Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z termostatem


luniek88

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam problem z ogrzewaniem w domu, więc byłbym wdzięczny za pomoc kogoś doświadczonego w tej sprawie. 
Sytuacja wygląda następująco. Mam piec na ekogroszek (sterownik Tigra firmy Komster). Do tego mam podłączony termostat pokojowy Salus. Na piecu mam temperaturę zadaną 60 stopni. Termostat jednak dość szybko przechodzi w nadzór i takiej temperatury nie osiąga, przez co woda w kranie jest co najwyżej ciepła. Aktualnie problem jest na tyle uciążliwy, że temperatura na piecu wynosi 32-34 stopnie i cały czas pokazuje się Regulacja. W domu temperatura zadana na termostacie to 23 stopnie, ale aktualnie wynosi ona 20 stopni. Jak można tę sytuację rozwiązać? Ktoś coś doradzi? 

Pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem 5 razy - zbyt chaotycznie , ciężko zrozumieć , ale spróbujmy .

Podnieś temp na termostacie do 25 - 26 st (może przekłamuje) ,piec ma osiągnąć temp zadaną , wyłącz temp ochrony powrotu.

Pompka Co ma pracować cały czas .

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp ochrony  powrotu wyłącz w sterowniku .

Pompa Co chodzi cały czas - dobrze , teraz działaj ,by kocioł osiągnął temp zadaną ,nagrzej instalację .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie ma zle zalaczonego termostatu? Tak to dla mnia wyglada(termostat pokazuje on i na piecu off ?).W termostatu sa 3 przylaczenia- chlodzenie-com-grzanie.Jesli drut w zlym gniazdku,zamiast wlaczenia kontaktow rozlacza.Kiedy na nim ustawisz nizsza temp.,niž jest w domu i kociol pocznie grzac,masz wlaczone chlodzienie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później zrobię zdjęcie i umieszczę tutaj. Fachowiec, który to zakładał podłączył kablem pompkę z termostatem. Wcześniej tenże kabel odciął od sterownika. Nawet jak wyłączyłem termostat to i tak to nic nie dawało. Wczesniej mimo, że na piecu nigdy nie było zadanej temperatury to chociaż osiągał zadaną temperaturę termostat w domu. Teraz są 34 stopnie na piecu, a w domu 20 stopni. Pompka chodzi, a temperatura ani drgnie, a piec w stanie regulacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie tak: Termostat wlacza niezaleznie na sterowniku tylko pompke 220V zasilaniem.(To jest zle,mialby byc podlaczony w sterownik i pompka sterowana sterownikom)

W tym przypadku trzeba znalazc koniec  odcinku kabla,ktory wychodzil z sterowniku w termostat i zlaczac tych 2 drutkow.Tym dostaje sterownik rozkaz grzej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli te drutki sa stale spiete,bedzie potrzebne troche podnosic moc kotla-wydlužyc podawanie,lub skrocic przerwe i dopasowac do nowego stanu moc dmuchawy.Kociol czysczony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy CO lepiej tak nie podłączać, a to dlatego że sterownik pieca nie ma wpływu na pracę tej pompy, więc może się np zagotować. Poza tym pompa nie wyłącza się gdy temperatura wody spada za nisko.

Stwierdzenia o tym że woda w kranie ledwo ciepła to zupełnie nie rozumiem, co ma temperatura wody w kranie do temperatury w kaloryferach czy termostatu pokojowego? 

A poza tym jak masz odcięty kabel z wejściem termostatu to powinieneś w ogóle wyłączyć funkcję termostatu pokojowego w sterowniku pieca.

A jak się nie da to sprawdź czy te obcięte kabelki prowadzące do wejścia termostatu na sterowniku. Może były złączone ale się rozłączyły, albo odwrotnie - zwarły się a miały być rozłączone. W każdym razie złącz je, zobacz czy pomogło, jak nie to rozłącz je i zobacz czy pomogło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska temperatura na piecu powoduje brak gorącej wody użytkowej (jest tylko letnia). Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Temperatura zadana na piecu to 60 stopni. Gdy przełączam na sterowanie ręczne i osiągam temperaturę 60 stopni, to nawet jak spada ona później do 40 stopni to nadal na piecu jest Nadzór. Dopiero jak przełączam na inny tryb od razu pojawia się regulacja. Boję się odłączyć termostat, bo do niego podłączona jest pomka, a nie do sterownika. Musiałbym połączyć na nowo te obcięte kable. Co proponujecie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, na razie nie rób nic z podłączeniem pompki.

W kolejności:
1. wyłącz funkcję termostatu pokojowego jeśli taka jest włączona na sterowniku pieca
2. jeśli #1 nie zadziała to zbadaj te obcięte kabelki którymi wcześniej był podłączony termostat do sterownika pieca (tzn te na zdjęciu prowadzące do sterownika pieca). Jeśli połączone (tzn te dwie żyły, niebieska i brązowa) - to rozłącz, jeśli rozłączone - to połącz. Może były połączone ale w którymś momencie się rozłączyły - przewody wyglądają na skręcone ze sobą ale może coś nie styka, ewentualnie wtyczka wysunęła się z gniazdka.

cały czas mówimy tu o wejściu termostatu pokojowego do sterownika pieca. Nie o zasilaniu pompki, tj wyjściu 230V z puszki termostatu - tego nie dotykaj. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat nigdy nie był podłączony do sterownika. Facet, który go zakładał obciął kabel łączący pompkę ze sterownikiem i połączył termostat bezpośrednio z pompką. Ten kabel od sterownika to pozostałość po podłączeniu sterownika z pomką. Aktualnie przełączyłem tryb termostat na Dzień/Noc. Wcześniej wyczyściłem piec. Zobaczę, co się będzie działo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ten obcięty kabel to zasilanie pompki? jesteś pewny? jak tak to tam jest 230V , mam nadzieję że to jakoś zabezpieczył...

przełącz tryb termostat na 'brak termostatu' (czy jak tam się w tym sterowniku to nazywa) bo przecież twój piec nie ma podłączonego termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalne wyjście zasilania pompki powinno mieć wtyczkę z trzema bolcami (tzw komputerową). Ten twój ucięty kabel jest dwużyłowy, prowadzi do sterownika - ale jaką wtyczkę ma na końcu? Jeśli okrągłą/cinch to jest to wejście dla termostatu pokojowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, niewiele z tego rozumiem.

Ten ucięty kabel - widzę ucięty koniec, ale gdzie jest drugi jego koniec  - to ta okrągła wtyczka wetknięta w sterownik z brzegu?

Pompy CWU w ogóle nie ma, tak? czyli bojler podgrzewa się bo woda z kotła płynie przez bojler na kaloryfery? 

Pompa CO jest załączana przez termostat pokojowy, czyli bojler grzeje się tylko wtedy gdy kaloryfery grzeją.

----
koncepcja do dupy choćby ze względu na ciepłą wodę w kranach. Może były jakieś powody że tak to jest zrobione, nie wiem. Może się inaczej nie dało.

Ale jak masz zimno w domu i zimną wodę w kranie to może nie czas na dywagacje
Pierwsza sprawa - czy twój sterownik na piecu działa, czy poprawnie mierzy temperaturę wody? 

Według mnie on jest ustawiony w pracę z termostatem pokojowym (tryb "TER" wg instrukcji) ale termostatu faktycznie nie ma - tylko sterownik myśli ze jest i że nie każe grzać.  Czyli cały czas stoi w trybie NADZÓR - jest tak faktycznie? Jaka jest ustawiona temperatura na piecu?  Histereza? Są powłączane jakieś korekcje temperatury, np obniżenie temperatury na noc/wg kalendarza? 

Zrob kroki które napisałem wyżej i zobacz czy to coś da. Ściągnij instrukcję sterownika z netu, czytaj może coś Ci się nasunie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Možno jest uskodzone wpiecie tego drutu w cinch,to najtanszy cinch swiata.Wylacz totalno opcje termostatu w sterowniku i odlacz to czudo.Jesli jest opcja hysterza kotla,to znaczy o kilka st spadnie temp,od osiagnietej zadanej niž wlacza sa grzanie.Tež možno w sterowniku nie jest žadna pompka co,lub cwu ustawiona na on i z tego powodu sterownik trzyma tylko nadzor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest tak jak pisał nightwach sterownik jest w trybie TER i myśli , że pomieszczenie jest dogrzane , w takim wypadku sterownik pracuje do osiągnięcia temperatury 40 stopni i przechodzi w nadzór . Tak jest napisane w instrukcji ,ale mi się wydaje , że te 40 stopni to temperatura minimalna kotła ustawiona w menu serwisowym jako nastawa fabryczna i jest regulowana w zakresie 30-55 stopni.. Jeżeli tak jest to  z ciekawości niech właściciel podniesie temperaturę minimalna kotła, ale ja bym to wszystko podłączył przez sterownik bo to robota na parę minut.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem wczoraj przy piecu i okazało się, że mając dmuchawę ustawioną na 40 stopni ona tylko "buczała" nie dając praktycznie powietrza. Tak jakby nie miała siły. Dopiero jak zmieniłem na 60 stopni wszystko zaczęło działać jak trzeba. Temperatura zadana na piecu wskoczyła na ponad 60 stopni. Musiałem jednak zmienić czas podawania i przerwę, bo już było mało przez działanie wentylatora. Zamówiłem dzisiaj drugi. Na wszelki wypadek podłącze też termostat bezpośrednio do sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem wentylator i jest ogromna poprawa. Mam teraz jednak mały problem. Ustawiłem dmuchawę na 30% i dość sprawnie osiąga temperaturę zadaną na piecu, czyli 60 stopni. Niestety po jej przekroczeniu i wejściu w nadzór w 2-3 minuty spada do 40 stopni mimo, że przy 58 stopniach włącza się już Regulacja. I potem znowu osiąga 60 stopni i znowu spada. Co robić Panowie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.