Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na drewno


jojo21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie chciałem się przywitać i jako że z forum korzystam (anonimowo) już od kilku lat to też wszystkim podziękować bo jak na razie zawsze znalazłem tutaj odpowiedź na każdy problem.

A teraz do rzeczy:

Mam dostępne (praktycznie za darmo) drewno dębowe i bukowe
Dom nowo wybudowany, 200mkw, poddasze użytkowe, wentylacja mechaniczna z odzyskiem cieła
Fundament - polistyren 13cm λ = 0,033W/mK
Ściana - porotherm + 20cm styropian λ = 0,031W/mK
Dach - wełna 30cm λ = 0,035W/mK

Dwa rozdzielacze 9 sekcyjne (parter + piętro)
Grzejniki aluminiowe KFA, łącznie 80 żeberek + trzy grzejniki łazienkowe + 2 obwody podłogówki (ok 20 mkw łącznie, na zaworach RTL)
Chciałbym obieg otwarty ale chyba nie da rady bo naczynie wyrównawcze jest 1,2 m nad najwyższym grzejnikiem
Kotłownia 12mkw drzwi 90cm szerokie, filar dymny systemowy fi 180.

Na stronie Ciepło Właściwe wyliczenia to:
5kW - maksymalna potrzebna moc grzewcza
2,1kW - przeciętna moc grzewcza
11 tys. kWh - roczne zużycie ciepła na ogrzewanie

Moje pytanie to jaki piec proponujecie?
Oczywiście mam jakiś pomysł na "kotłownię" ale może wy coś podpowiecie?
Fajnie jak udało by się zmieścić w budżecie ok 15000zl
pzdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jojo21 napisał:

Dom nowo wybudowany, 200mkw, poddasze użytkowe, wentylacja mechaniczna z odzyskiem cieła
Fundament - polistyren 13cm λ = 0,033W/mK
Ściana - porotherm + 20cm styropian λ = 0,031W/mK
Dach - wełna 30cm λ = 0,035W/mK

 

9 godzin temu, jojo21 napisał:

Grzejniki aluminiowe KFA, łącznie 80 żeberek + trzy grzejniki łazienkowe + 2 obwody podłogówki (ok 20 mkw łącznie, na zaworach RTL)

Kto Ci na dzień dobry z nowego domu zrobił skansen montując grzejniki? To była Twoja fanaberia z tymi grzejnikami, czy taki "dobry" doradca?

W takich domach robi się 100% podłogówkę z rozstawem co 10 cm i do tego pompa ciepła. Tanio i bezobsługowo byłoby... Szkoda, czasu, życia, zdrowia na jakieś kotły zasypowe. Drewno sprzedawać, niech ktoś inny nim się bawi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła na drewno trudno doradzić najlepiej zgazowujący HG bufor koniecznie plus dobre sterowanie .U mnie podłogówka chodzi z bufora dwa mieszacze z pogodynką górną kondygnację mam ustawioną niżej jestem bardzo zadowolony bo dom się nie przegrzewa jak wzrośnie temperatura na zewnątrz a wszystko chodzi w układzie otwartym zbiornik przelewowy na strychu 140litrów jedyny minus to drabinki zasilane z podłogi i teraz mają około 25 stopni a może mniej bo tyle idzie w podłogę .Sprzedaż drewna staje się coraz bardziej nie opłacalna kupujący chcieli by czyste zdrowe drewno a suchary i wiatrołomy to już nie chyba że za darmo jak pożniemy .Przy tak dobrze ocieplonym budynku i dobrym kotle to spalisz zaskakująco mało drewna jedynie dużo więcej musisz zainwestować w instalację niż przy ogrzewaniu gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor będzie 1000l, bo większy się nie zmieści. Za pięć może sześć lat na nowo budowanej stolarni planuję zamontować fotowoltaikę i wtedy grzałka i prądem grzać dom a piecyk tylko awaryjnie.
Potrzebuję więc piec który przy dwóch może trzech wsadach załaduje bufor.
Czy piec zgazowujący? Nie wiem czy pchać się w tego typu piece wiedząc że za pięć lat może wylądować w stolarni (a tam najlepiej jakiegoś DS)
więc co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji kolegów z forum to kocioł MPM powinien dobrze pracować paląc kostką lub zrębką z oflisów z dodatkiem grubszych polan bo mieszanka trocin to już większy kurz ,Czy fotowoltaika z warsztatu wystarczy do grzania domu to powinien przeliczyć jakiś znawca tematu tu jeszcze problem w zakładzie prąd przemysłowy w domu inna stawka jak to pogodzić .Bardziej bym myślał nad przesyłem ciepła z warsztatu do domu jeżeli krótki odcinek było by to wygodne ,na razie musisz ogarnąć dom i jak to będzie dobrze działać czy będzie sens rozszerzać o zasilanie z warsztatu bo to kolejne koszty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna to najlepszy byłby jakiś zgazowujący hg jak kolega wyżej pisał. Czy mpm ? wystarczy poczytać jest sporo o tym kotle na forum  jedni chwalą drudzy mają problemy i to ci co przeważnie palą drewnem .Sam posiadam kocioł ds niby do drewna i z perspektywy eksploatacji go stwierdzam że mój poprzedni kocioł gs w którym paliłem drewnem oczywiście od góry nie ustępuje obecnemu,  pomijając kwestie ponownego rozpalania po wypaleniu wsadu .  Dlatego powinieneś pomyśleć nad kotłem hg, zresztą  cały czas myślę nad  jego wymiana ,jest taki kocioł blaze ciekawe czy są na forum jacyś użytkownicy tych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.