Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory słoneczne - pomoc w wyborze odpowiedniego rozwiązania.


dean1405

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Zastanawiam się nad założeniem kolektorów słonecznych  żeby podgrzewać sobie C.W.U. latem.

W domu na chwilę obecną znajdują się 4 dorosłe osoby. Posiadam bojler 300 litrowy z dwiema wężownicami.

Zużycie wody jest różne, ale można przyjąć, że bojler podgrzany do 60 stopni wystarcza na jeden dzień.


Żeby ograniczyć koszty chciałbym większość prac wykonać sam. Nie mam się jednak kogo poradzić w kwestii doboru technologii - płaskie czy rurowe, ciśnieniowe, bezciśnieniowe,

forma zabezpieczenia przed przegraniem itp. To czego na pewno chcę uniknąć to przewymiarowanie instalacji.

 

Znalazłem jeszcze na forum opis takiej instalacji - http://www.słoneczny.com.pl/aqua.php

Warta rozważenia w ogóle taka opcja?

 

Na koniec załączam rysunek mojego dachu. Położenie względem kierunków geograficznych i kąty nachylenia.

Z góry dzięki wszystkim za pomoc.

ułożenie dachu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie grzeję CWU kotłem na pellet. Latem również, codziennie odpalam kocioł po zagrzaniu CWU kocioł przełącza się na CO i dogrzewa łazienkę przez 5-10 minut. Po wygaszeniu kotła "wyciągam" jeszcze z niego ciepło dopóki pompa obiegowa się nie wyłaczy.

Właśnie oprócz grzania CWU latem szukam "sposobu" na dogrzanie łazienki. Czy zamiast zrzucać nadmiar ciepła do zbiornika drenażowego można byłoby nadmiar przełączyć na grzanie łazienki. Jak to jest rozwiązane? Pytam jako laik w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość ? 

Jaki byłby orientacyjny koszt takiej instalacji  (CWU dla 4 osób)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory, to nie kocioł, który nagle startuje i grzeje. Grzanie kolektorami, to dłuższy proces grzania,wiec dogrzewanie łazienki raczej odpada, szczególnie, że chcesz rano mieć ciepło w łazience. Ze zbiornika drenażowego nic nie wyciągniesz. Zbiornik drenazowy, to pośrednik pomiędzy kolektrem/ami, a zasobnikiem. 

Pytasz o koszt, ale nie piszesz ile cieplej wody zużywacie ( w ciągu dnia jak i również wieczorne kąpiele - prysznic /wanna) No i jaki masz duży zasobnik,bo rozumiem, że chcesz wykorzystać ten co masz od kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, radik81 napisał:

Obecnie grzeję CWU kotłem na pellet. Latem również, codziennie odpalam kocioł po zagrzaniu CWU kocioł przełącza się na CO i dogrzewa łazienkę przez 5-10 minut. Po wygaszeniu kotła "wyciągam" jeszcze z niego ciepło dopóki pompa obiegowa się nie wyłaczy.

Właśnie oprócz grzania CWU latem szukam "sposobu" na dogrzanie łazienki. Czy zamiast zrzucać nadmiar ciepła do zbiornika drenażowego można byłoby nadmiar przełączyć na grzanie łazienki. Jak to jest rozwiązane? Pytam jako laik w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość ? 

Jaki byłby orientacyjny koszt takiej instalacji  (CWU dla 4 osób)?

 

Tez mam instalacjie solarną drain back juz kilka lat ale nigdy nie przyszło mi do głowy aby odzyskać ciepło ze zbiornika drezanowego który ma chyba 20l i gr.1mm i dobrze ocieplony o kotle stalopalnym kiedyś myślałem który ma chyba 80l i jeszcze trza by doliczyć masę stali gr.6mm ktora akumuluje ciepło ale olałem sprawę mimo ze za palenie w kotle płacę ja kasę ,a z solarow mam za darmo ,tak z ciekawości zapytam czy w zimie dziurkę od klucza zaklejasz taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 woda praktycznie tylko do prysznica, może jakieś małe zmywanie w ciągu dnia, większe zmywanie w zmywarce. Zbiornik mam 100l dwupłaszczowy czyli raczej do solarów się nie nadaje. Jak zagrzeje go do 55°C to praktycznie wystarcza na jedną dobę ( 2 osoby dorosłe + 2 dzieci).

@romano78 nie chodziło mi aby ze zbiornika drenażowego odzyskać ciepło ale pytałem czy jest jakieś rozwiązanie aby po zagrzaniu zasobnika CWU grzać grzejnik w łazience wystarczyłoby jakieś 2 godziny i już w łazience robi się ciepło.

Łazienkę mam od północy i nawet latem jest tam chłodno dlatego latem CWU grzeję kotłem i dogrzewam łazienkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile masz możliwości techniczne, aby wykorzystać taki system, to i tak będziesz musiał zaworami kulowymi odcinać kocioł  od zasobnika, a otwierać obieg na kolektor. Na 100L wystarczy Ci jeden kolektor 2m/2. Spokojnie powinien go dogrzewac nawet ponad 60 st przy dobrej pogodzie. 

Grzanie łazienki musisz sobie odpuścić kolektorem. Gra nie warta świeczki i szkoda zachodu, oraz pieniędzy, nie spomnę o przeróbkach, które mogą nic nie dać. Taniej będzie włączyć farelkę na 10 min przed kąpielą lub nad ranem, niż bawić się w takie grzanie,a kolektor wykorzystać tylko do CWU. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, radik81 napisał:

Właśnie oprócz grzania CWU latem szukam "sposobu" na dogrzanie łazienki.

To wszystko zależy od konfiguracji instalacji jaka posiadasz. Bez żadnego problemu robię to u siebie. Przy czym nie mam kolektorów podłączonych a robi to grzałka.

Grzalka (podobnie jak wężownicą do solarow) grzeje zewnętrzny płaszcz CO. W środku jest zbiornik CWU. Z płaszcza zewnetrznego po uruchomieniu pompy podłogówki zaciagam ciepło i kieruje do łazienek (3szt.) latem lub na cały dom zima. Zawory na pętlach odcinają dom latem..

Wbrew temu o ogrzewaniu podłogowym te kilkanaście m2 w łazience podłogówki nawet latem jest w stanie wciągnąć pare kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba gra nie warta świeczki, za duże przeróbki i związane z tym koszty, chyba najlepszy sposób to CWU grzać solarami a w grzejnik wpiąć grzałkę lub farelka ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po chwili zastanowień nie jestem pewien, czy taki system z powrotem wody by u mnie zdał egzamin. Nie mam za bardzojak przeprowadzić rur do kotłowni, dlatego myślałem aby puścić je kominem wentylacyjnym, jak na rysunku poniżej.

Powiedzcie mi jeszcze jedno jak możecie. Czy przy moim dachu konieczne jest robienie dodatkowej konstrukcji żeby nachylić kolektory bardziej na południe? Osobiście wydaje mi się, że nie, latem słońce świeci prawie pionowo na dach. Może w przyszłości wykonałbym jakąś rozkładaną konstrukcję, żeby na zimę przechylać je bardziej w stronę słońca, żeby chociaż minimalnie je wykorzystać.

 

A co do samych kolektorów. Raczej zdecyduję się na zakup gotowych. Są w dość dobrych cenach a materiały do samodzielnego wykonania mocno poszły do góry. Tylko pytanie ile tych kolektorów powinienem założyć przy zużyciu wody opisanym w pierwszym poście i jaką firmę byście polecili?

 

 

ustawienie kolektora.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej napiszę później. Teraz brak czasu, ale narysowałeś tylko zasilanie kolektorów. Dorysuj jeszcze rurkę powrotną ( jak Ty to widzisz) Pamiętaj, że musi być zachowana kaskada, czyli powrotem czynnik spływa do pojemnika drenażowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie napisałem w poprzednim poście, że nie mam za bardzo jak tego powrotu wykonać, musiałbym wykonywać jakąś dodatkową konstrukcję, żeby kolektory znalazły się powyżej komina i płyn mógł swobodnie ściekać. Chcę tego uniknąć ze względu na bardzo silne wichury w moim miejscu zamieszkania.

Dlatego szukam alternatywnego sposobu zabezpieczenia instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 06:19, Trener40 napisał:

narysowałeś tylko zasilanie kolektorów. Dorysuj jeszcze rurkę powrotną 

Trochę przekręciłem... Narysowałeś powrót gorącego czynnika. Teraz :

Zasilanie kolektora ma być od dołu, więc jak nie masz strychu, to lipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 11:57, radik81 napisał:

pytałem czy jest jakieś rozwiązanie aby po zagrzaniu zasobnika CWU grzać grzejnik w łazience wystarczyłoby jakieś 2 godziny i już w łazience robi się ciepło.

Kiedyś tak miałem zrobione na poziomym zasobniku CWU  z jedną wężownica kolektor wpięty przez trójniki do wężownicy z lekko otwartymi zaworami kulowymi jak C WU osiągało odpowiednią temperaturę włączała się pompa CO lub CWU zależy jaki kto ma układ   i rozprowadzała nadmiar ciepła do łazienki na drabinkę i podłogówkę .Obecnie też tak mam zrobione tylko zbiornik mam 200 L z dwoma wężownicami i grzałkami do których zrzucam nadmiar z fotowoltaiki  teraz wężownica z CWU ta która jest podłączona z kotłem odbiera nadmiar ciepła do łazienki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 19:43, Trener40 napisał:

Trochę przekręciłem... Narysowałeś powrót gorącego czynnika. Teraz :

Zasilanie kolektora ma być od dołu, więc jak nie masz strychu, to lipa. 

 

A jest jakiś problem jakby przez ten sam komi szło zasilanie jak i powrót? Przecież i tak wszystko będzie pchać pompka. Mówię o klasycznym rozwiązaniu, nie drain back.

 

Strychy mam, ale 2 lata temu wszystko ocieplałem. żeby tamtędy przeprowadzić jakieś przewodu to bym musiał bardzo dużą

część tego ocieplenia wyrzucić i robić od nowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.