Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam wszystkich użytkowników, zwracam się z prośbą do Was o ocenę poprawności wykonania instalacji CO i CWU. W instalacji podłączony jest kocioł pelletowy. Planuję dołożenie przed sezonem zimowym termostatu pokojowego i wgłębiając się w temat doczytałem, iż termostat może sterować pompą CO lub zaworem (pompą zaworu lub obniżenie temp.). Niestety jak zacząłem sprawdzać to w moim przypadku nie posiadam pompy CO (mimo, że w sterowniku pieca jest taka) i teraz się zastanawiam czy na pewno wszystko mam dobrze zrobione. Tak jak w schemacie zaznaczyłem mam zamontowane 3 pompy: powrotu, CWU i zaworu oraz zawór trójdrożny. Czy aby na pewno pompa za zaworem to ta pompa zaworu? Czemu nie mam pompy CO? Czym one się w ogóle różnią (pompa CO od zaworu)? Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi 

 

PS. Na schemacie jest błąd: centralne ogrzewanie z zaworem jest tak w pętli, tzn. powrót cwu jest podpięty za połączeniem z zaworem trójdrożnym, woda z CWU i centralnego się nie miesza.

IMG_20210826_171717.jpg

Edytowane przez Grzesiek998
Opublikowano (edytowane)

W załączniku poprawiony schemat. Zawór zwrotny jest jeden(chyba)- za pompą powrotu (zaznaczony na rysunku czarną kropką).Pozostałe rurki i wszystko jest w izolacji i nie widać. Układ otwarty, naczynie wyrównawcze  podpięte w części instalacji grzejnikowej.

IMG_20210826_171717.jpg.e8183287f6d6e19eed38cba639e3949b.jpg

Edytowane przez Grzesiek998
Opublikowano

W złym miejscu wpięte naczynie,musi być bezpośrednio do kotła teraz instalacja jest niebezpieczna Za pompa kotlowa powinien być zawór grzybkowy do regulacji przepływu.Za pompa CWU ma być zawór zwrotny.Kolejny zawór zwrotny powinien być w oboegu grzejników w odpowiednim miejscu

Opublikowano

Ja wiem, że naczynie w układzie otwartym powinno być obowiązkowo połączone bezpośrednio z kotłem ale na dobrą sprawę pelleciak z podajnikiem ma ekstremalnie niską szansę na przebicie temperatury i spowodowanie uszkodzeń związanych ze zwiększonym ciśnieniem, to z praktyki, widziałem dwie instalacje używane lata, w jednej podpięte naczynie pex-em 16 za ostatnim grzejnikiem, w drugiej podobnie, gdzieś po drodze do grzejników, na rurach pp25, oba z piecem z podajnikiem, i w obydwu przypadkach nigdy nie było problemu z naczyniem, niemniej nie jest to zgodne ze sztuką! 

Co do instalacji, w czym właściwie problem? Nie wystarczą zawory termostatyczne na grzejnikach? W sumie od tego są by zastąpić wszelkie termostaty, kręcisz w stronę piątki aż będzie Ci ciepło i to.... tyle :-) 

Co do zaworów zwrotnych, ja mam jeden za pompą CO, u Ciebie 3, jeden na powrocie pompy podłogowej, zero na obiegu CWU, wszystko działa jak należy (fakt, dopiero testuję podłogówkę ale z moich obserwacji działa malinowo, dziękuję Sambor jeszcze raz za wskazówki). Na powrocie z CWU powinien być zawór zwrotny ale u mnie jest wszystko w porządku bez niego, mam na CWU temperaturę ustawioną na 50 st. i priorytet CWU na sterowniku, bojler podpięty w krótkim obiegu, przed zaworem 4D, w ten sposób realizuję ochronę powrotu, 

Czy na zaworze 3D masz siłownik podłączony do sterownika?

Pozdro!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.