Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana pieca na ekogroszek na pompę ciepła powietrzną lub kocioł gazowy.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

zamierzam zrobić kilka modyfikacji w moim domu. W tej chwili mam piec na ekogroszek oraz zasobnik wody. Mam zamiar zainstalować fotowoltaikę i pompę ciepła. Rozmawiałem z jedną firmą która się tym zajmuje i szpec który do mnie przyjechał doradził żeby sprawdzić jak wygląda sprawa z gazem (mam gaz w drodze). Ponoć jeśli instalacja gazowa będzie kosztować do 20 tyś to będzie to bardziej opłacalne niż pompa. 

I teraz co byście doradzili aby to było najbardziej efektywne:

1. FV plus pompa ciepła

2. FV plus kocioł gazowy

3. FV plus kocioł gazowy plus zasobnik ciepłej wody (gaz będzie wtedy tylko do ogrzewania chałupy i wody w zimne miesiąca a w ciepłe przełączę na ogrzewanie wody elektryczne z FV)

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie przyłącze gazowe kosztuje niecałe 2600 zł brutto (faktura z czerwca 2021). W cenie jest przyłącze do 15m od rurociągu zakończone skrzynką. Każdy dodatkowy metr to chyba 100zł więcej. 

Projekt 800zł, ekspertyza kominiarska 100zł, wkład kominowy kilkaset lub więcej uzależnione od długości komina. Chyba, że wyrzut boczny.

Kocioł gazowy np. Termet Gold ze sterownikiem ST-2801 WIFI to koszt 5 tysięcy.

Do tego dojdą przeróbki w instalacji, ale zapewne zarówno przy pomie ciepła jak i kotle gazowym.

Gdzie przebiega rura z gazem sprawdzisz sobie na geoportalu.

Jak planujesz fotowoltakikę, to pompa ma sens, ale musisz to sobie wszystko przeliczyć. Zapotrzebowanie budynku. Zbędny leżący na zerowym koncie pieniądz czy trzeba podeprzeć się kredytem, zwroty z dotacji itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

dzięki za pomoc. Czekam za wyceną opcji z gazem. Jeśli to będzie 10-15 tyś to chyba jednak to będzie lepsza opcja. A czy jest możliwa taka instalacja, że zimne miesiące ogrzewanie i ciepła woda (zasobnik)  z użyciem gazu a w ciepłe przełączenie ciepłej wody na elektrykę? Ma to sens z FV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz nadprodukcje prądu, to warto to wykorzystać.
Jednak Jak masz płacić za prąd ekstra w zwykłej taryfie po 63-65 groszy za kWh, czy nawet w obniżonej po 30 groszy, to lepiej grzać gazem w cenie 20 gr za kWh.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.