Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż wymiennika ciepła


AndrzejSymeus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam instalację co z dwoma kotłami. Na paliwo stałe, dolne spalanie 23kw w układzie otwartym i gazowy Immergas w układzie zamkniętym. Paląc w gazowym odcinam zaworami węglowy i odwrotnie paląc w węglowym odcinam gazowy. Pomiędzy kotłami jest kilka grzejników. Reszta znajduje się za kotłem gazowym. Chcę zamontować wymiennik ciepła przy kotle węglowym i mieć możliwość jednoczesnego palenia w obu kotłach. Mam pytanie, jak powinna być zamontowana pompa po zamkniętej stronie wymiennika. Jeśli zamontuję ją tak, jak teraz jest pompa przy kotle węglowym, to będzie tłoczyła wodę przeciwko pompie kotła gazowego, jeśli odwrotnie, to poda ciepłą wodę do obiegu powrotnego - zimnego. Proszę o radę i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, AndrzejSymeus napisał:

Na paliwo stałe, dolne spalanie 23kw w układzie otwartym i gazowy Immergas w układzie zamkniętym. Paląc w gazowym odcinam zaworami węglowy i odwrotnie paląc w węglowym odcinam gazowy.

Jak to możliwe, skoro teraz dopiero chcesz montować wymiennik? Naskrob jakiś schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł węglowy jest pozostawiony jako awaryjny i nikt przypadkowo w nim nie napali. A jeśli nawet, to pozostaje stałe otwarte naczynie wzbiorcze. Chcę zamontować wymiennik aby móc jednocześnie napalić w kotle na paliwo stałe, a jak spadnie w nim temperatura to grzanie przejmie kocioł gazowy. Gazowy pokazuje ciśnienie 1,4 bara. Naczynie ok. 1.5 m nad kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię narysować schematu instalacji, ale spróbuję ją opisać. Budynek parterowy, prawie 100-letni. Pierwotnie instalacja składała się z kotła węglowego,  naczynia wzbiorczego, pompy wymuszającej obieg i grzejników. Po przyłączeniu gazu zamontowałem kocioł gazowy, kondensacyjny. Kocioł wpięty jest w środku instalacji, tj między nim a kotłem węglowym są grzejniki. Grzejniki są również za kotłem gazowym.  Kocioł gazowy wymaga zamkniętej instalacji. Możliwość wyboru kotła zasilającego realizuję przez odcięcie drugiego kotła zaworami na zasilaniu i powrocie. Chcę uzyskać możliwość jednoczesnego używania obu kotłów ,stąd pomysł montowania wymiennika ciepła przy kotle węglowym. Mam wątpliwości co do podłączenia pompy wymuszającej obieg przy wymienniku ciepła po stronie instalacji co. Jeśli będzie tłoczyć ciepłą wodę do zasilania to będzie to pod prąd wody tłoczonej przez pompę kotła gazowego. Czy to nie zaszkodzi kotłowni gazowemu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o czymś takim?

 

Forum.thumb.jpg.c969ff6a3304a59a68a1e7837218cccf.jpg

 

Zamontuj zawory zwrotne na obiegach gazówki i wymiennika, to hydraulicznie się pogodzi. Praca jednoczesna raczej bez sensu, bo jeśli kocioł gazowy będzie pracował podtrzymując temperaturę wody w obiegu, to de facto grzał będzie kocioł węglowy. To możesz wysterować regulatorem kotła węglowego i jego przekaźnikiem beznapięciowym podpiętym pod kocioł gazowy. Jeśli ma taka opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrobić dwa niezależne układy, układ zamknięty z gazowym i otwarty z węglowym. Stykają one się tylko poprzez wymiennik płytowy. Nie wiem co masz za kocioł imergazu, ale kondensacyjne tej firmy mają własne pompy i jeśli ona jest u Ciebie to nie będzie ona nic tłoczyła przeciwko drugiej pompie gdyż ona przecież będzie w oddzielnym układzie.

Bez narysowania instalacji będzie trudno Ci doradzić.  

Ja bym może zrobił tak: zrobić całość instalacji w układzie otwartym i podpiąć to do kotła węglowego, natomiast kocioł gazowy podpiąć tylko pod wymiennik płytowy i tu był by układ zamknięty.

Jak by to działało: ustawiasz gazowy w tryb pracy ciągłej i on nagrzewa instalację poprzez wymiennik płytowy. Jak odpalisz węglowy to temperatura jaka się wytworzy w układzie zamkniętym poprzez wymiennik płytowy to wyłączy Ci od razu gazowy bo tam jest czujnik temperatury.  Jak zagaśnie w węglowym to spadek temperatury włączy na tej samej zasadzie gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kiminero napisał:

Piszesz o czymś takim?

 

Forum.thumb.jpg.c969ff6a3304a59a68a1e7837218cccf.jpg

 

Zamontuj zawory zwrotne na obiegach gazówki i wymiennika, to hydraulicznie się pogodzi. Praca jednoczesna raczej bez sensu, bo jeśli kocioł gazowy będzie pracował podtrzymując temperaturę wody w obiegu, to de facto grzał będzie kocioł węglowy. To możesz wysterować regulatorem kotła węglowego i jego przekaźnikiem beznapięciowym podpiętym pod kocioł gazowy. Jeśli ma taka opcję.

O to właśnie chodziło. Kocioł węglowy steruje pompami przy wymienniku. Jeśli nie będzie miał zadanej temperatury, to pompy zostają wyłączone. Wymiennik będzie grzanym od strony instalacji, ale chyba grawitacyjnie nie uruchomi obiegu na kotle węglowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, AndrzejSymeus napisał:

Kocioł węglowy steruje pompami przy wymienniku.

No OK, ale jak w kotle węglowym wygaśnie i zacznie spadać temperatura po stronie wtórnej, to odpali się kocioł gazowy, by utrzymać żądaną temp na grzejnikach. Pompy wymiennika się nie wyłączą, bo spadku temperatury nie ma i tym sposobem gazówka podtrzymuje kocioł węglowy. 

Albo wysterujesz kocioł gazowy sygnałem z regulatora węglowego (który jednocześnie wyłączy własne pompy), albo pilnujesz tego ręcznie, wyłączając ster kotła węglowego gdy w nim wygasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, romano78 napisał:

A czy nie jest tak ze po każdym przełączeniu na kocioł gazowy dobijasz ciśnienie a odwrotnie gdy przełączasz na kocioł stalopalny wywala czesc wody naczyniem.

Jak to pisałem to sobie myślałem ze to niemożliwe ze może być instalacji tak wykonana i co jakiś czas trzeba dolewać nowej zakamieniondj wody bo nigdy o takim przypadku nie słyszałem jedynie spotkałem przypadki dwa kotly ale w jednym układzie 

I skoro nie dołączyłeś szkicu to go sobie sam naszkicowałem na podstawie tego co napisałeś tak wiec ten twój przypadek to mistrzostwo świata.czlowiek cale życie się uczy i tak glupi umiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.