Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro komfort ekopel 25Kw


Wawerus1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam Kocioł defro komfort Ekopell 25kw. Moc kotła 90% Temp zadana 68st, start pomp 55, histereza kotła 8 st. Start pompy przewalowej 45 st. Sterownik pokojowy tech. Palę.w systemie 24/7. Steruje zaworem. Mam zadane 50st na zaworze z obniżeniem pokojowki 10 st. Czasy podawania min 2 max 6 sek. Przerwy podajnika 12 sek, max 42 sek.  Pełen zasyp 14 worków czyli 210 kg wystarcza na 4 pełne dni. Czyli około 50!!! kg na dobę przy wygrzanym domu i temperaturze średnio + 5 w dzień i około 0 w nocy.  Kocioł pokazuje  chwilowe spalanie na poziomie od 6kg do max 30 na dobę. Cały czas oscyluje około temperatury zadanej, więc pobór peletu jest  teoretycznie znikomy , przynajmniej wg tego po pokazuje sterownik. Na wykresie też nie widać żeby jakoś często gonił do zadanej, po za przerwami na czyszczenie co 8 godzin. Nie  zależnie czy na dworze jest +5  czy - 5 kocioł stabilnie ciągnie 50kg na dobę!!! Co może być źle ustawione? Albo nie tak z instalacją?  Mam obniżenie pokojowki, ale bardzo rzadko otwiera zawor w przeciągu tygodnia tzn że zapotrzebowanie instalacji, domu nie jest aż tak duze żeby się to miało przełożyć na spalanie, skoro ciągle grzeje na  te okolo 39-40 st st a temp w domu utrzymuje się o 2 stopnie powyżej zadanej. Jakieś pomysły? Sugestie?
Ustawiłem dodatkowo tygodniowke CWU żeby nie grzac wody w nocy niepotrzebnie. Dom lata 90 te,  około 200 m, otynkowany , nie ocieplony,  strop 35cm waty, okna plastikowe, instalacja w miedzi, 2 kuchnie i 2 łazienki z podłogowka. Rozumiem że gdyby było zadane 25 st w domu i piec ciągle gonił temperaturę?! ale piec " pyka " sobie powoli w okolicach zadanej .Na pokojowym  ustawione mam 21,5 ,a  w domu mam aktualnie  22 w najchlodniejszym i 23,5 w najcieplejszym pokoju. Skąd takie spalanie? Przewazalem pellet, kupiłem tone bardziej kalorycznego na próbę, obnizalem moc na modulacji, w serwisowych ustawieniach zmieniłem na próbę na 20kw. Nadal 50 kg doba. Jakieś pomysły?  Sugestie? Bo już mi ręce opadają i skończyły mi się pomysły. Zamontowałem pompę przewalową, bo kocioł.mial.problem że stabilna praca. Teraz jest lepiej, kaloryfery grzeją całe ale spalanie nadal 50kg. Zastanawiam się nad pracą bez PID na próbę, może to da jakieś oszczędności?ale nie wiem jak to poustawiac.  Paliłem sterowaniem kotla przez termostat że po dogrzaniu pokoju kocioł wygasał i czuwał, ale teraz przy takiej pogodzie nie przynosi to żadnych oszczędności a komfort cieplny w domu gorszy. Z tego co mi już zasugerowano mam za duży kocioł na mój budynek, i jak mam.smoka w  piwnicy to musi swoje zjeść, ale może da się to jakos ogarnąć? Z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1

spodziewałem się wykresu z internetu.
Jeżeli nie masz modułu eth/wifi pozostaje obserwacja i to dosłownie.

Po 2.

to nie jest 10kg
To jest 1.0kg/h 

czyli jeżeli by tak pracował przez całą dobę to powinno wychodzić minimum 24kg/dobę.

Po 3.
wskazanie mocy chwilowej jest jak sama nazwa wskazuje mocą chwilową.
Teraz rodzi się pytanie, jak często z tych 4kW skacze na wyższe wartości. 
Odpowiedź na to by dostarczył wykres z aplikacji/strony emodul.pl (o ile kocioł podpięty jest do internetu).
Jeżeli kocioł utrzymuje się na 4kW przez dłuższy okres swojej pracy nie ma bata, aby spalał więcej jak 30kg/dobę.
Kolejna sprawa czy jak przeważałeś pellet, to czy wprowadziłeś wartość w "Menu serwis->kontrola paliwa->kalibracja podajnika->Wydajność podajnika".
Jak wygląda popiół ? drobny ? lekko brązowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam podpiętego sterownika pod Internet.

Da się jakoś podpiąć sterownik pod komputer po kablu? Czy muszę mieć jakiś specjalny moduł?

Popiół wygląda jak z papierosów, jedynie przy wygaszaniu robi się lekko spiek na palniku , ale kruszy się w palcach. 

Jak sprawdzić czy skacze na wyżej niż te 4 kw? Patrząc na wykres wydaje się że pracuje dosyć stabilnie.

Tak po przewazeniu peletu wprowadziłem dane w menu serwis.

Mam też czysto teoretyczne pytanie. Kocioł ma moc 25 kw, i kiedy zmnijeszam moc np do 80% to i tak podaje pellet tak jak kocioł 25 kw tak?. A gdyby np wybrać w sterowaniu serwis , mniejszą moc? No na 20 lub 16 kw? Czy to ma jakiś wpływ na spalanie? Oczywiście jeżeli kocioł da radę ogrzać dom z taką mniejszą mocą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to chwilowe spalanie w załączonych zdjęciach to prawie 3,5 kg i 2,7 kg na godzinę tak?  A mocto 16 kw tak? Kocioł pokazuje mniejsze spalanie po przebiciu zadanej. Jak to ustawić? Żeby przebił zadana ale się nie wygasil i pracował stabilnie pomiędzy?  Palę w PID i myślałem że PID to sam odpowiednio ogarnia.

IMG_20210129_165608.jpg

IMG_20210129_162606.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Proponuję Tobie zmienić w serwisie 5162 i parametrach pracy zmienić parametr "zakres regulacji" na wyższy. Myślę, że jest 30. Daj na 40. To jest zakres kiedy ma wejść w modulacje. Czym mniejsza wartość stopni to sterownik dłużej prowadzi na najwyższej mocy. Po zmianie powinien szybciej wchodzić w modulacje.

Ja bym ustawił kociołek na mocy 100%, ale w serwisie maksymalną przerwę wydłużył. I tu musisz sobie sam wyłapać ile. Ale sporo żeby kociołek się nie wygasza. Jak jeszcze będzie się wygaszał to jeszcze czas wydłużyć. Podawania nie ruszaj.

Przy pracy w 100% kociołek ma szybko startować i szybko wejść w modulacje, a wydłużony czas przerwy na mocy minimalnej powinien utrzymać palnik bez wygaszania. Oczywiści wszystko też jest zależne od odbioru ciepła. Jak go nie będzie to nie ma bata, kociołek wygasi się.

Powodzenia i pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wawerus1 napisał:

Mam też czysto teoretyczne pytanie. Kocioł ma moc 25 kw, i kiedy zmnijeszam moc np do 80% to i tak podaje pellet tak jak kocioł 25 kw tak?. A gdyby np wybrać w sterowaniu serwis , mniejszą moc? No na 20 lub 16 kw? Czy to ma jakiś wpływ na spalanie? Oczywiście jeżeli kocioł da radę ogrzać dom z taką mniejszą mocą?

 

W menu serwis pozostaw moc faktyczną do danego kotła. 
Ustawiając moc do 80% sterownik zmniejsza czas podawanie proporcjonalnie. 
Zmniejsza również moc dmuchawy, tak aby finalnie osiągać maksymalnie moc 20kW (czyli te 80% mocy kotła).

 

6 godzin temu, Wawerus1 napisał:

Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to chwilowe spalanie w załączonych zdjęciach to prawie 3,5 kg i 2,7 kg na godzinę tak?  A moc to 16 kw tak?

Tak dokładnie tak pokazuje
 

Możesz spróbować zrobić tak jak pisze gilal
Jednak dla maksymalnego czasu przerwy to bym nie przekraczał 32s (3,6kW).
Zbyt niskie schodzenie mocą powoduje
1. nagrzewanie się czujnika temp. podajnika. Przekroczenie temp. 70*C na czujniku powoduje wygaszenie kotła. 
2. zbyt szybki spadek temp. bieżącej kotła i wchodzenie modulacją na większe moce aby dobić ponownie do zadanej.
   Efekt sinusoidy i w sumie wychodzi brak korzyści w oszczędnościach. 

Już ktoś na forum pisał, że te palniki mają min. 6kW. Ja zszedłem do 4,6kW (24s), a i tak mam skoki mocy w celu gonienia temp. kotła do zadanej.


 

kociol_wykres.png

Jeżeli często wybudza się z pracy minimalnej, to oznaka, że odbiór ciepła jest na tyle wysoki, że powoduje zjazd bieżącej temp. kotła i wskakiwanie (modulację) na wyższe moce.

Dobrze by było określić na jakiej mocy spędza najwięcej czasu (pracy). Może się okazać, że kocioł pali tyle ile jest zapotrzebowania na ciepło w budynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do mocy 25kw i ustawiłem moc kotła na 90%. Zmieniłem też zakres regulacji na 40. 

Kocioł pracuje , dobija  do zadanej, widzę że pracuje na niskiej mocy ale pokazuje to spalanie  i moc bardzo niestabilnie, ciągle skacze ze spalania 1-1,5 kg/h do 3. Przebija zadana o 1 stopień, grzeje jakiś czas po czymIMG_20210130_194714.thumb.jpg.d7257c7c96c055d2ae9f1da69ebf3287.jpg wraca do 67 , zwiększa moc i znowu pokazuje spalanie około 3kg/h. Da się to jakoś ustabilizować? Albo ustawić na sztywno bez PID? Praca ręczna? Reczne podtrzymanie? Nie wiem jak to sie dokładnie nazywa. Jakie ewentualnie wartości musiałbym mniej więcej ustawic do pracy ręcznej?IMG_20210130_171832.thumb.jpg.2d2c3defff84a076f57c241a619472da.jpg

IMG_20210131_003200.jpg

IMG_20210130_194524.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie potrzebuje tyle ciepła Twoja instalacja. 

Musisz zobaczyć jak długo kociołek pracuje na niskiej mocy. Jak zmieniałeś w serwisie max przerwę na wyższą i kociołek krótko pracuje na niskiej mocy to minimalnie ją obniż.

Widać, że wszystko zależy od instalacji, sposobu ogrzewania pomieszczeń i komfortu cieplnego uzytkownika

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pracy ręcznej da się to ustawić (bez pid)
Ale na ile to zmieni spalanie to nie wiem, nie paliłem tym sposobem. 
Np.
Czas pracy podawania/przerwa : 5s/10s (moc 20kW = 4,1kg/h)
Czas podtrzymania podawanie/przerwa: 2s/24s (moc 4,7kW = 1kg/h)
Wentylatory w/g uznania (tak, aby dobrze się spalało).

To taki przykład.
Możesz również na PID zjechać mocą kotła (Menu instalatora->Moc kotła) do 60%. Spowoduje to tyle, że kocioł wolniej będzie dochodził do zadanej z uwagi na ograniczenie mocy do ok. 15kW.

U mnie 20kW pracuje na 75% mocy i dom 180m2, ocieplony styropianem, podłogi, stropy ocieplone, okna plastiki, 2 korytarze, 2 łazienki, 2 kichnie to podłogówki sterowanymi termostatami + 6 pokoi z grzejnikami i termostatami. 

Średnia obecnie przy -7*C na dworze to 25-30kg/dobę. 
Jestem w stanie stwierdzić, że rozmówca przede mną ma rację odnośnie zapotrzebowania Twojej instalacji na Ciepło. 

Zobacz na podłogówki ile Ciepła dajesz, jaką temperatura idzie na zasilanie. 
(Mam ustawione 40*C z uwagi na cykliczny charakter grzania)
Przy stałym ogrzewaniu podłogi temp nie powinna przekraczać 30*C bo nawet ta wartość to już ciepło. 
A grzejąc podłogi (fajnie jak są ciepłe) i jednocześnie wietrzyć pomieszczenia bo za ciepło w domu... to logika podpowiada że ciepło, które ucieka ma odzwierciedlenie w ilości pobieranego paliwa.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cześć podlogowki mam ustawione 35 st, drugą część " idzie" na aktualnej temperaturze zaworu, bo tak była instalacja robiona pod kopciucha, czyli całość obiegu na jednej pomoce. Dopiero przy remoncie kuchni zrobiłem osobny zawór i pompę na kuchnię i łazienkę takze mam pół na pół. 

Co do spalania w poprzednich sezonach to średnio około 8 ton węgla na rok + drewno za jakieś 250 zł na rozpałkę + ciągła praca przy piecu, popiół itp. Przy czym przy kopciuchu grzałem tylko od mniej więcej 7 rano do 23:00 i przelaczalem   na noc na grzanie wody żeby nie wygasło w piecu , ale dom się wychladzał i od rana grzanie od nowa. Kocioł był na tyle kiepski że nie dawał rady wytrzymać do rana jezeli zasypywalem cały piec węglem dlatego, przełączalem na wodę, żeby utrzymać ogień. Inaczej musiałbym wstawać co noc około 2-3 do pieca. Dlatego widzę jaka jest wygoda kotła na pellet i teraz mam podobne spalanie przy czym mam taka sama temperature w domu 24/7.

Zastanawia mnie tylko fakt że znam.osoby które mają ten sam kocioł o tej samej mocy i przy ciągłej pracy 24/7 zasyp 13 worków starcza na 6 pełnych dni a u mnie na 4, stąd moje poszukiwania, ale widocznie moja instalacja tak ma , że potrzebuje tyle opalu.

Co do pracy ręcznej, to ustawienia nadmuchu na początek ustawić tak jak w PID?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nadmuchach nie pomogę... 
Ustaw tak jak w PID i testuj
Warto jednak pomyśleć o ociepleniu budynku, aby z tych 8 ton zejść do 4-5.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

 Mam jeszcze pytanie, aż mi już głupio pytać ale od tego w sumie jest forum. Mój kocioł pracuje na 95% i  dobija do zadanej. Jak ustawiłem pompę przewalową jako obiegowa i ustawiłem że ma się wyłączyć przy powrocie dogrzanym do 60 st, to  jak przewalowa się wyłączyła to kocioł momentalnie moduluje do 3-5 kw, spalanie średnie ok 1kg/h a kocioł przebija o zadana o 5 i się wygasza. ( Wychodzi na to że za mały odbiór ciepła) Jak zmniejszyłem moc żeby nie przebijał  to niestety dosyć szybko powrót się wychładza i pompa rusza i znowu goni. Jak nie zmienię ustawien i przewalowa dziala ciągle to średnie spalanie ok 2,5-3 Kg/h bo ciągle grzeje powrót.  Jak to ogarnąć? Może ja mam jakiś nie tak podpięte kable w sterowniku ? Albo cóż źle ustawione? Albo taki urok instalacji 😬 Czy pompa odpowiedzialna za grzanie powrotu powinna działać ciągle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam masz? Zawór 4d? Jeśli tak to zmostkuj pompę zaworu z przewałowa, wyłącz ochronę powrotu i biegiem pompy na przewale wyreguluj sobie temperaturę na powrocie, będziesz widział jak instalacja reaguje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy masz energooszczędne? Wpinasz obie pompy w jedno gniazdo. Przewałowa działa cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ustawioną jako pompę przewałowa to ona Ci nie działa cały czas, sam to napisałeś w pierwszym poście. Ona Ci pilnuje temperatury powrotu. Zawór się przymyka a pompa włącza się i wyłącza kiedy musi. Tutaj będziesz miał taką sytuację że ochronę wyłączasz a pompa będzie ciągle "podkradać" wodę z zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba źle napisałem. Właśnie chodzi o to że jak grzeje powrót to kocioł ciągnie opał jak smok, i powoli dobija do zadanej. Nawet jak ja osiągnie zadana  to utrzymanie w okolicy zadanej+ grzanie powrotu bierze około 3kg peletu na godzinę. Jak ustawie że przewalowa się wyłączy po osiągnięciu ustawionej temperatury np powrót 60 stopni,  to po wyłączeniu przewalowej kocioł zaczyna modulować bardziej, nie grzeje powrotu, dobija do zadanej, a spalanie waha się w w granicach 0,8-1,5 kg na godzinę. Nawet muszę zejść z mocy bo inaczej przebije zadana i się wygasi. I teraz pytanie jak to ustawić żeby po wyłączeniu przewalowej kocioł utrzymał  się jak najdłużej w okolicy zadanej, żeby powrót tak szybko nie spadał bo wtedy zaczyna znowu przewalowa działać żeby dogrzać powrot i znowu ciągnie pelet.  I to jest kwestia 2-3 minut.Nie wiem jak to ogarnąć, czy skokiem zaworu, czy biegiem pompy kotłowej, żeby tak szybko nie zalewało kotła zimną wodą. Czy może mam coś nie tak podpięte w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to masz pompę przewałowa żeby kotła nie zalewało chłodnym powrotem. Spróbuj zrobić jak Ci pisałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.