Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessmann Easypell


arthek

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam  zakup takiego kotła  mocy 16kw.

Obecnie posiadam od 2008 roku kocioł na miał z podajnikiem  tlokowym.

Ma ktoś takiego Viessmana peletowego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum ciężko będzie znaleźć użytkownika tego kotła. Generalnie to relikt przeszłości, palnik retorta z zapalarką i ubogi sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum były tematy o tym kotle, taka naprawdę to produkcja firmy Easypell z Austrii , Viesman ma tylko swoją naklejkę .

Potrzebne są sterowniki instalacji np Tech lub inne, moc trzeba też w miarę dobrać, inaczej dodatkowo bufor.

W sumie ni pies ni wydra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się w tym kotle pionowy cylindryczny wymiennik z umieszczonym centralnie palnikiem z powietrzem wtórnym i pierwotnym.

Wymiennik z racji budowy można czyścić raz na sezon.

Co do palnika retortowego  i prostego sterownika uważam to za zaletę. 

Mam tylko dwa obiegi, jeden CO i drugi CWU. Nie potrzebuje fajerwerków.

Szukam kotła na pellet który przy paleniu peletem A1  będzie  maksymalnie bezobslugowy, tzn czyszczenie wymiennika i palnika  raz w roku i możliwie najrzadsze  wybieranie popiołu. Generalnie uzupelnianie   peletu  i to wszystko. Nie interesują mnie kotły z palnikami typu KIPI , REVO, VG itp. 

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wiesz lepiej to po co się pytasz? Jak Ci się podoba to bierz, ale w ten sposób to się  kupuje kobiecie bieliznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przecież,  ze szukam osób które uzytkuja taki kocioł i mogły by się wypowiedzieć co do jego eksploatacji. 

Co do Biawara, to  Dzięki,  pzyjrze się.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja podobna , ale jednak brak w komorze spalania chociażby powietrza wtórnego i  w easypell spaliny mają dłuższa drogę do pokonania zanim trafią do komina.

Mam dom z początku lat 80'tych, 200m2 pow  ogrzewanej, typowy piętrowy  kwadrat z nieużytkowym  poddaszem.

Wymieniony dach i ocieplony strop wełną, podłogi na parterze styropianem.

Ściany 40 cm  - w tym roku w planach docieplenie wełną 10 cm

Na stronie ciepłowłaściwe.pl  ( z planowaną wełną na ścianach) wyszło mi na CO max 8,4 KW ( przeciętnie 4,2 kW)  plus 4kW na CWU, razem ~13kW

Obecnie kocioł 25kW z podajnikiem Tłokowym na miał z 2008 roku .

Dwa obiegi grzewcze (bez żadnych zaworów 3/4d i mieszaczy , termostatów itp)  :

- krótki ( otwarty) obieg kotłowy: wymiennik - kocioł

- długi  ( zamknięty) obieg kotłowy: wymiennik - grzejniki

oraz obieg : kocioł - zbiornik dwupłaszczowy CWU 140 L , poziomy.

Na grzejnikach termostaty gazowe danfossa.

Na tych trzech obiegach: pompy elektroniczne

Grzejniki dobrane do pomieszczeń raczej z niewielkim zapasem mocy.

Spalam średnio ~  od 4 do 5 ton miału  ( ~24M j- 26 Mj ) na sezon przy temp pomieszczeń ~ 22'C.

Za tonę miału ( ~ 24-25 Mj ( typ 31.2)    płacę średnio 500-600 zł

Dlaczego planuję wymienić kocioł?

Bo ostatni raz udało mi się kupić na ten sezon grzewczy miał ( wycofany ze sprzedaży)

W przyszłym nie będę miał czym palić.

Co zamierzam ?

Wymiana kotła na pelletowy + zasobnik CWU (pionowy ? ) 200-240 L ( rurę z gazem mam od domu w lini prostej jakieś 300-400 m ) i wywalenie wymiennika płytowego , robiąc jeden obieg grzewczy : kocioł - grzejniki.Dołożyć ewentualnie sprzęgło hydrauliczne ( na razie mam słabą wiedzę na jego temat) w celu zabezpieczenia temp.powrotu wody do kotła.

 

Biorę tego "viessmana" easypell pod uwagę bo jest w miarę prosty w konstrukcji. Z racji konstrukcji wymiennika powinien mieć dużą sprawność ( czyszczenie raz na sezon wydaję się całkiem realne) . Łatwy dostęp do czyszczenia wymiennika i komory spalania ( czyszczenie po sezonie)   . Poza tym wydaje mi się ze ma przemyślaną konstrukcję komory spalania i wymiennika z powietrzem wtórnym i zawracaniem spalin w dół.

Jestem też świadom  tego że sterownik tego kotła  jest "prosty" i bez "internetów" ( w swoim obecnym kotle mam od dośc dawna  sterownik z modulacją mocy i z dostępem do neta i uważam  że jest mi to nie potrzebne - już mi przeszło to "zauroczenie"). Wiem że Easypell pracuje na zasadzie : Grzeję od 60 'C z maksymalną wydajnością do ( bodajże ) 70'C i przechodzę  w  "czuwanie " ( dobieg)  i po spadku temp. do 62 'C powtarzam cykl od nowa.Mnie  takie sterowanie nie przeszkadza  i jestem świadom jego działania, mam głowice na grzejnikach i to mi wystarczy.Takie sterowanie tym kotłem ( oprócz wad) ma też swoją zaletę - kocioł w tym trybie pracuje z możliwie największą sprawnością bez "sztucznej "modulacji mocy, dzięki temu teoretycznie powinien być  oszczędny.

NIe widziałem tego kotła na żywo ani nie mam wśród znajomych nikogo kto posiada taki kocioł i mógłby ewentualnie coś powiedzieć ( jako użytkownik) o jego plusach i minusach .Zastanawiam się też czy nie będę musiał mieć bufora do tego kotła ze względu na jego sposób sterowania i moc minimalną ( 5 kw dla wesji 16kW) .Kalkulator na stronie ciepłowłaściwe.pl podpowiada kocioł peletowy o mocy 14-16kW, więc wersja 16Kw wydaje się optymalna.Obecnie , przy temp. na zewnątrz -10'C mój "miałowiec" spala około 1,25 kg opału na godzinę czyli kocioł chodzi z mocą ~ 6,5 kW, a nie mam jeszcze ocieplonych ścian....

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wiesz że na tej stronie CWU nie powinieneś dodawać? Nie wiem co się uparłeś na Wieśka. Jest mnóstwo kotłów z pionowym wymiennikiem czyszczonym półautomatycznie lub ręcznie z dużo lepszymi sterownikami i przede wszystkim palnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim moim "typem " jest RED Selecta 15kW

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://v16.stokercloud.dk/#atomfx

Tutaj gość ma dom podobny do twojego, chyba nawet słabiej ocieplony. Zobacz sobie z jaką mocą idzie przy -10 i zastanów się jeszcze raz czy potrzebujesz kotła z mocą 15KW o minimalnej mocy 4,5KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świadomość,  że po ociepleniu średnie zapotrzebowanie będę miał pewnie gdzieś na poziomie 5kw.

Ale zdaje sobie też sprawę że mało jest na rynku kotłów z małym palnikiem peletowym który może pracować z małą  mocą w sposób efektywny.Potrzebuje palnika o rozpiętości  mocy załóżmy  np 2-12 kw.

Zastanawiam się też nad drugim rozwiązaniem.Moj obecny kocioł( wymiennik) mimo 12 lat jest w naprawdę  niezłym stanie i rozważam też wymianę samego palnika na peletowy.

Myślę o palniku wrzutkowym Viper.Obecna wersja jest jednak o mocy 15kw, więc też duży. Ale wyczytałem gdzieś że podobno są prace nad tym palnikiem o mniejszej mocy.

Tylko pozostaje kwestia taka, czy ekonomicznie i od strony praktycznej sprawdzi się  połączenie palnika peletowego o mocy załóżmy 10-12kw z wymiennikiem z kotła o mocy 25kw., czyli moim obecnym kotłem.

Domyślam się że efektem będzie bardzo niska średnia temp spalin.Komin mam ceramiczny shiedla, więc to nie problem nie powinien się rozpaść, ale co z kotłem?

Im więcej się zastanawiam tym więcej pytań i wątpliwości....życie.

 

 

 

11 godzin temu, eliks napisał:

Ty wiesz że na tej stronie CWU nie powinieneś dodawać? Nie wiem co się uparłeś na Wieśka. Jest mnóstwo kotłów z pionowym wymiennikiem czyszczonym półautomatycznie lub ręcznie z dużo lepszymi sterownikami i przede wszystkim palnikami.

Dlaczego nie powinno się brać pod uwagę cwu?

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arthek Viper jest bardzo dobry, nawet na 3KW sobie radzi, nie dymi i nie ma problemu z utrzymaniem płomienia. Kwestia jest tego typu, że do końca 2022 musisz wymienić pozaklasowy kocioł więc inwestycja słabo opłacalna. A CWU nie doliczaj do tego co strona pokazuje, zwłaszcza 4KW, to już wyliczenia i życie pokazało. Jaki masz budżet na kocioł? Jeśli szukasz pionowy wymiennik to najtaniej masz Ferroli jak już celujesz w Selektę, później Biawary w tym nowość Biawar Slim 12KW - takie Ferroli z polską naklejką. Jest Defro Gamma, Stalmark Ekosilver, Blackstar, Edilkamin Laguna itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

@arthek Viper jest bardzo dobry, nawet na 3KW sobie radzi, nie dymi i nie ma problemu z utrzymaniem płomienia. Kwestia jest tego typu, że do końca 2022 musisz wymienić pozaklasowy kocioł więc inwestycja słabo opłacalna. A CWU nie doliczaj do tego co strona pokazuje, zwłaszcza 4KW, to już wyliczenia i życie pokazało. Jaki masz budżet na kocioł? Jeśli szukasz pionowy wymiennik to najtaniej masz Ferroli jak już celujesz w Selektę, później Biawary w tym nowość Biawar Slim 12KW - takie Ferroli z polską naklejką. Jest Defro Gamma, Stalmark Ekosilver, Blackstar, Edilkamin Laguna itp. 

No właśnie, jak to jest z tym , że do końca 2022 muszę wymienić kocioł pozaklasowy.Kto i jak to będzie weryfikował kto już wymienił  a kto nie ? Przecież w gminie nikt nie ma spisu rodzaju źródeł ciepła jej mieszkańców.Co , będą chodzić kontrole po domach i sprawdzać ?

Jaki to problem nakleić na kocioł naklejkę "klasa 5" i naklejkę "znamionową" kotła  z datą produkcji np 2019 r. Mój 13 letni kocioł z podajnikiem tłokowym wygląda ( zadbany i czysty)  i działa w zasadzie tak ( prawie nie dymi i nie pyli - po moich modernizacjach )  , że spokojnie można mu dać 5 klasę ?

Staram się tym razem dobrze rozeznać temat przed zakupem kolejnego kotła , żeby nie wpiep...yć się tak jak w 2008 roku , kiedy nie dość ze wciśnięto mi kocioł 25kW na dom ~ 200m2 który bez ocieplenia potrzebował 12 kw , to w dodatku "tłoka" , który dymił i syfił sadzą i ze sterownikiem , przez który musiałem "zamieszkać" w kotłowni na pół roku.....

Spróbuję rozeznać się jeszcze z tym gazem , jakie ewentualnie były koszty podciągnięcia go do mojego budynku .

Ostatecznie pozostaje mi pellet.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś tam konrrole mają być ale kto i jak to będzie weryfikował to czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło jednak na Viessmana Easypell 16 kW + bufor.

Zastanawiam się jakiej minimalnej pojemności musiałbym zakupić bufor.

Chodzi mi o to aby kocioł przy małym zapotrzebowaniu na ciepło czyli > 5kW nie taktował.

Poza tym wymusza to specyfika pracy tego kotła : grzeje CO cyklami ( praca-dobieg) , można ustawić temp kotła w zakresie od min 60 do chyba  75 'C

Instalacja : jeden obieg ,bez zaworów 3/4 D ,  same grzejniki ( ~ 16 szt) z głowicami, budynek : dwa piętra.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzejników bufor to jak kwiatek do kożucha ale Twoja decyzja. Bufor licz 30-35l na 1KW mocy czyli w Twoim przypadku do 600l.

Ile kosztuje taki Wiesiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 15 000 zł z 8 % vat z montażem

18 100 zł 23 % vat bez montazu

18 minut temu, eliks napisał:

Do grzejników bufor to jak kwiatek do kożucha ale Twoja decyzja. Bufor licz 30-35l na 1KW mocy czyli w Twoim przypadku do 600l.

Ile kosztuje taki Wiesiek?

Wolałbym bez bufora co oczywiste ( koszty) , ale wtedy przy małym zapotrzebowaniu na ciepło nie będzie się czasem często wyłączał i rozpalał ?

W obecnej instalacji grzewczej mam założony płytowy wymiennik ciepła DANFOSS'a (38kW) do którego planuję podłączyć ten kocioł.

Wymiennik "spina" dwa obiegi grzewcze :

Obieg OTWARTY : kocioł  - wymiennik oraz Obieg ZAMKNIĘTY : grzejniki - wymiennik.

 

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja nie znam algorytmu pracy tego kotła. No jeśli kupisz za duży to bufor będzie ratował Cię przed taktowaniem, chyba że kociołek dąży do zadanej i będzie odpowiednio modułowal, że trochę na tej niższej mocy podziała. Im dłużej będzie działał na niskiej mocy, tym rzadziej będzie się odpalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13500 zł netto czyli 16600 brutto 23% vat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ofertę na Viessmana Easypell w cenie 15 600 brutto.( 23% vat)

Czy to dobra oferta czy szukać dalej ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem Ci bo nie mam rozeznania we Wieśkach. Powiem Ci tylko że dołożysz 500zl  i miał byś nowego Blackstara 16KW z sondą, kompresorem, netem, dużym zasobnikiem i modulacją od 10%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pitolę jak ludzie potrafią sobie życie utrudniać. Tyle kasy za kocioł z palnikiem z minionej epoki,a później płacz na forum że coś nie tak. Że nie dogrzewa lub za dużo pali. On jest taki bezobsługowy jak ja nadaje się do baletu Jak Eliks napisał dokłada 500 złotych i ma porządny włoski lub duński kocioł,ale autor tematu wie lepiej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja nie namawiam bo każdy ma swój rozum, daje tylko przykład że dysponując takim budżetem można mieć dużo więcej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.