Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy w łazience - dom bez kotłowni.


mateo1995

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kocioł gazowy byłby z zasobnikiem 20l. W zasadzie chcę z powierzchni zabudowy wyciągnąć jak najwięcej a kotłownia nie jest mi potrzebna. Czy jest sens tak podchodzić do tematu?

Co z kosztem instalacji, skomplikowaniem tak aby nie była widoczna? Rodzina 2+1. Czy poniesienie kosztu wykonania kotłowni ma uzasadnienie dla oszczędności na przygotowaniu cwu za pomocą solarów? Ostatecznie może jest możliwość zabudowy kotła jednofunkcyjnego wraz zasobnikiem stojącym pod nim i zabudowanie szafą.

parter_.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wanna ma być na styk z kotłem - to niedopuszczane - tam musi być min 0,5m odległości.

Ponadto wg przepisów kocioł nie może być obudowany czy zabudowany - potrzebna jest przestrzeń 6,5m3 + strefa technologiczna wymagana na potrzeby konserwacji.

Bojler pod kotłem jak najbardziej, jest lepszym rozwiązaniem niż zasobnik wiszący na ścianie

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tutaj dom byłby rysowany od zera więc można a nawet wskazane byłoby rozciągnąć budynek w stronę wejście powiększając kotłownię i sypialnię - 0,5m od wanny byłoby spełnione. Kocioł byłby z zamkniętą komorą spalania. Zabudowa szafą na zamówienie bez pleców - byłaby odsuwana też nie wchodzi w grę?

1. Czy w ogóle jest możliwe takie wykonanie instalacji aby nie była widoczna jeśli nie zdecyduję się jednak na zasobnik a jedynie kocioł z 20L zasobnikiem? Nie będzie pomiaru wody, pomp obiegowych(bo jest kotle) raczej wszystko można schować w ścianie? Prosta instalacja.

2. Czy inwestycja w solary, droższą instalacje, duży zasobnik CWU, osobną kotłownię ma sens i ma szansę się zwrócić z oszczędności na przygotowaniu CWU? Wiadomo że nikt tego dokładnie nie przeliczy ale tak mniej więcej co o tym sądzisz?

3. Czy rozdzielacze mogłyby być zlokalizowane w ścianie w szafie w przedpokoju.

4. Czy jeśli byłyby montowana instalacja PV na dachu można już teraz przewidzieć wykorzystanie prądu do przepływowego grzania wody - bez zasobnika. Np przewidzieć możliwość podłączenia takiego ogrzewacza w szafce w kuchni? Trzeba by odejść zasilaniem pieca w zimną wodę użytkową w kuchni i przewidzieć tam możliwość instalacji przepływowego podgrzewacza? Czy taki podgrzewacz musiałby być instalowany za kotłem?

Edytowane przez mateo1995
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 - kocioł z zasobnikiem ma większy gabaryt niż sam kocioł

ad2 - solary potrafią zabezpieczyć ok 60% ciepłej wody, więc policz sobie 

Wg mnie to zwróci się po -10 latach

ad3 - jakie rozdzielacze - jak ma być grzany dom?

ad4 - grzanie przepływowe to moc rzędu 6kW lub więcej

sposób i miejsce montażu ogrzewacza zależy od konkretnych modeli czy schematów zasilania

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce instalowania kotła w pomieszczeniu wyposażonym w wannę lub prysznic z brodzikiem oraz sposób podłączenia go do instalacji elektrycznej – zgodne z wymaganiami PN-HD 60364-7-701. Kocioł objęty niniejszą instrukcją posiada stopień ochrony elektrycznej zapewnionej przez obudowę IP X4D. Wyposażony w przewód zasilający z wtyczką może być zainstalowany w strefie 2 lub dalej – nie wolno go instalować w strefie 1.  Więc nie musi być 0,5 m odległości od krawędzi wanny.  Urządzenie może być instalowane pomiędzy wiszącymi szafkami kuchennymi albo w szafce pod warunkiem zachowania odpowiedniej wentylacji od góry i od dołu to znaczy przez wykonanie w szafce
prostokątnych otworów (nawiewny w dnie szafki i wywiewny w górnej ściance) każdy o przekroju minimum 50 cm2. Często spotykam się z zabudową kotłów wiszących w ten sposób że front szafki drzwi są ażurowe zamiast pełnej płyty. Proponuję zainteresować się kotłami firmy Saunier Duval Isofast 21 Condens T26- CS/1 moc 2.5 - 20 kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 21 litrów lub IsoTwin Condens T26-CS/1 moc 2.5 - 20 kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 2x21 litrów.  

 

Strefy montażu kotła.PNG

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jak wygląda rozdzielacz , ty pewnie nie wiesz że aby podłogówkę podłączyć wprost pod kocioł to potrzeba w kotle odpowiedniej pompy, która to pociągnie ,

Więc jak ma być podłogówka to z projektu instalacji odczytaj wymagane ciśnienie dyspozycyjne dla twojej podłogi i to uwzględnij w wyborze kotła.

Inaczej trzeba będzie dawać sprzęgło i dod pompę + ew sterowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.