Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobudowany komin systemowy - jak połączyć z kotłem?


sirleszczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

z racji wymiany starego kotła miałowego na nowy piec na ekogroszek z Sekomu, postanowiłem przy okazji zmienić również komin. Zakupiłem komin systemowy o średnicy 200 mm, który ma zostać dostawiony na zewnątrz budynku. I tutaj mam kilka pytań. Pod komin zostanie wylana stopa 60 na 60 cm i głębokości 100 cm. Zapoznałem się ze sposobem budowy zgodnie z instrukcją i w planach miałem również doklejać poszczególne pustaki do ściany zewnetrznej, a ponadto co kilka pustaków chciałem komin zakotwić prętami wkrecanymi pod skosem (tak aby nie były prostopadle do ściany). Czytam jednak w niektórych wątpach, że kominów systemowych nie powinno się doklejać. jedni radzą tak, drudzy tak. Dodam również, że komin zostanie potem docieplony  wraz z całą ścianą styropianem.

Kolejne pytanie dotyczy połączenia z czopuchem. Musze przepić się przez ściane, która ma około 40 cm. Planowałem sfrezować lekko trójnik i wkleić prostopadle rurę ceramiczną, tak aby przechodziła przez ściane, a nastepnie do tego zamocowac rure metalowa za pomoca adaptera ze sznuerm. dodam jeszcze, ze rura w scianie miałaby byc wklejona na sztywno na zaprawę. Czy takie rozwiązanie będzie ok? Czy lepiej przez ściane dać dłuższą rure stalową i adapter wpiąc bezpośrednio do trójnika? Załączam zdjęcie jakby to miało wyglądać.

Będę wdzięny za wszelkie podpowiedzi.

20210904_174913.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sirleszczu napisał:

Czy lepiej przez ściane dać dłuższą rure stalową i adapter wpiąc bezpośrednio do trójnika?

lepiej dać rurę stalową przez ścianę,jak się przepali/zardzewieje/pognie/odleci można ją wymienić. Rura ceramiczna przez ścianę może popękać,wymiana kłopotliwa (ściana). Połączenie nie na sztywno,obłożyć matą ceramiczną,sznurem ceramicznym do kominków/w ostateczności wełną - ekstremalnych temperatur puszczał nie będziesz. Styk rury i izolacji wypełnić zaprawą glinianą,albo i zwykłą.Do łączenia rury systemowej z metalową najłatwiej użyć adaptera metalowego z pożądaną średnicą

Wszystko ma być szczelne,czyli odpowiednie użycie maty ceramicznej,sznurów cer,ew kleju wysokotemperaturowego itp.

Komin zewnętrzny musi być zakotwiony w ścianę budynku,a najłatwiej zrobić to na metalowych obejmach. Kiedyś jakiś kolega wklejał tu zdjęcia ze swojej realizacji,było to ładnych parę lat temu.

a tu masz link na ten temat

https://www.skorsten.pl/statyka-konstrukcji-komina

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. też doszedłem do tego wniosku ze jednak lepiej dać rure metalową. Czy chodzi o taki adapter? Czy tutaj na ten sznur dawać jeszcze jakąs zaprwe/uszczelniacz?REDUKCJA-PRZEJSCIE-NA-KOMIN-CERAMICZNY-RURA-160.thumb.jpg.b46f002c7fed033c83c34b73907ce7e6.jpg

Czy rura w ścianie powinna być owinieta jakąś izolacją?

Wrócę jeszcze do tematu kotwienia komina. O stosowaniu opasek wiedziałem. Rozwiejcie jednak moje wątpliwości - czy pustaki kominowe mogę doklejać normalnie na zaprawę do ściany? Bez tego komin będzie tak naprawdę wolnostojący. Ponadto ściana niej est idealnie równa, wiec zaprawa poprawie też troszke estetykę. Zamiast opasek chciałem zastosować pręty w kształcie liter T lub L, montowane w ściane i w pustaki w otworach przeznaczonych na pręty zbrojeniowe. Czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samą rurę w scianie mozna owinąc, czy wepchnąc watę np kominkową, a zaprawę tylko tam gdzie wychodzi ze ściany. Bardziej chodzi o taki adapter jak w linku powyżej, ale on pasuje bardziej do wycinanego otworu w juz istniejącym kominie, a taki jak ty pokazałeś mozna wcisnąc do oryginalnego otworu komina.

Te kotwy-opaski są wskazane, bo własnie komin jest wolnostojący, łączenie go ze sciana na sztywno to niedobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten który pokazałem, powinien pasować, bo u mnie trójnik będzie oryginalny, nie wycinam żadnego otworu. Trójnik znajdzie się na wysokości wykutego otworu w ścianie, w to wejdzie ta przejściówka, którą wrzuciłem powyżej ze sznurem, i dalej rura przedłużająca przez grubość ściany i dalej kolano do pieca.

Zastanawiam się dalej, czemu doklejenie komina jest złym pomysłem. Wydawało mi się, że to dodatkowe mocowanie. Z kolei same opaski montowane co trzy metry i dość długimi kotwami wydają mi się mało solidne. Może ktoś jeszcze wytłumaczyć to zjawisko? Wiadomo, że na to przyjedzie jeszcze styropian i siatka z klejem oraz tynk, co w pewnym stopniu wzmocni konstrukcje, ale sama koncepcja mnie ciekawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, ten adapter bedzie ok w Twoim wypadku.

Komin i budynek to dwie niezależne konstrukcje na niezależnych fundamentach. One pracują inaczej. To tak, jak piec w domu, stoi na niezależnym fundamencie i musi byc oddylatowany od fundamentu, czy ścian budynku. Obieważą swoje.  Jak zakotwisz drutem budynek z kominem, to końcówka w kominie moze ci wykruszyc ten pustak. Tak samo jesli przyklejsz komin do sciany, to popęka.

Opaska nie łaczy tych 2 konstrukcji na sztywno, zawsze jakis zakres luzu jest.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, adapter zakupiony. 

Mam jednak jeszcze jeden problem, u umiejscowieniem wyczystki. Góra otworu spalinowego znajdzie się około 60 cm nad opaską z kostki, która przebiega wzdłuż budynku. Przez to  miska kondensatu znajdzie się około 60 cm pod poziomem gruntu i tej opaski. Pierwotnie chciałem dociąć rurę wyczystki i zrobić mini studzienkę w kostce do otwierania wyczystki. To jednak nie rozwiązuje problemu braku napowietrzania komina. Pojawił się pomysł wykucia kolejnych dwóch otworów przez ściane na wyczystkę i do napowietrzania. Mur ma niespełna 40 cm. Czy takie rozwiązanie będzie dobre i stosunkowo wygodne? Jeśli macie jakies propozycje - będę wdzięczny 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.