Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie, 

Firma montująca wkłady kominowe chce mi zainstalować wkład okrągły fi 120 w kominie ceglanym o wymiarze 14x14.

Jaki kocioł pelletowy mogę do takiego przekroju swobodnie zamontować by to działało. Instalatorzy proponowali mi Red Selectę 15kw, Smartfire 11kw. Padła też propozycja Heiztehnik One 11kw i Slimko 12 kw, ale w tym przypadku zastanawiali się czy nie za mały przekrój komina (DTR ). Niestety brak możliwości dobudowania lub poszerzenia komina.

Do ogrzania jest budynek o.155 mkw po podłogach. 10 styropianu na ścianach i 22-25 wełny lub piany w dachu. Parter podłogówka i grzejniki, na poddaszu grzejniki. Docelowo ma być rekuperacja. Woj.Lubelskie.

Czy możecie podpowiedzieć z własnej praktyki czy zalecany przez producenta przekrój to sztywne ramy czy można montować węższy wkład do danego kotła ?

 

Opublikowano

Komin można frezować, ale to bez sensu, "normalne" kotły peletowe mają od 80mm do 130mm dla małych mocy, kotły "zrobione" z węglowych mają większe średnice niż wynika to z ilości produkowanych spalin ot taka spuścizna po węglu ale wpisane w DTR więc jak coś będą chcieli "niezrobić" na gwarancji to mają podstawę, firma Heiztechnik ma jakieś problemy z palnikami -pękający ruszt w którymś kotle i dodatkowo sporo sobie życzą za ten element porównując np do ceny rusztu Eco-palnik. U mnie wkład 130mm w komin 14x14 się nie zmieścił z powodu większej średnicy kielichów i nierówności w kominie, mam 110mm 1mm grubości gatunku 1.4404 (120 akurat nie było kompletu) do palnika 15kW pracującego na bufor czyli na maxa do tego obowiązkowo RCK i jest ok.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jeżeli idzie o kocioł Heiztechnik HT One 11, to spokojnie pójdzie na wkładzie kominowym o średnicy 120 mm.

Warto jedynie zwrócić uwagę na napowietrzanie, aby było świeże powietrze do spalania. Kocioł ma sondę lambda więc sam dobiera sobie prędkość obrotową wentylatora i radzi sobie z kominem. Nie znosi on kominów ceglanych, których nie można nagrzać ze względu na wysoką sprawność i niską temperaturę spalin.

Co do pękających komór paleniskowych, jak pisze @RedEd, to był taki problem, ale w palnikach z produkcji sprzed około trzech lat, ale dotyczyło to zwykłych palników zewnętrznych, jak w standardowych kotłach a nie w tych kompaktowych, jak HT ONE.

Opublikowano

@MKow to proste. Szukaj kotła z wylotem spalin nie większym niż 120mm z wentylatorem wyciągowym. Selecta i HT będą ok.

 

Opublikowano

Kocioł SlimKo 12kW montowaliśmy na średnicy komina fi90mm - działa bez najmniejszego problemu. Oczywiście, producent zaleca większą średnicę ale na mniejszych przekrojach działa to bez problemu. Warto jedynie poinformować Klienta aby nie zapomniał o czyszczeniu przyłączy do komina (kolana skrętne itp.) 

Oczywiście nawiew i wywiew do kotłowni - obowiązkowo.

Opublikowano

Wywiew jest. Nawiew w tym momencie nie istnieje, spełnia je nieszczelne okno. Jesteśmy jeszcze w trakcie remontu kapitalnego. Potrzebny kocioł do kotłowni o wysokości 1,70 m. Rozpiętość ofert od 17 kpln do 25 kpln.

Przeglądam Wasze forum od pewnego czasu i im więcej czytam tym więcej pytań się pojawia. 

 

Opublikowano

Nieszczelne okno/drzwi czy nogi teściowej to nie jest nawiew ? 

Zdjecie poniżej już kilka razy na forum się przewinęło:

image.png

Nie zapomnij o tym, jest to bardzo ważny element kotłowni. Możesz mieć różnego rodzaje sondy lambda, czujniki ciśnienia, wentylatory nawiewne i wywiewne ale jeśli nie masz dobrze wykonanego napowietrzania kotłowni te wszystkie urządzenia nie będą działały prawidłowo.

Opublikowano

Znam ten rysunek. Mam świadomość posiadania nawiewu, ale do tej pory kocioł - śmieciuch działał bez tego. 

Przy modernizacji kotłowni pojawi się nawiew z prawdziwego zdarzenia.

Opublikowano

Śmieciuch to nie kocioł automatyczny, musisz wziąć to pod uwagę.

Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, OnPell napisał:

Nieszczelne okno/drzwi czy nogi teściowej to nie jest nawiew ? 

Zdjecie poniżej już kilka razy na forum się przewinęło:

image.png

Nie zapomnij o tym, jest to bardzo ważny element kotłowni. Możesz mieć różnego rodzaje sondy lambda, czujniki ciśnienia, wentylatory nawiewne i wywiewne ale jeśli nie masz dobrze wykonanego napowietrzania kotłowni te wszystkie urządzenia nie będą działały prawidłowo.

Ten rysunek odnosi się do kotłowni położonej poniżej poziomu gruntu i wtedy wymagany jest taki kanał nawiewny . Przy kotłowni na poziomie zero wystarczy nawiewnik i to powinni zaznaczać fachowcy zajmujący się montażem kotłów , a nie wszędzie jak leci "zetka"

Jak zrobisz zetkę w kotłowni powyżej poziomu gruntu  ? Będziesz walił dziurę nad oknem ? Tylko po co ? Po to żeby za chwilę zjechać pod podłogę ? a od czego są nawiewniki ? 

Edytowane przez besix
Opublikowano

Żyjemy w 21 wieku i zetki to archaizm , który się sprawdzał w kotłowniach gdzie piec musiał stać najniżej jak to możliwe żeby instalacja pracowała grawitacyjnie . A powietrze do spalania powinno być dostarczone nisko . Jak kocioł stał w piwnicy poniżej gruntu to nie było innej możliwości doprowadzenia powietrza jak tylko zjechać rurą pod podłogę . W dzisiejszych czasach są nawiewniki z przepustnicą , która otwiera się tylko na czas pracy kotła . Po kiego diabła mam sobie ozdabiać ścianę kotłowni rurą biegnącą pionowo od sufitu aż do podłogi ? Wolę w tym miejscu powiesić obrazek.

 

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Może być i rura spiro ja tam nikomu nie żałuję urozmaicać kotłowni różnymi rurkami , nawet jak są zbędne tak jak zetka w kotłowni która jest powyżej poziomu gruntu. 

Opublikowano

Kol. @Paweł1979 poczytaj o sterowaniu które broniłeś. Jest parę tematów z problemami i zabierz obiektywne stanowisko. Każdemu Polskiemu producentowi życzę jak najlepiej ale można coś udoskonalić tylko słuchajac  użytkowników a nie robić z nich.... 

Opublikowano

W moim przypadku kotłownia znajduje się w piwnicy, która mierzy 170 cm wysokości. Wydaje mi się, że zetka w tym przypadku to konieczność ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.