Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność instalacji kocioł zasypowy + kondensta + grzejniki


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o sprawdzenie jeszcze raz poprawności instalacji, czy czegoś nie brakuje. Mam dylemat czy grzejniki i podłogówka czy tylko same grzejniki. Dziękuje

1063800999_kotownia2.jpg.bbee29c6805ac581ba1359928f34bb03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten szczegół mi chodziło, dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.02.2021 o 16:08, sambor napisał:

Przy 1 obiegu nie jest potrzebny zawór regulacyjny(grzybkowy)

Nie mogę pojąc dlaczego w takim układzie nie daje się sprzęgła(oczywiście to na plus). Czytałem materiały które udostępniłeś o sprzęgle. Na ciepło właściwe wychodzi mi max moc grzewcza 26kW, średnie 13kW. Zakładając że kupie piec Junkers Smart 24kW. Licząc ze wzoru przepływ, wychodzi że pompa z pieca nie da rady i trzeba zastosować sprzęgło.Przy 20 kW wychodzi na styk.

V=(24*860)/15=1376

Przy układzie mieszanym który mi pomogłeś ogarnąć be sprzęgła to już całkiem nie wiem.

Czy to jest takie trudne czy mam jakieś zaćmienie ?

Zakładając 1 kW na 10m2 wychodzi mi 20kW. Czy tyle mi wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ldonut Zwracam uwagę, że ma forum był wątek dotyczący doboru pieca gazowego. Moc maksymalna ok, ale wniosek z wątku był jeden, aby piec gazowy potrafił zejść nisko z modulacją np. do poziomu ok 10-15% swojej mocy maksymalnej. Przy ponad 20kW są modele potrafiące pracować poniżej 3kW.

Zobacz też poniższy film. Ostatni przedstawiony wariant jest bardzo podobny do twojego, tylko tam jest kominek zamiast pieca stałopalnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sambor napisał:

Daj linka z tych obliczeń

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/bmdz

zrobiłem jeszcze raz i teraz jeszcze więcej wyszło

Zakładając 1 kW na 10m2 wychodzi mi 20kW. Czy tyle mi wystarczy?

 

Z tymi przepływami dobrze licze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak założyłeś 23C w domu , to trzeba brać za odpowiedzialność.

Dla 20C będzie mniej niż 23 - 26kW i taki kupuj.

Na moc minimalną kotła nie patrz, gdyż w twoim przypadku to bzdet.

Warto ocieplić podłogę na strychu - wełna 15cm  z rolki  rozwinięta po całości podłogi  zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło o ok 10% - moim zdaniem warto.

Z tym wzorem jest OK, ale to tylko przy konkretnych założeniach, jak zrobisz założenie że zamiast 15C będzie 20C to wszystko będzie OK.

Jak planujesz całą nową instalację to takie wyliczenie ma sens, jak kocioł dostawiasz do istniejącej to musisz grać , tym co masz .

Dawniej grzejniki były dobierane dla delty T=20C i dla tego założenia i mocy 24kW przepływ wynosi ok 1033l,

Patrząc na charakterystyki pomp w kotłach dużo lepiej wychodzi Termet 25kW, mogący dać bez problemu przepływ przy delcie =15C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dom, w większości wybudowany przez dziadka w latach 80, rozbudowany w 90 i od tego czasu cały czas modernizowany i docieplany. Kiedyś się na to nie patrzyło, bo węgiel był tani. Była robiona elewacja budynku, to przyszło docieplenie. Wymieniałem blachę na dachu, to dosypałem wełny. Wszystkie okna wymienione dawno temu. Wcześniej były takie skrzynkowe z szybami osadzonymi na kit. Teraz przy ostatnich mrozach i silnym wietrze piec chodził na ok 50% z 17kW (jest 25 ale na sterowniku go przykręciłem). Maksymalne zarejestrowane zużycie to 29kg ekogroszku na dobę. Swoją drogą muszę zweryfikować te wartości podawane przez sterownik. Całkowity koszt CO i CWU w zeszłym roku 3300pln przy zużyciu 3700kg. Mniej więcej wartość zgodna z tym co podało ciepłowalsciwe. 5 lat temu (od tylu lat notuję) zużycie ekogrochu było na poziomie 5400kg. Piec w okresie letnim się po prostu męczy. Ale wymieniać go na razie nie zamierzam, a pracuje u mnie już 10 lat. Albo padnie, albo skończy się możliwość jego używania (klasa III).

Także docieplać zawsze warto. Bardziej chyba się opłaca inwestować w tę stronę niż wymieniać źródło ciepła. Chyba że musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

No jak założyłeś 23C w domu , to trzeba brać za odpowiedzialność.

Dla 20C będzie mniej niż 23 - 26kW i taki kupuj.

Na moc minimalną kotła nie patrz, gdyż w twoim przypadku to bzdet.

Warto ocieplić podłogę na strychu - wełna 15cm  z rolki  rozwinięta po całości podłogi  zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło o ok 10% - moim zdaniem warto.

Z tym wzorem jest OK, ale to tylko przy konkretnych założeniach, jak zrobisz założenie że zamiast 15C będzie 20C to wszystko będzie OK.

Jak planujesz całą nową instalację to takie wyliczenie ma sens, jak kocioł dostawiasz do istniejącej to musisz grać , tym co masz .

Dawniej grzejniki były dobierane dla delty T=20C i dla tego założenia i mocy 24kW przepływ wynosi ok 1033l,

Patrząc na charakterystyki pomp w kotłach dużo lepiej wychodzi Termet 25kW, mogący dać bez problemu przepływ przy delcie =15C 

Mam możliwość albo Bosch albo Junkers. Taki mam serwis w okolicy i duży wybór. Pewnie np. Bosch Condens 20 kW wystarczy lub ten Cerapur 24kW. Po ociepleniu wychodzi mi poniżej 10kW.

Instalacja będzie cała nowa oprócz węglowego pieca. Dlatego chce to dobrze zrobić. Chce dać co trzeba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, sambor napisał:

Jak ma być nowe to warto to policzyć co i jak i dobrać wg obliczeń i nowego kotła.

Masz racje. Spróbuje to policzyć lub ktoś mi pomoże.

Jeszcze jedna rzecz odnośnie układu z podłogówką, który też mi pomogłeś ogarnąć.

Przy założeniu 7x1,5x60 wychodzi przepływ ok 630 +1033 grzejniki =1663

Możesz powiedzieć jak to ma działać, wykorzystując te zawory regulujace. Chyba że to źle licze.

Dzięki wielkie za poświęcony czas.

 

gaz.jpg.cd793a1dcb57c0a8937cfe10ec97a0f4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłeś moc grzejników 24kW, a podłoga to pies?

Przecież ona też grzeje i moc się raczej nie sumuje, tylko od całkowitego zapotrzebowania na moc odejmujesz moc podłogówki i będzie moc grzejników.

Ponadto przy tak dużych mocach może być potrzebne jednak sprzęgło.

Twoje rozumowanie wynikło ze źle przedstawionego problemu - brak danych o domu.

W inst ze sprzęgłem zaw regulacyjne nie będą potrzebne - ich rolę przejmą nastawy na belkach i nastawy pompy od CO i nastawy wstępne na grzejnikach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, źle to policzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem zapotrzebowanie budynku na ciepło i wyszło mi max 20 kW. Jeżeli będę robił same grzejniki to dla delty 20 tak jak @sambor

pisał obejdzie się bez sprzęgła. Instalacja dla delty 15 raczej nie była by możliwa ponieważ musiałbym obłożyć całe pokoje  wokoło grzejnikami.

Co do układu mieszanego to ok 15 kW grzejniki i 5 kW podłogówka z delta 5 i przepływy wychodzą duże, wiec sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.