Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO, CWU, BUFOR - błąd w instalacji dot. CWU - prośba o potwierdzenie


pawellegowski89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów, 

generalnie do czasu zanim mój hydraulik nie ukończył instalacji nie interesowałem się zbytnio ogrzewaniem - wskazałem tylko jaki rodzaj instalacji chciałbym mieć. Po tym jak przy uruchamianiu instalacji zaczęły wychodzić kolejne błędy musiałem samodzielnie zgłębić temat, udało mi się wyeliminować:

  • pompa obiegu grzejnikowego zamontowana odwrotnie
  • wyjście z zaworami pod wannę poza wanną 
  • grzejnik drabinkowy luźny po zamontowaniu do ściany
  • źle dobrane naczynie przeponowe CWU (za małe)
  • źle dobrane naczynie przeponowe CO (za małe)
  • rura od żmijki zasobnika bocznego nie przykręcona na opaski
  • brak uszczelek korków listew na piętrze 

Po kolejnych przyjazdach i poprawkach ww. problemy zostały wyeliminowane. 

Generalnie pozostał 1 i nie jestem w stanie sobie z nim poradzić, dlatego bardzo prosiłbym o pomoc. 

Kilka słów o instalacji:

- miedź, bufor 950L, CWU 300L, 2 obiegi:  podłogówka [parter + piętro] pompa 25/60 (nr 4 na rysunku),  grzejniki dodatkowe, pompa 25/40 (nr 3 na rysunku)

- cyrkulacja pompa do cyrkulacji nr 5 na rysunku

- kocioł na pellet z wbudowaną w środku pompą 

- ochrona powrotu kotła zawór termostatyczny ESBE 55 C, CWU ładowane osobną pompą (nr 2 na rysunku)

Opis problemu:

1. Gdy grzeję tylko bufor, a pompa CWU [2] nie chodzi wszystko jest ok

2. Gdy grzeję zarówno CWU oraz BUFOR, działają wtedy pompy [1] oraz [2] wszystko jest ok

3. Gdy chcę zasymulować tryb letni tj. grzeję tylko CWU tj. działa pompa nr 2, a pompa nr 1 nie działa oraz zawory Z1 i Z2 są zamknięte (bufor odcięty) to:

pompa nr 2 nie jest wstanie przepompować ciepłej wody do wężownicy CWU, sprawdzałem na 2 nowych pompach - działających. 

 

Wygląda to tak jakby pompa nr 2 przy grzaniu CWU zaciągała wodę z powrotu od CWU poprzez zawór ESBE i tworzył się obieg z pominięciem pieca lub mieliła wolno w miejscu, moc spada do 4W.

Zrobiłem jeszcze test po otwarciu zaworów Z1 i Z2 z uruchomioną jedynie pompą CWU, w takiej sytuacji pompa zaciąga wodę z góry bufora i wtłacza ją do powrotu bufora. 

Podsumowując chciałbym uzyskać efekt, że w lato przy grzaniu tylko CWU i odpalaniu pompy nr 2 przy zamkniętych zaworach Z1 i Z2 pompa dawała radę pompować ciepłą wodę z kotła i pchać ją na wężownicę CWU. Nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że brakuje tutaj 1 zaworu zwrotnego np. w miejscu gdzie postawiłem znak ? 

 

Proszę o wsparcie w poprawie tej instalacji. Generalnie dodam, że wolałbym dodać nawet 2 zawory zwrotne niż przerabiać początek i powrót obiegu CWU. 

Sam zastanawiam się, dlaczego zamiast pompy nr 2 hydraulik nie zaproponował elektrozaworu lewo prawo (piec obsługuje), ale teraz z  racji kształtu rur w miejscu rozwidlenia oraz ogólnie miejsca na ścianie ciężko byłoby go wstawić. 

Proszę serdecznie o pomoc i z góry dziękuję za odp. 

PS. Dodatkowo zapytam się jeszcze o ustawienia rotametrów w szafkach rozdzielczych, u góry mam 10 pętli, na dole 8 pętli. Skala na nich od 0 do 5. Jakie wartości przepływu powinny być uzyskane i jak to się ustawia? Dodam, że planuję elektrozawory do zamykania pętli, dlatego nie chodzi mi o nastawę na daną temperaturę w danym pomieszczeniu, bo wiem, że to się empirycznie ustawia. Chodzi mi raczej w jakich widełkach powinny być te przepływy minimalnie, optymalnie w L/M żeby dane pomieszczenie się w miarę nagrzewało?

 

 

 

 

 

co2.png

Uzupełnienie: filtry siatkowe są czyste.

Dzwoniłem do producenta kotła, pompa 1 nie blokuje fizycznie obiegu, gdy nie działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi pracować cały czas pompa 1.

zamiast pompy 2 (która będzie w szeregu z 1) może być (nie musi) zawór 3D przyłączający CWU lub bufor. Czyli jak grzejesz CWU to nie grzejesz bufora i na odwrót.

jeszcze inna opcja zbiornik CWU podłączyć przed zaworem termostatycznym esbe

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by to miało wyglądać bez dodawania zaworu 3D oraz bez zmiany wpinania CWU przed ESBE?

Po prostu przestawić piec na odpalanie pompy nr 1 przy grzaniu CWU (da się) i odcięciu bufora w lato, a pompa nr ma być wyłączona?

 

Mogę też ustawić to tak, że w lato zamknę bufor oraz odpalą się obie pompy tj. nr 1 i 2, tylko czy na takiej małym obiegu mogą one działać szeregowo?

 

Testowałem tak przez chwilę CWU się zasila, tylko nie wiem czy w dłuższej perspektywie takie działanie nie zaszkodzi tym pompom jak całe lato będą chodzić obie? 

 

 

Edytowane przez pawellegowski89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pawellegowski89 napisał:

A jak by to miało wyglądać bez zaworu 3D ?

Ja nie chce wyrzucać tego esbe tylko zamiast pompy 2 CWU wstawić zawór przyłączający. Jego zadaniem byłoby przełączanie przepływu CWU lub bufor.

inne opcje powyżej.

6 minut temu, pawellegowski89 napisał:

Po prostu przestawić piec na odpalanie pompy nr 1 przy grzaniu CWU (da się) i odcięciu bufora w lato, a pompa nr 2 ma być wyłączona.

Tak tez można.

7 minut temu, pawellegowski89 napisał:

Mogę też ustawić to tak, że w lato zamknę bufor oraz odpalą się obie pompy tj. nr 1 i 2, tylko czy na takiej małym obiegu mogą one działać szeregowo

Działać będzie ale Nie powinno się (nie jest zalecane) tak robić - pompy w szeregu. Nic im nie będzie po prostu zwiększysz przepływy i ciśnienie po stronie tłocznej do wartości powyżej „normalnych”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by to miało wyglądać bez zaworu 3D ?

Pomyliłem się, miałem na myśli jakie wyjście byłoby najprostsze tj. bez dodawania zaworu przełączającego?

Dzięki serdeczne za pomoc. A z tymi rotametrami można prosić o odp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pawellegowski89 napisał:

Jakie wyjście byłoby najprostsze tj. bez dodawania zaworu przełączającego

Najprostsze bo nic nie trzeba przerabiać to: 

25 minut temu, pawellegowski89 napisał:

Po prostu przestawić piec na odpalanie pompy nr 1 przy grzaniu CWU (da się) i odcięciu bufora w lato, a pompa nr 2 ma być wyłączona

Przepływy od 0.7 do 2 l/min. Tak jak piszesz ustawiasz empirycznie lub z projektu. Regulacja przez obrót (wkręcasz lub wykręcasz główkę/szklankę itp). Sprawdź na YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.  Kocioł przestawię z trybu PUMP na VALVE (przy CWU będzie działać też pompa nr 1).

Natomiast w  trybie lato odłączę zasilanie pompy nr 2 oraz zamknę bufor. 

Wydaje mi się, że przerabianie instalacji na zawór przełączający to za duże koszty w stosunku, że za to otrzymuje się jedynie brak konieczności 2 razy w roku zamykania / otwierania dwóch zaworów i wyjęcia kostki od zasilania pompy CWU. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał:

Pompa 2 ( od CWU) powinna być wpięta powrotem  przed sam kocioł , czyli między kocioł a pompę 1.

Ponadto za pompą 1, przed wpięciem pompy 2  musi być zaw zwrotny.

A mógłbym prosić o rysunkową wersję, żeby mieć ogląd i w razie wprowadzania zmian nic nie sknocić?

Pompa nr 1 jest w środku kotła. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, bo to Lidka!

Tego niestety nie można zmienić, tylko wersja producenta tak jak podawał kolega kilka postów wyżej.

Choć ja spróbowałbym zrobić jak poniżej , tylko zamiast zestawu pompy P2( zawory, filtr, pompa) dać zawór dwudrożny odcinający przy zadanej temperaturze 

Zaw 2-D może być sterowany termostatem , kapilarą lub czujnikiem z kotła.forum.thumb.png.91f669a14ecc0b6613a40ee2e008117c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.