Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Daikin Altherma 3 R W


bouwenkopen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie montażu Pompy Ciepła Daikin Altherma 3 R W.  Aby nie utrudniac rysunku nie dodawałem nic o CWU (bo tam wiem jak zalozyc) oraz nie dodawałem calego schematu instalacji poniewaz mam tylko pytanie kontketnie odnosnie dobrania odpowiedniego BUFORA oraz dobrania odpowiedniego zaworu trojdroznego. Wybrałem  Wymiennik ciepłej wody użytkowej z buforem c.o SWVPC - 200/100 . Nie jest to standardowy wymiennik na jakim pracowalem dlatego chcialem sie dopytac aby nie popelnic bledu. Niechce kupic nic niepotrzebnego. Wezownica ma w tym przypadku zasilanie na gorze a na dole sa 4 wyjscia. Chcialem pompa obiegowa i zaworami zwrotnymi tak ukierunkowac droge jak na schemacie . Pompy obiegowe wraz z kierunkiem narysowane na fioletowo.  Zawor zwrotny zawsze daje za pompa obiegowa wiec nie rysowalem ich juz. Na chwile obecna tak wyglada moj plan. Niewiem czy nie za duzo tych pomp  obiegowych. Niewiem tez czy dac pompe obiegowa na powrocie do pompy ciepla czy tez na wejsciu (jak widze u wiekszosci ludzi). W moim schemacie nie ma tez zaworu  trojdroznego . czy nalezy go dodac ?


calosc instalacji planuje zrobic na miedz fi 28. 


Uprzejmie proszę o pomoc rady. 

Z gory dziekuje za odpowiedzi 

image.png.a213d9af903169ddf943ad13115101e8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z danych technicznych wynika że jest to split, czyli jednostka zewnętrzna np. RRGA08DAV3 jest połączona rurami miedzianymi z jednostką wewnętrzną wiszącą na ścianie (hydrobox).

Ten schemat umieszczony przez Ciebie to raczej do monobloka.

Połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną powinien wykonać fachowiec z uprawnieniami f-gaz. - najlepiej serwisant obsługujący PC firmy Daikin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Czy Daikin Altherma 8kW dwustrefowy w połączeniu z podłogówką i grzejnikami to dobry wybór? Często słyszę opinię oczywiście od innych instalatorów bo Ci od Daikina będą polecać, że akurat jest to PC niskotemperaturowa i eksploatowanie jej gdy będzie dużo chodzić na 50stopni bardzo skróci jej żywotność. Pompa będzie po prostu mocno żyłowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie co oznacza 'dużo chodzić"? 50st potrzebujesz przy -18/-20 czy już wcześniej? Altherma wydoi co najmniej 60st w lekkich minusach i 55st przy -15st. Poza tym masz jeszcze nowy model średniotemoperaturowy, ale wtedy rozważyłbym zmianę grzejników. Widziałem te pytania na FM, gdzie pisałeś, że instalator określił żywotność na 10lat - niezależnie już o jakiej PC piszemy to bardziej znachorstwo oparte na tym co akurat gość sprzedaje niż obiektywna ocena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakie warunki dobierasz PC, więc ciężko w ciemno odnieść się do tego co pisałeś. Radzę tylko ostrożność przy wchłanianiu opinii osoby sprzedającej produkty jednego producenta/czy ogólnie tego co obecnie ma na stanie. Potrzebne są opinie osób, które nie mają żadnego interesu w polecaniu czegokolwiek - skupiłbym się na opiniach użytkowników, a tu też łatwo nie jest, bo prawie każdy zadowolony z tego co wstawił..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki o 1/3 mogę rozbudować bez problemu bo jest miejsce a są to grzejniki aluminiowe żeberka, których mam jeszcze sporo. W obecnej chwili na parterze jest podłogówka a na piętrze 6 grzejników z czego jeden cały czas zakręcony. Podłogówka na parterze jeszcze nie była uruchomiona. Na grzejniki szło 48 stopni z pieca i w pomieszczeniach było za gorąco, 25, 26 stopni. Najgorsze jest właśnie to, że każdy poleca to co sprzedaje i neguje inne 🙂 Na tego Daikina 8kW dwustrefowego mam ofertę za 43k. Instalator to AFSDA i ma firmę 20km ode mnie. Dobry wybór? Dobra oferta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jaki jest problem z Daikin em? Mają tylko dwie jednostki zewnętrzne, jednowentylatorowa 4-8kW, a tak naprawdę 6 i od razu dwuwentylatorowa 16. Dla typowych domów 150-180m2 żadna z nich nie pasuje. Jedna będzie co chwila defrościć, druga taktować. Dobra pompa do relatywnie duży wymiennik zewn pracujący z relatywnie małą sprężarką. W daikinie właśnie brakuje jednostki pośredniej 8-10kW. Ten sam problem ma Hitachi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też fakt - dwa modele i reszta softem przycięta (z możliwością zmiany mocy jakby ktoś się chciał pokusić), ale wielu producentów tak robi. Usłyszałem, że dwuwentylatorowe są lepiej wykonane, niestety co konkretnie to już się nie dowiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.