Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ocenie poprawności wykonania instalacji


Grzesiek998

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników, zwracam się z prośbą do Was o ocenę poprawności wykonania instalacji CO i CWU. W instalacji podłączony jest kocioł pelletowy. Planuję dołożenie przed sezonem zimowym termostatu pokojowego i wgłębiając się w temat doczytałem, iż termostat może sterować pompą CO lub zaworem (pompą zaworu lub obniżenie temp.). Niestety jak zacząłem sprawdzać to w moim przypadku nie posiadam pompy CO (mimo, że w sterowniku pieca jest taka) i teraz się zastanawiam czy na pewno wszystko mam dobrze zrobione. Tak jak w schemacie zaznaczyłem mam zamontowane 3 pompy: powrotu, CWU i zaworu oraz zawór trójdrożny. Czy aby na pewno pompa za zaworem to ta pompa zaworu? Czemu nie mam pompy CO? Czym one się w ogóle różnią (pompa CO od zaworu)? Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi 

 

PS. Na schemacie jest błąd: centralne ogrzewanie z zaworem jest tak w pętli, tzn. powrót cwu jest podpięty za połączeniem z zaworem trójdrożnym, woda z CWU i centralnego się nie miesza.

IMG_20210826_171717.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złym miejscu wpięte naczynie,musi być bezpośrednio do kotła teraz instalacja jest niebezpieczna Za pompa kotlowa powinien być zawór grzybkowy do regulacji przepływu.Za pompa CWU ma być zawór zwrotny.Kolejny zawór zwrotny powinien być w oboegu grzejników w odpowiednim miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że naczynie w układzie otwartym powinno być obowiązkowo połączone bezpośrednio z kotłem ale na dobrą sprawę pelleciak z podajnikiem ma ekstremalnie niską szansę na przebicie temperatury i spowodowanie uszkodzeń związanych ze zwiększonym ciśnieniem, to z praktyki, widziałem dwie instalacje używane lata, w jednej podpięte naczynie pex-em 16 za ostatnim grzejnikiem, w drugiej podobnie, gdzieś po drodze do grzejników, na rurach pp25, oba z piecem z podajnikiem, i w obydwu przypadkach nigdy nie było problemu z naczyniem, niemniej nie jest to zgodne ze sztuką! 

Co do instalacji, w czym właściwie problem? Nie wystarczą zawory termostatyczne na grzejnikach? W sumie od tego są by zastąpić wszelkie termostaty, kręcisz w stronę piątki aż będzie Ci ciepło i to.... tyle :-) 

Co do zaworów zwrotnych, ja mam jeden za pompą CO, u Ciebie 3, jeden na powrocie pompy podłogowej, zero na obiegu CWU, wszystko działa jak należy (fakt, dopiero testuję podłogówkę ale z moich obserwacji działa malinowo, dziękuję Sambor jeszcze raz za wskazówki). Na powrocie z CWU powinien być zawór zwrotny ale u mnie jest wszystko w porządku bez niego, mam na CWU temperaturę ustawioną na 50 st. i priorytet CWU na sterowniku, bojler podpięty w krótkim obiegu, przed zaworem 4D, w ten sposób realizuję ochronę powrotu, 

Czy na zaworze 3D masz siłownik podłączony do sterownika?

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.