Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Posiadam od niedawna kotłownię wykonaną przez hydraulika, której schemat poniżej załączam i proszę o ocenę przyjętego rozwiązania oraz komentarz odnośnie paru kwestii.

 

W kotłowni znajduje się piec na ekogroszek z zasobnikiem (20 kW), zbiornik na CWU (140 L), pompy CO, CWU i cyrkulacyjna. W skład instalacji wchodzi m.in. kilkanaście grzejników z głowicami termostatycznymi i 3 niewielkie obwody podłogówki, każda z zawoerm RTL na powrocie.

 

1. Przy pompach nie ma zaworów zwrotnych (tzn. wydaje mi się, że ich nie ma, chyba, żebywają zawory kulowe zwrotne) - czy powinny tam być? (czy zawór np. przy pompie CO zabezpiecza przed "wyciąganiem" wody z instalacji CO zamiast gorącej z pieca?)

 

2. Przy pompach nie ma zaworów różnicowych - czy powinny być? (czy zabezpieczają pompę w przypadku zakręcenia wszystkich grzejników? tak rozumiem najczęstrzy sposób ich instalalcji)

 

3. Zawór trójdrożny (bez automatyki) jest zamontowany na zasilaniu - z tego, co rozumiem jest on po to, by do grzejników nie podawać zbyt gorącej wody prosto z pieca, tylko nieco chłodniejszą po wymieszaniu z wodą z powrotu. Takie rozwiązanie jako wystarczające zalecił dystrybutor pieca, zamiast zaworu czterodrogowego. Czy w przypadu stalowego spawanego pieca na ekogroszek nie lepiej jednak by było zastosować czterodrogowy, by ustrzec się wykraplania wody i korozji spowodowanej zbyt niską temperaturą powrotu?

 

Czy może jednak aktualne rozwiązanie nie jest błędem? (wydaje mi się, że w aktualnej sytuacji zmniejsza się prędkość przepływającej wody przez piec, więc może nie następuje tak znaczne wychłodzenie - ale może to spowolnienie jest nieznaczne...)

 

Zawór zamontowany jest tuż przy piecu, powrót do pieca także, żadnych syfonów cieplnych itp...

 

4. Raz na jakiś czas (nie częściej niż raz w miesiącu) zdaża sę, iż kapie z zaworu bezpieczeństwa (chyba 6 barów) przy CWU. Kontrola ciśnienia w sieci (w innym terminie) wykazała ok. 3,5 barów. Czy możliwe są tak znaczne sporadyczne wzrosty ciśnienia w zewnętrznej instalacji? Czy zainstalowane naczynie wzbiorcze przeponowe nie służy temu, by ewentualne wzrosty ciśnienia niwelować?

 

 

To będzie pierwszy sezon kotłowni i całej instalacji, wolę wiedzieć, co mnie czeka. Zatem generalne pytanie - zostawić jak jest czy przerabiać? Jako że w przypadku konieczności przeróbek będę musiał każdorazowo wołać fachowca, wolę to przerobić raz z dobrze.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdy komentarz.

post-10566-1255291943_thumb.png

Opublikowano

Powrót bojlera powinien być wpięty między zawór 3-D a piec. Przy obecnym podłączeniu w czasie pracy pompy ładującej bojler może dochodzić do sytuacji że zawór 3-D nie będzie obniżał temp. zasilania CO bo na obydwa wejścia będzie podawana woda o temp. pieca. Podłączając pompę ładującą bojler do sterownika pieca jako pompę CO sprawimy że będzie ona pracować wtedy gdy piec będzie grzał i przez co podniesie temp. powrotu do pieca. Wtedy przez wyłączenie pompy obiegu CO przechodzimy w tryb letni i grzejemy tylko CWU. 1 W tym układzie nie trzeba zaworów zwrotnych. 2 Jeżeli instalacja CO jest typowo pompowa a tak to wygląda ze schematu to nie są potrzebne ( zawory różnicowe nie zabezpieczają pomp tylko zapewniają możliwość obiegu grawitacyjnego ). 3 Przy takim piecu lepiej stosować zawór 4-D ale podłączając bojler i jego pompę tak jak opisałem podniesiesz temp. powrotu bez zaworu 4-D. 4 Być może naczynie wzbiorcze dla CWU jest zbyt małe ( min. 5l ) a wahania temp. w bojlerze są zbyt duże.

Opublikowano
Powrót bojlera powinien być wpięty między zawór 3-D a piec. Przy obecnym podłączeniu w czasie pracy pompy ładującej bojler może dochodzić do sytuacji że zawór 3-D nie będzie obniżał temp. zasilania CO bo na obydwa wejścia będzie podawana woda o temp. pieca. Podłączając pompę ładującą bojler do sterownika pieca jako pompę CO sprawimy że będzie ona pracować wtedy gdy piec będzie grzał i przez co podniesie temp. powrotu do pieca. Wtedy przez wyłączenie pompy obiegu CO przechodzimy w tryb letni i grzejemy tylko CWU

 

Nie wiem, czy dobrze zrozmiałem - powrót bojlera powinien być wpięty pomiędzy trójnik (ten z odejściem do zaworu 3-D) a powrót do pieca? Taka modyfikacja jest chyba w każdym przypadku zasadna, bo w aktualnej sytuacji powrót z bojlera może wracać w większym stopniu przez zawór 3-D zamiast przez piec - zgadza się?

 

Sterownik pieca działa z priorytetem CWU zatem nie ma możliwości, by obydwie popmy pracowały. I chyba wolę tak zostawić, nie podpinać pompy CWU pod pompę CO, by woda grzała się wtdy, kiedy trzeba, a nie gdy w chacie zrobi się chłodniej.

Opublikowano

Tak powrót z bojlera między trójnik zaworu 3-D a powrót pieca. Priorytet CWU w piecu zawsze można wyłączyć. Rozumiem że do sterownika pieca masz podłączony termostat pokojowy. Więc proponuję pompę bojlera podłączyć na stałe pod sieć lub przez osobny sterownik ( taki do pompy CO ) aby wymusić na niej pracę podczas pracy pieca. W innym wypadku będziesz miał bardzo(!) chłodny powrót od pieca i szybko go zajedziesz. Albo zawór 4-D.

Opublikowano

Witam - włączając się do ciekawej dyskusji: wypada zauważyć, że oba obiegi na ogół mają różne temperatury powrotu, powrót z CO zwykle jest chłodniejszy. Jezeli więc powrót z CWU będzie podłączony jak w schemacie, może uniemożliwić prawidłową pracę zaworu 3-DR, a jest przydatny dla podtrzymania temp. powrotu na kocioł. Przyłączam się do opinii, że warto powrót z CWU kierować bezpośrednio do kotła, a nawet z w/w powodów oddzielić go zaworem zwrotnym od powrotu z Co, który z kolei powinien zasilać chłodne wejście 3-DR. A poza tym - optymalny i sprawdzony jest jednak układ z 4-DR. :huh:

Opublikowano

Jeżeli warto przerobić, to już tak, by było jak najlepiej - czyli zastosuję zawór 4-D i przeniosę powrót z bojlera w stronę pieca. Jeżeli nic nie pokręciłem, to poniższy rysunek powinien pokazywać stan docelowy.

 

Kocioł mój posiada 2 króćce zasilania i 2 powroty, hydraulik wykorzystał tylko jedną parę, myślę, że sesnownie będzie przerabiając puścić bojler na osobnej parze.

 

Rozumiem, iż więcej zmian nie trzeba? Żadnych dodatkowych zaworów zwrotnych czy różnicowych? (obieg grawitacyjny wykluczam)

 

Uzupełniając informacje - tak, posiadam sterownik pokojowy (załączający pompę CO).

Okazuje się, że się myliłem - sterownik może wysterować obie pompy CWU i CO jednocześnie. Ale to nie powinno chyba mieć znaczenia.

 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarze.

post-10566-1255384417_thumb.png

Opublikowano

zastanawiające ze nikt nie pomyslał ze zasobnik poziomy moze pracowac grawitacyjnie

jesli są spełnione podstawoew warunki - blisko pieca i jest jak go powiesić

tym bardziej jak piec ma osobne krócce do zasilania , nie potrzeba pompy , nie trzeba sie martwic o zimny powrót do pieca , bez kombinacji z zaworem 4-d

pozostawic mieszacz na co, zmienic podłaczenie banika temp. na piecu 55-60 i jest ok

a przy okazji to zawór 4 -d jest mocno przeceniany w wielu przypadkach nie potrzebny

czy ktos pali groszkiem moczonym jak miał w miałowcu ??

 

jeszcze ad.4 skoki cisnienia w sieci do 6 atm moga sie zdazyc szczególnie noca i nie zauwazysz tego ,rozwiazaniem jest montaz reduktora, ograniczyć cisnienie do 3 atm wpływa to równiez na mniejsze zuzycie wody

Opublikowano

to jest banalnie proste, bojler płaszczowy poziomy pod sufitem w kotłowni, zasilanie i powrót miedź 18, najważniejsze jest miejsce zasilania, najlepiej w otwór w kotle na zawór bezpieczeństwa lub tuż na wyjściu z kotła ale jeszcze na grubej rurze przed redukcją, powrót też tak samo na dole,

temp. wody CWU jest zawsze taka jak na kotle, 45-60 stopni, jak prąd wyłączą to na grawitacji temp. mam nawet powyżej 90 st. i tym samym bojler się odkaża,

jest tylko jeden zaworek kulowy zamykany na okres letni jak grzeję bojler prądem, proste i niezawodne

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.