowe 80l ?!


qmt

Rekomendowane odpowiedzi

Program doboru reflex, jak i flamco liczą mi naczynia 80l lub 50l. Prawidłowo ?
Raczej rzadko widzę takie "bańki" w kotłowniach, ktoś potrafi to sprawdzić?

ciśnienie statyczne = 0,35 bar
ciśnienie zaworu bezpieczeństwa = 2 bar
moc źródła ciepła = 12kW
ilość wody = ~200l

 

kupiłem wcześniej Reflexa NG18l, myśląc że z zapasem, mam 2 dni na zwrot..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Reflexa min pojemność naczynia (naczyń) przy ZB=2bar to 50l, ale już przy ZB=2,5 naczynie ma 35l.

Może warto dać większy ZB i mniejsze naczynie.

Natomiast same naczynia można łączyć równolegle , tylko musi być w nich takie same ciśnienie wstępne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten liczy mi 16 lub 14dm3 zakładając "nadwyżka ciśnienia w naczyniu (zalecane min 0,2 bar)" = 0,2 bar

czy 18l jest wtedy na styk?

 

w ogóle, wynik tych obliczeń bardzo zależy od ciśnienia zaworu bezpieczeństwa. w DTR jest "zawór bezpieczeństwa – typu: 1915 o ciśnieniu 2 bary lub 3 bary w zależności od ciśnienia roboczego kotła"

Na kotle mam "max. ciśnienie robocze 2 bar", więc rozumiem że daje zawór bezp. 2 bar i wtedy ciśnienie w instalacji połowę 1 bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reflex ma w zalozeniach wieksza rezerwę minimalna i maksymalna, pracuje na wyzszym cisnieniu anizeli potrzeba, zawory bezpeczenstwa tez zawyza i np. nie ma mniejszego niz 2bar a przeciez takie sa np. 1,5bar itd.

Ten kalkulator wylicza rzeczywista teoretyczna. 80l + 18 to ja mam dla okolo 800l w instalacji i jest  dobrze.

Przyjmowanie temperatury 10C i 90C poczatkowej/koncowej tez jest teoretyczne i w uzytkowanym budynku takowe sie nie pojawia.

31 minut temu, qmt napisał:

czy 18l jest wtedy na styk

18l nie jest duzym naczyniem, wstawilbym następne katalogowe chyba 24l. Wazne jest miejsce montazu czy po stronie ssawnej czy tlocznej pompy. Budynek masz parterowy (3,5m statyczne) wiec nabijanie poczatkowego po stronie powietrznej 1bar jest „z malym zapasem”. Wystarczy 0,35 + 0,3. Instalacje CO 0,35+ 0,3 + 0,2.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ja bym chciał jak najniższe ciśnienie bo część grzejników mam "nie nowych", wcale nie chcę ich testować :d

jak już rozmawiamy, o co chodzi z grupami bezpieczeństwa?.. kupiłem gotową grupę Flamco.. ale miała przyłącze na zbiornik przeponowy a doczytałem że jego lepiej na powrocie bo mniejsza temperatura. Więc odesłałem. Zbiornik dam osobno na trójniku na dole.

Myśle... ok kupie grupę Afriso manometr+odpowietrznik+ZB. Fajna, izolowana, gotowa.. ale.. czytam opis wszystkich manometrów afriso Tmax = 60C. A to znowu na zasilaniu chodzi. 

Wiem że trochę szukam dziury w całym ale no do czego są te grupy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać na zasilaniu ale niekoniecznie na samej gałęzi gdzie jest gorąco. Wystarczy to odsunąć i temperatury tam nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem, ale jednocześnie to się trochę gryzie z tym żeby ZB był jak najbliżej kotła. 

Ostatnie pytanie: Jak dam naczynie króćcem do dołu (ponoć tak lepiej?), to przy napełnianiu trochę powietrza z rury (od trójnika do naczynia) zostanie w nim. Rozumiem że to ok i niczemu nie szkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się odpowietrzać całość nitki do zbiornika na samym łączeniu ze zbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, w zasadzie na szybkozłączu to powinno być proste, dzięki

 

jeszcze dopytam odnośnie zaworów bezpieczeństwa:

"Zaleca się, aby instalację chroniły dwa zawory bezpieczeństwa. Na zasilaniu montuje się grupę bezpieczeństwa z zaworem, odpowietrznikiem i manometrem, natomiast na przewodzie powrotnym instalowany jest tylko zawór bezpieczeństwa."

1 czy 2 zawory bezpieczeństwa? a jeśli 2 to czy ten na powrocie dać np. 0,5 bara większy? (kocioł 12kw pellet, jest jeszcze zawór schładzający Caleffi 54400)

Edytowane przez qmt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.