Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór mocy kotła kondensacyjnego


Reed9

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie o dobor mocy kotła gazowego. Dom lat 70ych ocieplony styropianem 10 cm, dach betonowy ocieplony wełną mineralną 15 cm, okna pvc z podwojnymi szybami, powieszchnia grzewcza 160 m2, instalacja stara grawitacyjna 6 osob do cwu, intensywnosc uzywania wody- tylko prysznice. Obecne źródło ciepła kocioł zasypowy, planowane nowe źródło kondensat jednofunkcyjny buderus bg 072( w gre wchodzi tylko ten model i marka) chce wykozystac zbiornik na cwu termica z wezownica który obecnie poziadam i podpiac do kotla. Dylemat- 14 kw czy 20 kw. Na cieplo właściwe wychodzi ze 14kw (10.3 na co + 3 kw na cwu). Dodam ze ten sezon grzewczy pochłonął 3 tony węgla a temp wynosila 25 st.? .Operatorem kotłowni jest narazie ojciec wiec stąd taka temp pomieszczenia. Ja bym spalil mniej. Jakies sugestie, porownania, opinie. 

Edytowane przez Reed9
Bład
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z modulacja w moi przypadku i ogrzewaniem przy temp zew. pow. 0 st. Moc gb 072 20kw zaczyna sie od

4,7 kw dla temp. pracy 80/60

5,2 kw dla temp. pracy 40/30

Co do wody to sa tylko prysznice i czy 14 kw nie da rady? W razie nizszych temp. moge wspomódz cwu podgrzewaczem gazowym termica bo wylot spalin z kotła bedzie w osobnym przewodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat ten Buderus? Jak jest Buderus z mocą 1.9kw, nie wiem jak różnica cenowa, ale ja kosztem komfortu, czyli otwierania okna na mrozie a za chwilę ubierania się z zimna nie zamontował bym takiego kotła nawet na grzejnikach. Rozumiem że Buderus bo to dobra marka? Też brałem pod uwagę głównie Buderusa.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vald 1431, czyli Ty uważasz ze kocioł 20 kw nie bedzie modulował na mocy rzędu 4/5 kw?

7 godzin temu, sambor napisał:

20kW będzie optymalnym rozwiązaniem, przy kotle gazowym mocy grzania na CW i na CO się nie sumuje,

Przeważnie kocioł kondensacyjny dobiera się pod kątem grzania CW. Masz 6 osób korzystających, więc potrzebna moc grzania będzie większa.

Tak wiem, nie sumuje sie. Podalem tylko jak jest to na stronie ciepło wlasciwe. Tam wychodzi 14 kw. Ale na ile mozna opierac sie na danych z tej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę podważać zdania Fachowca wyżej. Będzie modulował, ale jak przyjdzie 0-5°C będzie taktował, nie chce mi się tego liczyć dokładnie, ale jeżeli potrzebujesz 14Kw na -20°C to przy - 10° będziesz potrzebował tylko 7kw, a dalej już policz sam.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed taktowaniem zabezpieczy termostat pokojowy, a mała moc kotła nie zapewni komfortu nawet korzystania z umywalek, a co dopiero prysznic dla 6 osób.

Ale widzę że naraz zlecieli się miłośnicy downsizingu kotłów gazowych - więc wybór zależy od ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Paweł1979 napisał:

Bierz jukersa gc2300 15kw moduluje od 2kw przynajmniej nie będzie ci taktowal w okresach przejściowych których jest najwięcej.

Dlatego pisze ze wchodzi w gre tylko buderus bo mam juz kociol 20 kw w domu. Mam mozliwosc wymiany na 14 kw.

8 minut temu, sambor napisał:

Przed taktowaniem zabezpieczy termostat pokojowy, a mała moc kotła nie zapewni komfortu nawet korzystania z umywalek, a co dopiero prysznic dla 6 osób.

Ale widzę że naraz zlecieli się miłośnicy downsizingu kotłów gazowych - więc wybór zależy od ciebie.

A jak sie ma moc do temperatury zasilania. Czyli to co pisalem wczesniej. Czyli moc 4.7 i 5.2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samych rurach  CO podczas przesyłu stracisz ok 2-3kW ciepła a im wyższa temp zasilania to strata będzie wyższa.

Nie rozumiem po co dzielisz włos na czworo rozpatrując 4,7 i 5,2 kW, raczej martw się aby te grzejniki grzały dom na zasilaniu 50C- stara instalacja , pracująca na grawitacji wymagała na pewno dużo wyższych temperatur.

15 minut temu, Paweł1979 napisał:

Kto zakłada termostat do kotła burderus,

można założyć termostat ON/OFF za dużo mniejszą kasę, w tej instalacji nie potrzeba aż tak wielkiej automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Na samych rurach  CO podczas przesyłu stracisz ok 2-3kW ciepła a im wyższa temp zasilania to strata będzie wyższa.

Nie rozumiem po co dzielisz włos na czworo rozpatrując 4,7 i 5,2 kW, raczej martw się aby te grzejniki grzały dom na zasilaniu 50C- stara instalacja , pracująca na grawitacji wymagała na pewno dużo wyższych temperatur.

Na kotle zasypowym teraz utrzymujemy do 40 stopni  i temp w domu jak pisałem wczesniej dobija do 25 stopni przy temp zew. w okolicach zera. Wiadomo przy temperaturach jakie były na przełomie styczen luty wiecej ale nigdy nie prekroczyło 50. Nie chodzilo mi o różnice w mocy pomiedy 4.7 a 5.2 bo to znikome wartości ale wyjasnienie jak sie ma ten stosunek tych wartosci.

Jeszcze pytanie odnosnie mojego zapotrzebowania na cwu. Teraz mamy podgrzewacz gazowy z wezownica termica 120l , obciazenie cieplne 7 kw, powierzchnia grzewcza wezownicy wezownicy 0.52 m2. Oczywiscie wezownica pracuje tylko w okresie grzewczym, palnik w letnim. Dla nas w zupełnosci wody wystarczało. 072 14 kw moc na cwu ma 15.1 kw. Mozna jego moc i wydajnosc jakosc odniesc do termiki? Czy jest to porownywalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie ten? https://www.buderus.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/logamax-plus-gb122i-k-1-9-25-2-kw--1107407-p/ ten według ich specyfikacji ma niższą moc od Gb 072. Tylko oczywiście Buderus robi agresywny marketing i podaje zakres od - do dla trzech róznych mocy tego samego kotła czyli pewnie 1.9-14kw i 3-21kw, ale zawsze te 1.5kw jest mniej. No i oczywiście brak informacji dla jakiej temperatury wody kotłowej, bo te dane są pewnie dla temperatury 70-80°.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.