Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykorzystanie soczewek Fresnela do panelu solarnego


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś z Was myślał nad wykorzystaniem do panelu solarnego  zestaw soczewek Fresnela naklejonych na szybę panelu solarnego, które skupiają światło słoneczne na absorderze?

Taką soczewką można skupić świątło słoneczne w celu podgrzana  

Takie soczewki nie muszę skupiać światła (energii) w jednym punkcie, aby nie uszkodzić panelu 

https://www.youtube.com/watch?v=fkRdNS5l_mg

Proszę o opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ich sprawność była większa w stosunku do kolektoryi zwykłych?

Mam tu na myśli panel solarny, nie fotowoltaiczne

Sorry, chyba pomyliłem pojęcia

Chodzi mi tu o kolektory, które produkują ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyjmując tą samą powierzchnię wpadania światła (promieniowania podczerwonego)

Czy więcej promieniowania wpadnie przy zwykłej szybie szklanej, czy jeżeli "nakleimy ma nia kilka soczewek Fresnela?

Bo według rys- załącznik są strefy "martwe" czyli zaciemnione i tylko tam gdzie soczewka skupia światło, solar odbiera ciepła

 

Proszę o opinie

SOLAR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój kolektor zbudowałem prawie 7 lat temu. Wtedy nie wnikałem w jakieś soczewki, a nawet jakbym miał je przykleić, to bym się grubo zastanawiał czy to coś poprawi. Na wydajność kolektora nie narzekam. Szyby mam zwykłe 4 mm ( o ile dobrze pamiętam grubość). Jednej tafli szyby o wymiarach 1m*2m nie byłem wstanie sam położyć, wiec są cztery mniejsze kawałki, a na połączeniach aluminiowe płaskowniki i uszczelnione wszystko sylikonem. Czy gra jest warta tych soczewek tego Ci nie powiem, ale ja osobiście bym się w to nie bawił. 

Screenshot_2021-03-26-08-31-53-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden. 

Pytasz o temp jesien- wiosna? Czy wiosna-jesień. W okresie zimowym zapomnij o grzaniu wody z solara,natomiast w okresie letnim wszystko zależy od zużycia wody. Jak kolektor dogrzał do 60 st, a pobór był tylko na szybki prysznic ( rano to samo + jakieś zmywanie), to na nast dzień potrafił dobić do prawie 70 st. Innego źródła dogrzewania zasobnika-brak. Grzałka jest, ale tylko używam w sytuacji jak przez kilka dni byłoby brak słońca. ( typowe zachmurzenie) 

Kolektor skierowny prostopadle  do słońca o godz 13.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzyłeś jak temperature solar podaje w okresie listopad - styczen?

Czy zastanawiałeś sie nad fotowoltaika do produkcji prądu?

Co by było bardzie opłacalne, czy panel solarny czy fotowoltaika?

 

Fotowoltaika by działała chyba rówwnież w okresie zimowym?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie mierzyłem, bo czujnik w kolektorze odpowiedzialny jest tylko za załączenie pompki. 

2.Kiedys myślałem, ale na te chwile mi się odechciało... Nigdy nie wiadomo co w tym kraju wymyślą...

3. Nie wiem... 

4. Z PV w zimie też szału nie ma. Coś tam wyprodukują, ale tyle co kot napłacze. Zresztą poczytaj tematy o PV. Chłopaki pewnie wrzucają tam osiągi swoich instalacji z okresu zimowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionowych 8 ( tyle naliczyłem) Ja tego sam nie robiłem. Kupiłem używkę. Tak wygląda sam absorber. W warunkach domowych wątpię aby udało Ci się zrobić powłokę selektywną. Jakiej średnicy są rurki pionowe, a jakiej poziomej, to mnie się nie pytaj, bo nie pamiętam. Pionowe napewno są cieńsze od  poziomych  ( górna /dół). 

Screenshot_2021-03-26-11-07-47-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Z grzejnika pomalowanego na czarno nie uzyskasz takiej sprawności jak z powłoki selektywnej. 

Ad2. Sam absorber ważył jakieś 5 kg. Ile waży grzejnik, to trzeba poczytać, ale z pewnością jest dużo cięższy. 

Ad3. Pisałem, że cały  jest z miedzi łącznie z blachą  ( czyli te pionowe paski). Grubość blachy jakieś 0.3 mm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawnośc solara zależy od grubości blachy (powłoki selektywnej)?

Czy im grubsza jest powłoka (blacha) tym wiecej ciepła (ilość) przyjmie powłoka? 

Przewodność cieplna 187,2 Kcal/mh°C dla aluminium a dla miedzi 340 kcal/mh°C


takze chcac zastosowac aluminiu na powłokę selektywna bum musiał 2 x wiekcej dac rurek odbierajacych cieplo

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle o

zrobieniu cos z rodzaju forny (tylko negatywu jak forma w stryskarce - lustrzane odbine), nałożenie blachy i rurki, docisniecie rurku klockiem od góry , aby rurka odcisnela z blache wszedla w forme (odcineta się)

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/budowa-wodnego-kolektora-slonecznego-film/

To nie jest reklama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet by mi się nie chciało bawić... W 2014 r jak budowałem swój, to cały kolektor wyniósł mnie 560 zł od A do Z - na tamte czasy. Do dziś materiały sporo podrożały, więc i cena końcowa byłaby wyższa. Dziś bym kupił gotowego Hewalexa i zamontował. 

Życzę powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką przyjemnością!!!

Gdyby było tak łatwo, to bym nie prosił

Ciągle wyświetla mi się panele do produkcji prądu

Czy liczyłeś o ile lepszy w sprawności byłby panel Hewalex?

Czy cena jest adekwatna do tej prawności i wreszcie po ilu latach ten panel Hewalex by się zwrócił?

bo rozumiem ze ta Cena netto: 1 380,00 zł jest praz z zasobnikiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.