Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metal Fach SEMAX Opti


Nojsza

Rekomendowane odpowiedzi

   Dzień dobry.

Chciałbym dobrać do nowo budowanego domu piec na drewno.

Przeczytałem połowę forum i nie wiem co myśleć.

Najbardziej spodobał mi się piec Metal Fach SEMAX Opti o mocy   .......( i tu zagwostka jaską moc dobrać)

Drewno sezonowane, mam 10ha lasu, więc to najtańsze źródło ogrzewania dla mnie.

 

Parametry domu ( obliczane dla 22st, gdzie temperatura będzie sterowana, o czy niżej)

https://projekty.muratordom.pl/projekt_Bez-tajemnic-wariant-I,3338,0,0.htm

Wskaźnik zapotrzebowania na:

Maksymalna moc grzewcza - 9KW

Średnia moc grzewcza -  4,5kW

Zapotrzebowanie 80 kWh/m2 rocznie.

Podgrzewanie CWU wyłącznie elektrycznie, bez udziału pieca.

Sensowna pojemność bufora 1800l

 

Instalacja:

Piec na paliwo stałe, wyłącznie drewno - stosunkowo normalna i prosta konstrukcja, oraz klasa 5 ( nowy dom, trzeba jakoś odebrać)

Chciałbym zamontować bufor 1500l ( raczej nie większy).

Układ CO przedstawię poniżej.

Piec zasila bufor, zamontowana jest ochrona powrotu kotła. Z bufora woda za pomocą sterownika w domu ( 1 sterownik na parterze, 1 na piętrze), każdy sterownik wł/wył swoją pompę obiegową. W sterowniku jest zadana temperatura w zależności od ustawionej godziny.

Czy można to wszystko zmontować w układzie zamkniętym, czy lepiej jednak w otwartym?

Gdzie najlepiej umieścić naczynie wyrównawcze dla danego układu i jakiej powinno być pojemności - w układzie otwartym trzeba zasuwać na piętro, co jest problematyczne, ale na etapie budowy do zrobienia bez problemu. A czy może stać na strychu? Czy naczynie może być podłączone pod dolną część bufora aby nie zabierało ciepłej wody?

IMG_20210109_112935.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kupiłeś ten kocioł czy pytasz o opinie?

Ile chcesz przeznaczyć na kocioł?

Do drewna to może przemyśl wybór kotła HG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy tak, chciałbym wygodnie, dlatego bufor.

Piec jak najmniej skąplikowany, lubię palić, nie przeszkadza mi to.

Chcę układ, który w przypadku zaniku prądu nie rozsadzi mi pieca ( laddomat drogi ale opinie ma na + i obieg grawitacyjny w przypadku zaniku prądu).

Granica cenowa za kocioł z osprzętem typu sterownik, wentylator ( bez laddoamtu ) to 9-10 tys. -  w zależności co kto poleca, wszystko jest do przemyślenia i rozpatrzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw czy ten kocioł można zamontować w układzie zamkniętym - mam wątpliwości. 
 

Jesli w otwartym to naczynie powinno być poprowadzone wprost z kotła. Jaki masz ten las    ? Iglasty czy liściasty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, naczynie z kotła, jeśli będzie laddomat to zawór zwrotny w tym miejscu niepotrzebny - laddomat ma w sobie ZZ, 
Ja bym dał za buforem zawór 3D z siłownikiem i sterował tym pogodowo. 
A gdzie CWU?

Na twoim miejscu wsadził bym tu Atmosa co najmniej DC20GS lub DC25GS - w zależności ile masz miejsca, zamknął to w układ zamknięty a instalacją sterował za pomocą np Techa I2. Cena 20tki to 7,5K i masz dużo większą komorę i możesz ładować dłuższe polana. 

Edytowane przez robert1991
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej dobrze mówi bierz atmosa HG (skoro masz taki budżet na kocioł) a  nie DS-a, z którym zawsze są jakieś problemy.(Śmierdząca smoła na ściankach komory zasypowej,zawieszanie się opału, szczególnie gdy powietrze pierwotne jest podawane pod ruszt jak w tym metal fachu).

 

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Oglądałem wiele kotłów a Atmos zawsze wygrywał pojemnością komory spalania, poziom skomplikowania wysoki, ale przeczytałem całą instrukcję dostępną od producenta, i nie wygląda tak tragicznie.

Mam 3 pytania:

Jaką pojemność dobrać naczynia wzbiorczego wyrównawczego otwartego w danej instalacji?

Czy można zamontować naczynko na strychu nieogrzewanym, czy lepiej gdzieś zabudować, bo jego objętność i waga będzie duża?

Jak sterować laddomatem? - najlepiej za pomocą temperatury spalin, tylko czy można się jakoś podpiąć do sterownika pieca czy muszę bawić się w coś nowego.

 

Wrzucam układ do sprawdzenia sensowności wykonania

 

 

IMG_20210109_145834.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Nojsza napisał:

Czy można zamontować naczynko na strychu nieogrzewanym, czy lepiej gdzieś zabudować, bo jego objętność i waga będzie duża?o

Nie można jak ci rura zamrażanie lodem (bo np. gdzieś pojedziesz na kilka dni) to będziesz miał bombową instalacje i to dosłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam z obciążalnością stropu? Żebyś z tym dwutonowym buforem nie spadł piętro niżej przy nalewaniu wody do wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie jeszcze słowacki ATTACK np DPX25 - handlują nim na tanieogrzewanie.pl oraz polskiego HKS Lazar Holzmaster (poszukaj bo można go znależć za 10k)

Ale co do powyższych ciężko znależć użytkowników i mała wiedza na ich temat (o Attacku można poczytać na niemieckich forach)
Atmos to mimo wszystko stara sprawdzona konstrukcja do której nie będzie problemu z zakupem części np ceramiki. 
 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ten atmos w komorze zasypowej smołuwa jak w DS i szkiełko prawdy zakopcone jak w DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.