Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Buduję dom podpiwniczony. Powierzchnia piwnicy 120 m2, parteru też 120m2 i poddaszem 70m2. Mam w projekcie kominek w salonie na parterze. Ale rozważam czy nie umieścić go w piwnicy żeby się nie brudziło, żeby spalić czasami jakieś papiery czy gałęzie z sądu i tym samym ogrzać wodę. Tylko spotkałem się z informacjami że komin kominka musi być wysokości między 4-5 m. Jeśli tak to nawet komin na parterze będzie za wysoki. 2,7 wysokość salonu, na poddaszu ok 3m. Czy to prawda?

 

Edytowane przez Ryszard
Poprawa tytułu
Opublikowano

Minimalna wysokość komina - wynosi 4m tj od przyłączenia kominka do wylotu nad dachem

Ale zasadniczo to im więcej tym lepiej.

Za wysoki komin - nie ma problemu, problem to za niski komin - słaby ciąg i możliwość wylotu iskier na zewnątrz - czyli może powodować zagrożenie pożarowe,

Opublikowano (edytowane)

Ok. A czy wie ktoś może czemu na projekcie komina murowanego mam dwa kanały? Przecież jak widać wentylacja grawitacyjna jest w ścianie i na każdej kondygnacji? Czy to jakaś wentylacja komina? Oczywiście będzie to zamienione na systemowy.

326927b11d76ae59gen.jpg

 

Czy wkład kominkowy też dobiera się wg mocy ogrzewanych pomieszczeń? Jeśli chciałbym ogrzewać między 240m2 a 300 m2 domu (piwnica, parter i kiedyś poddasze) a w większości będą podłogówki, to jaki powinienem kupić wkład? Oczywiście na drewno, gałęzie z sadu itp. I rozumiem że do mocy wkładu sprzedawca kominów sam dobierze mi typ i średnicę komina?

Edytowane przez vasteq
  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Wysokość komina systemowego do kominka
Opublikowano

Na rys masz dwa przewody do kotłowni - jeden wentylacyjny, drugi dymowy.

Przekrój komina dymowego podaje w instrukcji montażu producent kominka - często jest to fi200 lub więcej.

Wkłady kominkowe mają moce i tym się trzeba kierować- na to co podajesz to więcej niż 20kW.

Opublikowano

Tylko że to nie jest kotłownia a pomieszczenie, które jak widać na swój kanał wentylacyjny w ścianie więc czy podwójny komin jest potrzebny? Powietrze do spalania będzie pobierane osobną rurą z zewnątrz tak?

Opublikowano (edytowane)

Tak, pomieszczenie w którym jest kominek musi mieć osobną wentylację wywiewną, czyli oddzielny kanał wentylacyjny, a powietrze do spalania idzie kanałem z zewnątrz, przeważnie wprost do kominka, od dołu

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Nie za bardzo rozumiem. Pomieszczenie czyli powiedzmy salon musi mieć dwa kanały wentylacyjne grawitacyjne? Jeden nad kominkiem drugi obok? A jeśli będzie rekuperacja? Wtedy wiem że usuwa się grawitacyjne a co z kominkiem?

 

Opublikowano (edytowane)

Kratka wywiewna jest potrzebna w kotłowni z kotłem c.o i jest to wymagane przepisami. Kratka wywiewna przy kominie w salonie,gdzie będzie kominek czy piec to nieporozumienie. Nawet jak masz powietrze do spalania z zewnątrz,to kanał wywiewny obok komina może zassać ci do środka  dym z kominka (znad dachu przewodem wentylacyjnym). Jeśli już taki otwór jest,to warto zamontować kratkę z zasuwą. Teoretycznie  przy szczelnych oknach i nawietrznikach na nich,powietrze z zewnątrz powinno wyrównać ciśnienie wewnątrz. Przy niedostatecznym dopływie powietrza z zewn może wytworzyć się podciśnienie i cofnąć ci dym z komina przewodem wentylacyjnym obok. Przy wentylacji grawitacyjnej lepiej więc  dostarczyć powietrze do spalania z  zewnątrz.  Czasami i tak może wytworzyć się podciśnienie wtedy rozszczelniamy okna,jak nie ma wydajnych nawietrzników.

Porada,jeśli już masz kratkę w pobliżu kominka,to po prostu ją zatkaj.

PS Otwór wywiewny obok komina można wykorzystać jako....kanał powietrza z zewnątrz,jeśli nie mamy pod podłogą, rura spiro w dół, podłączenie do kominka i mamy powietrze z zewnątrz. Trzeba to jednak obudować,ale jest mozliwe.

 

Edytowane przez Panstan
Opublikowano

Komina jeszcze nie mam do kominka dopiero będę wybierał więc wybiore taki żeby nie miał wentylacji a większą dziurę się zatka. Myślę o kominie ceramicznym, średnica to pewnie 20cm. Czy sprzedawca sam wskaże mi na jakiej wysokości ma być trójnik do przyłącza rury spalin? Czy im wyżej tym lepiej? Odnośnie wyczystki jeśli komin będzie zlicowany ze ścianą to wyczystki nie mogę zrobić z boku komina i musi być wtedy pod wkładem kominowym?

Opublikowano
21 godzin temu, Panstan napisał:

. Nawet jak masz powietrze do spalania z zewnątrz,to kanał wywiewny obok komina może zassać ci do środka  dym z kominka (znad dachu przewodem wentylacyjnym).

 

Całość wygląda tak. I jak widać w kotłowni kanał wentylacyjny jest obok spalinowego. Czyli lepiej zrobić w innym miejscu? Albo na poddaszu puścić rurą spiro w innym miejscu i wypuścić w dachu w formie dachówki wentylacyjnej żeby nie był w pobliżu dymowego?

 

6edefa0da6cc3060gen.jpg

 

 

Opublikowano

Kotłownia to nie problem,sam mam kanał wentylacyjny w kotłowni,plus 4 wyżej w pokojach i spalinowy w jednym kominie. Dymowy ma przedłużkę a wentylacyjne są niżej,tu problemu nie ma. Inna sprawa to kominek/piec w salonie,gdzie palimy drewnem i potrzebne są olbrzymie ilości tlenu,dlatego dostarczyć się je powinno z zewnątrz. Z wewnątrz też się da,ale okna trzeba rozstrzelnić w czasie palenia,a grawitacyjna kratka obok kominka to nieporozumienie,chyba,że będziesz przytykał  w sezonie zimowym.

7 godzin temu, vasteq napisał:

Odnośnie wyczystki jeśli komin będzie zlicowany ze ścianą to wyczystki nie mogę zrobić z boku komina i musi być wtedy pod wkładem kominowym?

Wyczystkę robisz tam gdzie masz dobry dostęp,może być i w sąsiednim pomieszczeniu 😉

7 godzin temu, vasteq napisał:

Czy sprzedawca sam wskaże mi na jakiej wysokości ma być trójnik do przyłącza rury spalin?

On ci go sprzeda.  Na jakiej wysokości zamontujesz trójnik to twoja sprawa,ale najczęściej jest montowany ok 2m nad posadzką. Do wkładu kominkowego. Jak jest piec akumulacyjny/kaflowy to inna sprawa.

 

Opublikowano

Ok. Mierzyłem otwór w stropie pozostawiony pod komin kominka i ma takie wymiary 81x42 cm. Teraz mam taki pomysł zamiast zatykania zbyt dużego otworu żeby to wykorzystać i wmurować dwa kominy pod dwa wkłady. Jeden w piwnicy na gałęzie, drewno, śmieci itp. A drugi na parterze jakiś czystszy na pellet, gaz. I wtedy w zależności od potrzeb będę sobie podłączał. Musiały by to być kominy z płaszczem wodnym lub przynajmniej jeden (ten w piwnicy, a w salonie rekreacyjnie, ozdoba sezonu zimowego). Czy uważacie że tak można? Na jednym kominie wiem że to będzie niemożliwe (lub bynajmniej nielegalne) ale chyba dwa kominy systemowe powinny się w ten otwór zmieścić?

 

Opublikowano

Oczywiście,byle był dobry dostęp,a wyczystka szczelna.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A materiał na komin dla kominka opalanego drewnem? Ceramika czy stal? Słyszałem że ceramika izostatyczna nie uwzględnia reklamacji związanej z wybuchem (jest bardzo krucha) a czy stal wytrzyma temperatury panującej w kominku opalanym drewnem?

Opublikowano
W dniu 24.08.2021 o 21:08, vasteq napisał:

Czy dla 300 m2 wkład kominkowy powinien mieć z 24kW?

Polowa z tego wystarczy, niech bedzie 15. Polowa i tak idzie w komin. Wiekszy ladnie wyglada ale tam gdzie stoi robi sie za goraco.

Nigdy przy kominku nic mi nie wybuchlo.

Opublikowano (edytowane)
40 minut temu, PioBin napisał:

Nigdy przy kominku nic mi nie wybuchlo

 

Ale istnieje takie ryzyko? Czy to bardziej przy węglu?

Czy zmienia coś fakt że będzie to kominek z płaszczem wodnym?

Edytowane przez vasteq
Opublikowano

Nadmiar powietrza w kominku tak rozczencza i schladza gazy ze malo prawdopodobne. Zeby wybuchlo musi zrobic sie najpierw odpowiednie stezenie gazow palnych i potem pojawic temperatura (ogien, iskra). Czy da sie?

Plaszcz wodny ma swoje plusy i minusy. Bedzie smolic komore spalania chyba ze wylozona ceramika. Plusy odbior ciepla do instalacji (bufora) wiec i strona zewnetrzna nie (prze)ogrzewa az tak pomieszczenia i z drugiej „mniej smierdzi” farba, kurz itp.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A czy może ktoś powiedzieć jaki trójnik wybrać 90st czy 45st? Od czego to zależy?

Szukałem opinii na temat nierdzewnych kominow Checz i są całkiem dobre ale nie sprzedają oni pustaków. Komin wygląda tak:

 

4_m_78_1.jpg.f2d2360b7b1edb23a155e1c9c48270b5.jpg

 

A miejsce jakie mam przeznaczone to ściana i strop. Czy lepiej umieścić rurę w pustaku keramzytowym lub jakos zabudować?

 

IMG_20210914_185105.thumb.jpg.05cb4088d45ace84692a4d4109894d23.jpg

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.