Skocz do zawartości

qmt

Forumowicz
  • Postów

    22
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez qmt

  1. ok, w zasadzie na szybkozłączu to powinno być proste, dzięki jeszcze dopytam odnośnie zaworów bezpieczeństwa: "Zaleca się, aby instalację chroniły dwa zawory bezpieczeństwa. Na zasilaniu montuje się grupę bezpieczeństwa z zaworem, odpowietrznikiem i manometrem, natomiast na przewodzie powrotnym instalowany jest tylko zawór bezpieczeństwa." 1 czy 2 zawory bezpieczeństwa? a jeśli 2 to czy ten na powrocie dać np. 0,5 bara większy? (kocioł 12kw pellet, jest jeszcze zawór schładzający Caleffi 54400)
  2. tak myślałem, ale jednocześnie to się trochę gryzie z tym żeby ZB był jak najbliżej kotła. Ostatnie pytanie: Jak dam naczynie króćcem do dołu (ponoć tak lepiej?), to przy napełnianiu trochę powietrza z rury (od trójnika do naczynia) zostanie w nim. Rozumiem że to ok i niczemu nie szkodzi?
  3. ok, ja bym chciał jak najniższe ciśnienie bo część grzejników mam "nie nowych", wcale nie chcę ich testować :d jak już rozmawiamy, o co chodzi z grupami bezpieczeństwa?.. kupiłem gotową grupę Flamco.. ale miała przyłącze na zbiornik przeponowy a doczytałem że jego lepiej na powrocie bo mniejsza temperatura. Więc odesłałem. Zbiornik dam osobno na trójniku na dole. Myśle... ok kupie grupę Afriso manometr+odpowietrznik+ZB. Fajna, izolowana, gotowa.. ale.. czytam opis wszystkich manometrów afriso Tmax = 60C. A to znowu na zasilaniu chodzi. Wiem że trochę szukam dziury w całym ale no do czego są te grupy?
  4. ten liczy mi 16 lub 14dm3 zakładając "nadwyżka ciśnienia w naczyniu (zalecane min 0,2 bar)" = 0,2 bar czy 18l jest wtedy na styk? w ogóle, wynik tych obliczeń bardzo zależy od ciśnienia zaworu bezpieczeństwa. w DTR jest "zawór bezpieczeństwa – typu: 1915 o ciśnieniu 2 bary lub 3 bary w zależności od ciśnienia roboczego kotła" Na kotle mam "max. ciśnienie robocze 2 bar", więc rozumiem że daje zawór bezp. 2 bar i wtedy ciśnienie w instalacji połowę 1 bar?
  5. Program doboru reflex, jak i flamco liczą mi naczynia 80l lub 50l. Prawidłowo ? Raczej rzadko widzę takie "bańki" w kotłowniach, ktoś potrafi to sprawdzić? ciśnienie statyczne = 0,35 bar ciśnienie zaworu bezpieczeństwa = 2 bar moc źródła ciepła = 12kW ilość wody = ~200l kupiłem wcześniej Reflexa NG18l, myśląc że z zapasem, mam 2 dni na zwrot..
  6. Średnica otworu sitka w filtrze to można by się domyślić że kluczowa rzecz w jego pracy:P ale jednocześnie nie sądzę żeby w przypadku domowej kotłowni zbyt wielu instalatorów w ogóle się nad tym zastanawiało. A może nie doceniam instalatorów.. Drugi problem że na większości ofert filtrów tego typu nie ma informacji o oczku, albo jest w mikronach np. 500um Kolejna sprawa.. mam instalację na stalowych rurach, stalowe grzejniki (nie nowe) i spodziewam się sporo brudu, dlatego modernizując daje osobny separator cyklon+magnes.. i teraz czy dalej muszę dać tak drobny filtr przed każdą pompą?
  7. Chciałem dać Yonos na pompę kotłową, ale w zasadzie miałaby chodzić na stałą prędkość 1 i aż szkoda mi pakować tyle kasy. Przemawiała do mnie energooszczędność i myślałem że bezawaryjność, ale chyba mnie przekonałeś że to nie będzie dobry wybór. Natomiast na obieg grzejników chciałem (chce?) dać Wilo stratos bo jest sporo tańsze od grundfosa alphy 2, a tez ma Adapt. A w moich (markowych! nie noname'owych) filtrach skośnych mam siatkę, uwaga.. 40otworów/cm2 ! 😞
  8. z warunków gwarancji: "Przed pompą bezdławnicową (zespołem pomp bezdławnicowych) należy zainstalować filtr siatkowy o min. ilości oczek 200/cm2" radzę policzyć oczka w swoim filtrze 😄 oczami wyobraźni widzę instalatorów jak idą do hurtowni i proszą o filtr skośny "ale żeby miał przynajmniej 200 oczek"
  9. Narysowałem uproszczoną wersje układu, bo z natłoku odpowiedzi wnioskuje, że poprzednia była nieczytelna. Mam parę pytań ale poczekam najpierw na Wasze uwagi. https://www.dropbox.com/s/m6cqmhmm4qm1wa0/kotlownia_011_uproszcz.png (większa wersja)
  10. Ktoś orientuje się ile wynosi gwarancja pomp WILO Yonos Pico 2.0 25/1- 4 i WILO Stratos Pico WILO Stratos PICO 25/1-4. Dzwoniłem do Wilo i serwis mówi że i jedna i druga ma 24 miesiące, max 36 miesięcy od daty produkcji. (czyli jak kupie nową pompę która leżała np. 1,5 roku w magazynie to mam 1,5 roku??!). Jednocześnie w internecie artykuły i banery reklamujące Wilo Stratos jako pompę premium z 5 letnia gwarancją. Co prawda artykuły z 2019 roku.. ale po 2 latach zrezygnowali by bo była zbyt awaryjna czy co ?:D U niektórych sprzedających 5 gwarancji można dokupić za 50zł (akurat znalazłem przy yonos Pico) dostaje się ponoć naklejki z hologramem... Chciałem jedną pompe z adaptem, a drugą na kotłową ale jestem co raz bliżej 2 grundfosów alpha 1 które są tańsze i mają jasno napisane że 5 lat.
  11. Ano, teraz z opcji które znalazłem mam tylko wybór między tańszym nierdzewnym, izolowanym ale z dwoma króćcami mniej i brakiem termometrów (ani przyłączy na nie) a 2x droższym też 8x1" ale też bez termometrów i bez izolacji. Ale kocioł dzisiaj też dojechał, więc sprzęgło mi dnia nie popsuje 😛
  12. Kupiłem sprzęgło 8x1" z allegro marki ASTIBI. Od początku miałem wątpliwość, pytałem nawet na forum, bo ocynkowane (korozja elektrochemiczna), ale skuszony ceną, dwoma dodatkowymi przyłączami, dobrymi komentarzami a przede wszystkim tym że np. AFRISO też robi sprzęgła z ocynku, kupiłem. Z wierzchu bardzo ładne, jednak podkusiło mnie zaświecić do środka, no i wygląda to tak.. na 97% je odeśle, jednak jestem ciekaw co myślicie o zastosowaniu ocynku w instalacji? (sprzęgło jest nowe - dzisiaj przyszło, nie widziało wody jeszcze.. )
  13. pytałem o to w moim wątku może tuktoś odpowie :d najbliżej tego znalazłem to co na obrazku jest wersja z ZZ i bez, i ma miejsce na czujnik. Niestety nie sprzedają bezpośrednio tylko przez hurtownie (Instal-serwis) której u mnie nie ma w okolicy. Ceny też nie poznałem.
  14. Ja bym po prostu nie liczył, że po wymianie z alu na stalowy grzejnik w pokoju przestanie się "szybko robić chłodno".
  15. Którą grupę kupić? Ceny zbliżone. Ta druga bardziej kompaktowa ale zbiornik do góry jakoś.. dziwnie, mam wrażenie że 18l się urwie :d
  16. ja już się trochę zgubiłem 😄 znalazłem też sporo tańszy zawór HERZ teplomix ale występuje w 2 wersjach które różnią się bypassem, do jednego jest zalecany zawór do drugiego nie.. wiec zostałem przy ESBE żeby uprościć.. ja to chcę po prostu zbudować. poskładam, jak nie będzie działać to dodam ZZ 😄 rysowałem w YED Graph Editor, to świetny (i darmowy!) program do diagramów. Najdłużej trwa znajdowanie, wycinanie i pomniejszanie zdjęć elementów. 4-5 długich wieczorów i gotowe, robiłem nim też elektrykę w domu i ten schemat CO to mały pikuś:D
  17. dzięki, przeczytałem, wydaje mi się że nie trzeba zaworu zwrotnego wersji ze sprzęgłem postanowiłem zmienić zawór ESBE VTC 422 1" 50-70°C na ESBE ESBE VTC511 bo ma gwinty wewnętrzne i łatwiej będzie mi zamontować, opada też problem ZZ w śrubunkach bo nie potrzeba śrubunków 😛 pytanie, jaka wkładka do pelleciaka - 50°C (minimalna zalecana w DTR Kotłospaw), 55°C czy 60°C?
  18. Stalowy podobnej wielkości będzie miał chyba podobną moc. "lepiej czuć ciepło" to brzmi jak babcine przekonania o szkodliwości przeciągów i promieniowanie telewizora. Trzymał bym się parametrów grzejników i dopasowania do reszty instalacji
  19. Kupiliśmy dom jakieś 8 lat temu razem z grzejnikami (7 sztuk różne rozmiary, większość albo wszystkie to PURMO). Z tego co wiem grzejniki mają 12 lat minimum (a podejrzewam, że więcej). Instalacja otwarta, kocioł węglowy, inhibitorów korozji nigdy nie widziała. Układ miał w ciągu tych 8 lat 2x spuszczaną wodę przy okazji remontów (wlewałem wodę miękką). Większość grzejników jest jedynie poobijana na rancie od spodu (odkurzacz?) i nie ma nawet korozji na gołej blasze (jak na zdjęciu 2). Jeden wyjątkowy (może starszy?) skorodował w jednym miejscu mocniej, utworzył się pęcherz z farby który utrzymał wodę :D wyciekło kilka kropli, zatkało się i od ponad roku nic się nie dzieje (ale grzejnik z jednej strony zakręcony - woda nie płynie tylko stoi). Teraz go zdejmę przy okazji wymiany kotła. Myślę, że przy braku dodatkowych czynników korozji te reklamowane 10 lat spokojnie wytrzymują.
  20. ad1. tylko to zawór temp. zabezpieczający kocioł, akurat na tym obiegu (kocioł-sprzęgło) nie mam zaworu zwrotnego. Co w tym przypadku? https://www.dropbox.com/s/u9ph3m1fa2gdw22/kotlownia_007a.jpg (schemat - duża rozdzielczość)
  21. pomoże ktoś chociaż z pytaniem 1. i 4a. Chciałbym zamówić części żeby przed weekendem dotarły ? Pozdrawiam
  22. Po kilku latach "przyjemności" palenia węglem, wreszcie wymieniamy starego okopconego Zębca którego kupiliśmy razem z domem, na nowego (pachnącego?!) Kotłospawa Slimko 12kw. Instalacje budowałem z ojcem kilka lat temu już po zakupie domu ale jeszcze po staremu - otwarta, na (grubych) stalowych rurach (2" - 5/4" - 3/4") i działa grawitacyjnie. W przyszłości zamierzam zmienić ją nieco (podłogówka) ale na ten i pewnie przyszły sezon jedynie podpiąć nowy kocioł zamiast starego, przy okazji zamykając instalacje. (układ, obecny i planowany na dołączonych rysunkach) Ponieważ instalatorem nie jestem, a instalację muszę uruchomić zanim zamarzniemy po zdjęciu starego pieca proszę o sprawdzenie czy to będzie działać i ewentualne sugestie zmian. Rozrysowałem wszystko dosyć szczegółowo ponieważ kupuje części wysyłko, i nie chcę czekać 3 dni jak zabraknie 1 nypla czy zaworu. Poprzednią wersje konsultowałem już z Panem Jakubem z serwisu Kotłospawa, jednak nie chcę wyczerpać jego cierpliwości jeszcze przed rozpaleniem w kotle 😄 (z drugiej strony liczę, że po uruchomieniu serwis nie będzie potrzebny). Mam też "kilka" pytań: 1. Czy do zaworu temperaturowego (w moim przypadku ESBE VTC 422) muszą być śrubunki z zaworami zwrotnymi? (fabryczne chyba mają ale mi łatwiej/taniej było by podłączyć zasilanie do zaworu rurą karbowaną która już ma półśrubunki). 2. Grupa bezpieczeństwa na powrocie czy zasilniu? Na schematach jest róznie. Umiejscowiłem grupę na zasilaniu, żeby przy okazji odpowietrznik mógł odpowietrzyć układ zasilania CWU. Jednak w opisie naczynia reflex jest: "Dop. temp. pracy naczynia: 120 °C Dop. temp. pracy membrany: 70 °C" Czy jak na piecu będzie 75°C to w naczyniu (które jest u góry) nie będzie podobnie? 3. W niektórych "śrubunko-zaworo-termometrach" pomp CO są dodatkowo zawory zwrotne (najczęściej w gotowych grupach). Czy dobrze rozumiem, że jest to alternatywa zaworu zwrotnego na powrocie? 4. Sprzęgło które wybrałem jest według opisu ocynkowane. Myślałem, że to jakiś chiński wymysł, ale widzę że taki sam opis jest w sprzęgłach Afriso? Czy to ok? z tego co pamiętam jak budowałem poprzednią instalację ocynk do instalacji był "be"? 4a. Sprzęgło występuje w wersji z siatką separacyjną i bez. Rozumiem że siatka pomaga wytrącać zanieczyszczenia i ale po co jest wersja bez siatki? 4b. Czy ma znaczenie do których wejść sprzęgła podłączony jest kocioł (1/4 czy 1/2)? 5. Gdzie podpina się czujniki termometrów. W gotowych zestawach widzę że często jest specjalny otwór w zaworze na czujnik, budując samemu ciężko mi znaleźć podobny element. 6. jakie zalecane ciśnienie przy zamkniętej instalacji? Na naczyniu przeponowym fabrycznie 1,5bar. Jakie to ma znaczenie? wolał bym jak najniższe bo część grzejników panelowych ma już swoje lata 😄 7. Sterowanie temperaturą salon / pokój dzieci / łazienka. Pokój dzieci (grzejnik nr 1) - jest zawór termostatyczny HERZ-TS-E 3/4" (wersja o zwiększonym przepływie bo pracował też grawitacyjnie) i głowica elektroniczna z tygodniowym programatorem. W kuchni (grzejnik nr 5) chcę dodać drugi zawór termostatyczny z pokrętłem ustawiony stale na okolicę 3. Na pozostałych grzejnikach są zwykłe zawory z motylkiem. W salonie (grzejniki 2 i 3) ma być panel pokojowy ecoSTER z funkcją termostatu. Czy to wystarczy żeby panować nad temperaturą w domu? Prawdopodobnie miałbym jeszcze inne pytania ale nie chcę ryzykować banem za pierwszy post 😄 Pozdrawiam Tomek EDIT: Główny schemat instalacji jest naprawdę duży. Po wklejeniu na forum pomniejszony jest zupełnie nieczytelny - wklejam link do dropboxa https://www.dropbox.com/s/u9ph3m1fa2gdw22/kotlownia_007a.jpg (można zarówno ściągnąć jak i powiększać w przeglądarce )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.