Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak podłączyć grzejnik drabinkowy w starym bloku z możliwością regulacji grzania?


Marucins

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję pomocy.

Muszę wymienić stare paskudne świece w łazience. Na grzejnik drabinkowy wraz z termostatem.

Wszystko byłoby super gdyby nie fakt że to stary blok i cały pion CO jest połączony ze sobą.
Gdy podłącze normalnie (ciepła-ciepła/powrót-powrót) to podczas korzystania z termostatu zakręcam przepływ ciepłej wody w całym pionie.

Grzejnik to najprostszy drabinkowy "Bolero 500/1200" tak, aby można było wysuszyć ręcznik czy gacie.

Jak mam podłączyć grzejnik, aby przy korzystaniu z termostatu sąsiedzi na dole nie dzwonili do administracji że im grzejniki w łazience nie grzeją, bo przepływ został całkowicie zakręcony?

f055bcbc7b9365567d92fd223b63a4a26bfa3a21

Na górze rury prowadza do zbiornika wyrównawczego. Zostanie to odcięte i zamknięte od strony sąsiada.
U mnie w całym mieszkaniu będą odpowietrzniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynkach spółdzielczych i tam gdzie są wspólnoty aby wymienić grzejnik musisz uzyskać zgodę zarządu. Tam powiedzą ci jakiej mocy musisz zamontować grzejnik. Instalacje CO są częścią wspólną i każda ingerencja w majątek wspólny wymaga zgody zarządu .A na marginesie ,wiesz jakiej mocy jest ten stary grzejnik rurowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodę mam. Nawet hydraulik z administracji będzie to robił.
Na sąsiednim osiedlu administracja sama likwidowała te zbiorniki wyrównawcze, montując wszędzie odpowietrzniki - tak to zrobili...

IMG-0462-20210506-184835.jpg IMG-0463-20210506-184835.jpg IMG-0464-20210506-184835.jpg

IMG-0465-20210506-184835.jpg IMG-0466-20210506-184835.jpg

Nie chcę mieć w chacie podobnego gnoju.
Chcę, aby to było schludne i minimalistyczne. A że robię generalny remont, to chce mieć możliwość, aby grzejnik móc zdjąć, aby położyć na ścianie porządnie płytki.

Z tego co się dowiedziałem, to ten facet co będzie robił - wspomniał że chce zamontować grzejnik na gołej ścianie i prawdopodobnie zobi układ zamknięty u góry z odpowietrznikiem - Czyli... po linii najmniejszego oporu.
Jak komuś podoba się coś podobnego co pokazałem na zdjęciach sąsiada - ok. Mnie to kompletnie nie pasuje. Temu muszę wytłumaczyć mu jak i co oczekuję, aby było to zrobione porządnie. Niestety moja wiedza jest znikoma, dlatego wolałem zapytać specjalistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marucins napisał:

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Mowa jest o zrobieniu czegoś takiego? 

W ścianie ukryć rury, z odpowietrznikiem na górze, do którego zrobić dostęp i wpiąć się do tego układu trójnikami?

714f0ee612a144a38431010712c1d95f2c634336

 

Tak nie możesz zrobić ta rura na górze idzie do naczynia przelewowego ( powinno byc pod sufitem na klatce schodowej ) a dalej do rury sygnalizacyjnej która wraca do piwnicy i tam gdzieś jest zawór do odcięcia przy napełnianiu . To wygląda na ostatnie najwyższe piętro z urokami rur pod sufitem w całym mieszkaniu . Piony muszą zostać natomiast sam grzejnik może nie pracować tak jak byś tego chciał  bo robisz układ bocznikowy a masz w tej chwili szeregowy . Dwie prawe rury są równoległe w stosunku do zasilania a trzecia grzeje już w zasadzie na powrocie tych dwóch pierwszych .Odpisałeś .To czym sie przejmujesz jak spółdzielnia to zrobi to bierze to na własna d....e .  Jak jeszcze mieszkałem w bloku to tak samo wywalili te przelewy i założyli automaty na pionach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że woda pójdzie na spinkę u góry a nie na termostat grzejnika  bo przez nią  będzie miała łatwiej , bez oporów . W tej chwili wszystkie grzejniki tego pionu szeregowo połączone stanowią jeden grzejnik i aby to zastąpić tak samo trzeba by wpiąć grzejnik przepływowo  czyli zasilanie i powrót z dołu grzejnika a jedno górne wyjście  na przelew do góry . I teraz najważniejsze bo w takim układzie nie można zastosować zaworu termostatycznego ( w zasadzie to żadnego )  bo będziesz nim regulował temperaturę w całym pionie . Taki to już urok układów szeregowych . W zasadzie to nie widzę tu dobrego rozwiązania . Najlepiej zejdź piętro niżej do któregoś sąsiada i zobacz jak idą piony czy grzejniki maja wpięte szeregowo czy równolegle do pionu . Jak równolegle to nie ma problemu można dać termostat i zawór powrotny  a jak szeregowo to kicha .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wszyscy sąsiedzi ale pode mną mają świece. Nie nie ruszali tylko że u nich ta świeca była na ścianie wejściowej a nie na łączącej WC z Łazienką (ja te pomieszczenia połączyłem). Sąsiadka z dołu też tylko tak jak pisałem ona ma je na ściance wejściowej a dwa że są u niej mniejsze.

A zrobić takie połączenie?

644ce617dcdd9f5e71063de88aa86bd887878955.jpg

Na dole połączyć rury razem wtedy gdy moje zawory będą zakręcone to sąsiedzi dalej będą mieli zamknięty obieg - ciepły kaloryfer.
I dać odpowietrznik pionu - tylko gdzie? (obok tego złącza?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic nie daje tobie potrzeba zawór do instalacji jednorurowych tylko trzeba by znać przepływ żeby dobrać go właściwie żeby cię sąsiedzi nie zlinczowali .

Coś takiego

https://www.caleffi.com/sites/default/files/file/01051_pl.pdf

Tylko nie wiem jaki do tego grzejnik dobierzesz bo on ma swoje uwarunkowania montażowe ( patrz w opisie  pdf).

Jak majster skasuje rurę przelewową to obowiązkowo w grzejniku w górnym gwincie  odpowietrznik automatyczny .

W/W zawór wykorzystuje tylko jedno dolne wejście grzejnika na pozostałe korki + odpowietrznik ( są też ładne modele mieszkaniowe coś wybierzesz) .

https://krakfach.pl/pl/p/Odpowietrznik-automatyczny-do-grzejnikow-CALEFFI/3466?gclid=EAIaIQobChMI-dPZ3_q38AIVQQOLCh2Q0ATIEAYYAiABEgKaKPD_BwE

Powodzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.05.2021 o 21:06, henryk1953 napisał:

W budynkach spółdzielczych i tam gdzie są wspólnoty aby wymienić grzejnik musisz uzyskać zgodę zarządu. Tam powiedzą ci jakiej mocy musisz zamontować grzejnik. Instalacje CO są częścią wspólną i każda ingerencja w majątek wspólny wymaga zgody zarządu .A na marginesie ,wiesz jakiej mocy jest ten stary grzejnik rurowy?

sory za off topic

 

Henryku gdzieś ty był przez ostatnie 3 lata jak cię nie było ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.