Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Minimalne przepływy na podłogowe, dobór pompy


Paolo80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem podlogowka na parterze, rozdzielacz 14 sekcji, dlugosci petli nie znam, ale jest okolo 150m2. Na gorze mam drugi rozdzielacz 7 sekcji, pompa taka sama jak na dole, przeplywy ponad 2l na drugim biegu, a na parterze ledwo dobija do 0.5l na trzecim. Wydaje mi sie ze instalator zalozyl za slaba pompe, moze ktos polecic cos co bedzie w stanie to uciagnac?

 

Taka pompa jest zamontowana w obu rozdzielaczach 

20210821_130325.jpg

20210821_132931.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ze zawór do wymiany to juz 100% pewne, tylko ta pompa, tak na chłopski rozum, skoro zawór ma kvs 1.6 i blokuje przepływy, to czy srednica pompy 15 ich nie bedzie blokować? instalator cały czas upiera się przy 25 a ja nie chce wydawać kolejnych pieniędzy, skoro sam zawór wystarczy i sam go sobie w 5min wymienię

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam , czy jest różnica jak zakręcisz zawór 3d na maxa ,a jaki jest przepływ na odkręconym , sprawdź to ale na zimnej instalacji to będziemy coś więcej wiedzieć. Jakie te zawory założyłeś 3,4 kv .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawor całkiem skrece to rotometry pokazują 0, natomiast w skali od 1-6 przepływ się nie zmienia . 

Zawor mam taki jak na zdjęciu 

Może te moje rotometry są jakieś dziwne? Normalnie powinno: wykrecajac rotometry zwiększam przepływ a u mnie jest odwrotnie 20210930_142847.thumb.jpg.ef388896df03579293797e162d9cc7cc.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz zawór jest odwrotnie  😉

Zmień zawór strzałką do góry i go zamknij , zamykając zawór 3d robisz tylko przepływ na podmieszaniu dopóki tutaj nie uzyskasz ok 1- 1,5 l/m to nie ma co sprawdzać czy przyłącza mają właściwą średnicę i innych błędów . Na zakŕęconym zaworze 3d sprawdzaj przepływy , jakie są np. Przy  wszystkich otwartych pętlach a jakie przy  połowie zamkniętych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jest rotametry prawidłowo wskazują i ten przepływ jest na poziomie 1- 1,5 l/m to jest bardzo dobrze , jak na 14   długich obwodów ( bo przecież nie wiesz jakie te pętle są długie ?)   można teraz to poregulować .... przydławić pętle które są najkrótsze i czekać  na zimę zobaczysz czy będzie dobrze grzało ,ewentualnie możesz jeszcze przeglądnąć te zawory kulowe, one czasami mają wbudowany zawór zwrotny w kuli ,który robi niezły opór . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.