Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik poniżej powrotu - nie grzeje


michal363

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem i postanowiłem poprosić Was o pomoc. Robię remont łazienki i jednocześnie małą przeróbkę instalacji CO - dołączenie dwóch grzejników, które znajdują się poniżej poziomu powrotu do kotła. Instalacja jest stara na grubych rurach, wyposażona w pompkę na powrocie znajdująca się przy kotle oraz zwór 4D. Łącznie z poziomów znajdujących się na parterze wyprowadzonych 5 grzejników na piętro, przy czym na odejściu na grzejniki zamontowany jest trójnik i jedna rura wchodzi na grzejnik a druga wyprowadzona jest w pionie aż do strychu, prawdopodobnie gdzieś te rury się schodzą i są skierowane do naczynia wyrównawczego znajdującego się na strychu. Tak w skrócie przedstawiłem jak wygląda fragment którego nie załączyłem na poniższym schemacie. Zmiany, które dokonałem to odcięcie obecnego grzejnika w łazience na piętrze (rura powrotu została wycięta z poziomu i zaślepiona, natomiast rura zasilająca została zaślepiona na trójniku, aby zachować przepływ do zbiornika wyrównawczego. Kolejnymi posunięciami było dołożenie dwóch grzejników - w łazience na parterze oraz w kuchni na parterze w sposób pokazany na schemacie. Po podłączeniu grzejnika w łazience na dole - nie grzeje. Obawiam się, że jeśli podłącze ten grzejnik w kuchni na dole będzie ten sam problem.
Bardzo proszę o pomoc, gdyż nie wiem jak sobie z tym poradzić, aha jeszcze dodam, że grzejnik w łazience na górze nie został jeszcze podłączony jedynie są wyprowadzenia i nie jestem w stanie teraz stwierdzić czy on będzie grzał.

Zrzut ekranu 2021-03-05 134506.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba wstawić drugą pompkę, bo ta co jest teraz wymusza tylko obieg w kotle.

Te grzejniki na górze grzeją się grawitacyjnie, a na dół ciepło nie pójdzie, dlatego musisz mieć pompę, która będzie wymuszać obieg w grzejnikach.

Tak mi się wydaje.

A zawór 4D jest z siłownikiem, czy ręczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałem dodac, ze ten obieg co narysowalem w lewo czerwona linia to idzie na bojler. I czy tutaj gdzie narysowałam ten czerwony prostokąt to jest odpowiednie miejsce do zamontowania pompki? I wowczas którą pompke podłączyć pod sterownik kotła, gdyz na ta chwile mam podłączoną tą co jest na powrocie.

Screenshot_20210306-122102_Samsung Internet~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak powinna wyglądać, jednak nie jestem w stanie wszystkiego zmienić, pompkę na bojlerze mam gdyż mam zamontowane kolektory. I tutaj przepiąc bojler bezpośrednio na kocioł jest niemożliwe, tak samo zmiana podłączenia zbiornika wyrównawczego. 

Czy jeżeli dołożę pompkę na zasilaniu za zaworem 4D to powinno pomóc? I którą pompkę podłaczyć pod sterownik kotła jak pompa CO? Gdyż obecnie mam podpiętą pompkę na powrocie, a jeżeli dodam pompkę na zasilaniu, to mogę ją podłaczyć pod sterownik jako pompkę cyrkulacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jak nie możesz wykonać tego zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i prawem budowlanym to wywal ten zawór 4D. Pompę zostaw na powrocie wraz z TZM. Będzie kocioł chroniony i bojler będzie mieć czym grzać. Regulację temperatury grzejników zrealizujesz zaworami termostatycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.