Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bezobsługowy system ogrzewania w nowym domu


Aldenham

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie będzie miał taniej bo 1) za podłączenie i projekt imaterialy zapłaci pewnie 10k 2) komin też coś kosztuje3) kominiarz i przeglądy 3) kocioł

Więc pewno entonwszystko do kupy wyjdzie w cenie dobrej pompy a dwa za 3 lata mają uwolnić ceny gazu więc pewnie rachunki mocno podjąć w górę.

 Generalnie gaz ma jedynie sens jeżeli ktoś ma.gp już fizycznie podłączony albo są jakieś dotacje.za kilka lat jak wykończą węgiel to wezmą się za gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeszcze nie zacząłem budowy. I właśnie kilka dni temu przeczytałem, że za chwilę chcą uwolnić ceny gazu - wtedy gaz może pójść dwukrotnie w górę. W takim wypadku pompa ciepła byłaby w perspektywie np. 10 lat tańsza.

Może olać to wszystko i grzać klimą? ? Już sam nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są grzałki i dobra pompa pociągnie do -25. Konstrukcja jest o tyle niepodobna, że klimie multi split icjh nie ma. I grzanie klimą w tak dużym domu byłoby przerostem formy nad treścią. Bo typowa konstrukcja może działać z pięcioma jednostkami wewnętrznymi. A na 120 metrach pomieszczeń będzie zapewne wiecej. Wstaw sobie pompę panasonic t-cap. Kominek będzie tak czy tak. Pomyśl o włoskim na pellet. To jedne z najlepszych konstrukcji. A pompą pogrzejesz sobie jeden sezon. Zobaczysz jak wychodzi i z czasem dobierzesz sobie jakieś solary i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czego potrzebujesz. Warto zadać sobie pytanie czy warto pakować się w koszty i komplikować instalacje. Kominek napewno będzie sprawiał bardziej funkcję dekoracyjną niż użytkową i czy nie lepiej wstawić sobie zwykły powietrzny.  Włosi są potentatami w produkcji kominków i kotłow pelletowych. Konstrukcje w których nie uświadczysz grama sadzy. A algorytmy w sterownikach są tak zaawansowane, że dotykasz tylko przycisku włącz. Używając go wekendowo po całym sezonie nie wyniesiesz dwóch kg popiolu.  Zaraz coś pogrzebie w necie i podrzucę.

Piecyki na pellet - EkoFlam

Możesz wybrać kominek wbudowany albo wolnostojący. Edilkamin ma świetny algorytm o czym już wspomniałem. Wiele jest tego typu sklepów. I wybór jest naprawdę szeroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek, a wlasciwie wkład kominkowy miał być opcją ogrzewania awaryjnego przy braku pradu. Powietrzny jak najbardziej by wystarczył, a właściwie w tym zastosowaniu płaszcz wodny nie ma racji bytu (bo bez prądu i tak nie ruszy, a woda by się zagotowała).

Fajna opcja z tym pelletem. Rozejrzę się.

Chyba, że wstawianie wkładu kominkowego jako opcja awaryjna nie ma w ogóle sensu? Bo mieszkałem w domu z kominkiem i gazem. Po pewnym czasie kominka nie używałem zupełnie, a grzałem tylko gazem. Z kominkiem było za dużo zachodu i za mało korzyści. Także kominek używałbym tylko w sytuacjach awaryjnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider

To w sumie jeśli będę szedł w pompę ciepła, to zastanawiam się, czy w ogóle robić komin? Boję się trochę, że z niego zrezygnuję, a za kilkanaście lat okaże się, że byłem głupi, że go nie zrobiłem. Chociaż na logikę wszystko idzie w stronę takiego typu ogrzewania, gdzie komin nie jest potrzebny.

To wtedy przy okazji mógłbym też olać kominek, i z drugiego komina też zrezygnować, skoro ma być tylko jako awaryjne źródło ogrzewania. Tylko czekam, aż ktoś mądrzejszy ode mnie mi powie, czy dobrze myślę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To ja zarezerwuje kolejkę w tym temacie.


O czym napisze wkrótce (dziś lub jutro, może za parę dni), o geriatrii czyli schorzeniach wieku podeszłego.
Starość to nie tylko wymiar biologiczny, lecz także poznawczy.


Przedstawię Wam pana Macieja, co prawda przy pomocy firmy komercyjnej, ale pan Maciej jest autentyczny, jest pomiarowcem (tak jak ja), nosi kucyka na głowie (także ja będę miał podobnego na starość, w proteście przeciw represjom Covidowym).    

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapomniałem, że zarezerwowałem kolejkę w tym temacie.
Nadrabiam więc zaległości.

Pana Macieja poznałem wirtualnie, tylko dlatego, że zainstalowałem sobie samodzielnie system rekuperacji (nadal nie w pełni dokończony).  Z powodu, że nie jestem osobą majętną, to zainstalowana jednostka jest maszyną stosunkowo prostą.
Dlatego subskrybuje różne kanały, by mieć świadomość co aktualnie w trawie piszczy.

I w taki oto sposób, dzięki kanałowi "iZZi instalacje" poznałem pomiarowca, z kucykiem na głowie.


Większość na tym forum, kombinuje jak najtaniej zapewnić komfort cieplny w domu.
Pan Maciej twierdzi, że zapewnienie komfortu cieplnego w jego "stodole", prawie nic go nie kosztuje.
Zapraszam na reportaż.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co do gazu. Sam montowałem gaz wraz z doprowadzeniem z drogi, koszt podłączenia z drogi do domu i wpięcia kotła w istniejącą instalacje wyniósł mnie 12-13 tys.(kocioł od termeta) , mam już go 3 rok(chyba), ustawiłem jak ma działać i zapomniałem.

Sam będę budował dom w przyszłym roku i jeśli zgodzą się na podłączenie gazu to pójdę w gaz, jeśli nie to założę PC.

Podoba mi się projekt dom w bazylii 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.