Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie domu 85m2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono forumowiczów, rozmyślam nad budową domu 85m2 w klasie energooszczędnym - średnio energooszczędnym i szukam dobrego w miarę bezobsługowego i oczywiście nie drogiego systemu ogrzewania (chyba za dużo wymagam). Na działce będę miał dostęp do wody i prądu więc ogrzewanie gazowe nie wchodzi w grę, zastanawiam się nad wyborem buforu ciepła z grzałkami i podgrzewaniem wody w II taryfie, jeśli dobrze liczę to rachunki powinny być około 350-400 za okres grzewczy. Czy jest ktoś w stanie poprzeć moje obliczenia i pokazać za i przeciw takiego rozwiązania? Myślałem do tego założyć pompę ciepła ale wyczytałem że do tak małego domu jest to zbędny wydatek bo pompa swoje kosztuje i raczej się to nie zwróci na przestrzeni 10-15 lat. Może macie tez inne propozycje jak ogrzać taki metraż, rozważę każdą możliwość zawsze to człowiek się czegoś dowie sensownego szczególnie jak całe życie mieszkał w bloku.

Chciałbym jeszcze dodać że temperatura w budynku miałaby być jakieś 22-24°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ dodatkowo klimatyzację w jakimś centralnym miejscu to pozwoli oszczedzić trochę zł w okresie przejściowym a i latem się przydaje.

Trochę optymistycznie te 400zł za okres grzewczy nie uważasz? Raczej obstawiałbym 3000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt źle się określiłem to350-400 zł to na miesiąc przez 220 dni. Szczerze mówiąc to nie myślałem o klimatyzacji w ten sposób, że potrafi ona zaoszczędzić parę złotych w okresie przejsciowym, czy mógłbyś przybliżyć w jaki sposób może to uczynić? Czy jest na tyle wydajna i jaki jest koszt takiego klimatyzatora żeby dał sobie radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzator to taka pompa ciepła w ogrzewaniu tylko że dużo poniżej 0 zaczyna już grzać trochę bliżej jak grzałka, popatrz na krzywe SCOP jak jest dobry klimatyzator to potrafi podobno wycisnąć 5x więcej ciepła niż grzałka przy takiej samej konsumpcji energii elektrycznej. Czyli klimatyzator pobierając 1kW energii ogrzeje ci powietrze jak 5kW grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja 3x mniej prądu też zadowala jak najbardziej 🙂, a co myślisz o tym buforze ciepła jest to dobre rozwiązanie? Posiadasz takie u siebie? Coś możesz powiedzieć w tej kwestii? Tak jak wyżej napisałem jestem lajkiem w tym temacie i chciałbym się dużo dowiedzieć od właścicieli takich rozwiązań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor dobry pomysł jak masz taryfę G12  G12W tylko musisz nauczyć sie korzystać z tego bo może wyjść drożej niż w zwykłej G11

 

Bufor przy ogrzewaniu prądem może okazać się konieczny zwłaszcza jeśli mieszkasz gdzieś na wschodzie lub w samych Suwałkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyazator  do ogrzewania bardzo dobrze się sprawdza na okresy do minus 5, choc niektórzy grzeją nimi nawet do minus 10 podobno. Druga w kolejce jest pompa ciepła, Jesli miałbym kupić bufor i całą z tym związaną instalacje albo pompę ciepła wybrałbym pompę. W kosztach różnica nie będzie wtedy tak duża a jeszcze podobno ma wejść program dofinansowania do pomp ciepła w nowych domach. Jesli jednak nie pompa to bufor konieczny i taryfa G12 W lub nawet G13 jak jest dostępna. Jest też taryfa antysmogowa. Bufor musi zmieścić tyle ciepła ile potrzeba  na ominięcie  megadrogiego okienka. Bez bufora grzanie pradem uważam za zbyt drogie ale to już subiektywna ocena zalezna od grubości portfela. Z buforem i grzałkami i tak koszt 1 kwh ciepła to 45 groszy- kiedy z użyciem pompy ciepła byłoby to 15.

      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2022 o 14:03, szakallo napisał:

jak jest dobry klimatyzator to potrafi podobno wycisnąć 5x więcej ciepła niż grzałka

Aż tak różowo to nie będzie proszę Państwa. Dobry klimatyzator, jakiś multisplit osiągnie SCOP nie więcej niż 3,5. Chińczyki dużo słabiej. Do typowej pompy trochę brakuje. A do gruntowej to już naprawdę wiele. Mój Daikin działał nieźle do -14 na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.