Skocz do zawartości
IGNOROWANY

sterownik i siłownik do zaworu dwudrożnego 2"


apkus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Proszę o pomoc w znalezieniu siłownika i sterownika do zaworu 2". Jest to taki zwykły zawór z czerwoną wajchą. Zamyka on obieg na grzejniki domu, pozostawiając mały obieg na bojler w piwnicy (załączam rysunek). Jest to stara instalacja grawitacyjna z żeliwnymi grzejnikami, ale działa bardzo dobrze. Niedawno jednak kupiłem nowy kocioł na drewno (Setlans Selman) i chciałbym mu trochę ulżyć w żywocie uzyskując stałą temperaturę na powrocie. Ten zawór się do tego bardzo dobrze nadaje, próbowałem nim sterować ręcznie i zdawało to egzamin. Potrzebuję więc najprostszego sterownika który mierzył by temperaturę powrotu i przymykał lub otwierał w/w zawór uzyskując w ten sposób zadaną temperaturę na powrocie. No i oczywiście siłownik. O ile sterownik jakiś znalazłem: na allegro to siłownika do 2" zaworu już nie. Pomyślałem sobie że może kupić zwykły siłownik liniowy i przyczepić go do tej wajchy od zaworu? Tylko skąd sterowniki znają położenie siłowników? może ktoś już robił taką podobną prostą konstrukcję i może polecić jakiś tani sterownik i siłownik?

1385277411_instalacjaco.png.293ef50d4fc130ed6bb10a84d75eea64.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tędy droga i nie kombinuj w ten sposób bo tak się to skończy Bielawa, 2014 12 13, Wybuch pieca. - YouTube

Poczytaj tutaj Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia - Kotły zasypowe - Forum o ogrzewaniu (info-ogrzewanie.pl)

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac65 czy chodzi o to że jak zawór się zatnie w położeniu zamkniętym to zagotuje wodę i wybuchnie? 

Temat o setlansie 11 kw czytałem, co dokładniej związanego z moim tematem mam tam wyczytać? jak możesz to napisz bo ja mam nieduże doświadczenie w temacie nowoczesnych instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobie automatyzacji wszystkiego również wprowadza się automatykę układów CO która ma wydłużyć okres pracy w sumie nie tanich urządzeń jakimi są kotły CO a dodatkowo wprowadza się prawne obostrzenia co do ich stosowania w określony sposób . Kocioł który posiadasz prawdopodobnie przeżył by w Twojej instalacji  jak nie kilkanaście to może i kilkadziesiąt lat byle by  nie był doposażony w te wszystkie świecidełka elektroniczne i pracował  wykorzystując prawa fizyki na grawitacji . 

Niestety ustawodawca nie dopuszcza eksploatacji takiego kotła samopas i każe go doposażyć w bufor ciepła adekwatny do jego  mocy . W tym właśnie momencie pojawia się problem bo chodź było by to możliwe aby nadal unikać świecidełek nie zawsze warunki lokalowe pozwalają na to i trzeba się podeprzeć owymi świecidełkami . Służą do tego pompy obiegowe do CO , zawory mieszające , sterowniki , sprzęgła hydrauliczne i cała masa automatyki  . 

To co zaproponowałeś na rysunku to nic innego jak gotowanie wody w czajniku , ciepło idzie do góry i robi się cieplej na dole ale chwile przed zagotowaniem wody i gwizdem pary która zaczyna z czajnika uciekać. Różnica jest tylko taka że z kotła to ciepło nie ma gdzie uciec jeśli zamkniesz ten zawór . Woda w kotle zacznie powoli zmieniać się w parę a ta wypchnie resztę wody z kotła przez naczynie zbiorcze ( pod warunkiem że się tam nic nie zatka albo zamarznie  bo potem to już efekty jak na filmie )  .

Do tego kotła czy chcesz czy nie musisz dołożyć bufor ciepła który zapewni odbiór ciepła z kotła a dopiero z bufora zasilić istniejącą instalacje , czy i jak to u Ciebie rozwiązać to nie wiem bo nie wiem jak masz to rozwiązane w tej chwili i czy masz dość miejsca aby wstawić tam bekę 1000 litrów ( nie wiem jaka moc kotła więc strzelam z tym tysiącem ) Czy da się to zrobić bez świecidełek być może ale nie wiem bo tego nie widzę. Opisz jak masz to rozwiązane w tej chwili gdzie kocioł jak dużo ogrzewasz.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.